Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Rizično dubinsko pranje enterijera

Rizično dubinsko pranje enterijera
Postavljeno 07.07.2016. u 09:52
Autor: Dragan Romčević

Šta uraditi kada vam auto nakon dubinskog pranja ostane toliko mokar da se usmrdi i kako sprečiti da do toga uopšte dođe?

Javio nam se gospodin Peđa Ivković koji je sredinom juna ove godine odlučio da svom automobilu priušti dubinsko pranje enterijera. Tako je Opel Astra stigla u jednu beogradsku auto perionicu, po dogovoru u 12:15h, a vlasniku je rečeno da po vozilo dođe istog dana u 18:00h.

Kada je stigao po auto, gospodin Ivković je proverio sedišta i utvrdio da su suva, pošto je u njih najviše sumnjao zbog debljine materijala. Po njegovim rečima, enterijer je lepo mirisao, sve ostalo je delovalo u redu, pa je platio uslugu i otišao.

Međutim, kada je dva dana kasnije otvorio vrata, citiramo -  “...zapahnuo nas je neverovatan smrad na buđ i ustajalo, trulo. Kad smo to osetili, krenuli smo da pregledamo detaljno auto i zaključili da su podovi (patosnice i tapacirung na podovima) vlažni, mokri! Ispod svih sedišta i u gepeku je bilo najviše mokro“.  Filc iz gepeka je morao da bude bačen.

Sa fiskalnim računom je otišao u istu auto perionicu gde su nakon nekoliko pokušaja pronalaženja izgovora, ipak priznali grešku i pristali da ponovo urade dubinsko pranje.

Međutim, ubrzo je shvatio da oni uopšte ne koriste odgovarajuće mašine za dubinsko pranje. Zato je zatražio novac nazad, ali mu je taj zahtev odbijen.

Gospodin Ivković je podneo prijavu nadležnoj inspekciji i kontaktirao više udruženja za zaštitu potrošača, mada od njih nije dobio naročito veliku pomoć.

Zato savetuje sve vozače da dobro paze kome ostavljaju svoj automobil na pranje i obavezno nakon dubinskog pranja provere da li je i koliko enterijer mokar.

Kako sprečiti ovakve situacije?

Kada odlučite da uradite dubinsko pranje enterijera, ne jurite najnižu cenu, zato što vas 1.000 dinara uštede kasnije može skupo koštati.

Ne jurite ni najbržu uslugu, kako biste već isto veče mogli da impresionirate neku devojku čistom i mirisnom kabinom.

Raspitajte se - možda nađete nekoga ko je već radio dubinsko i bio vrlo zadovoljan nekom auto perionicom.

Obiđite više auto perionica - pitajte kako rade, sa kakvim mašinama i hemikalijama, koliko dugo traje samo čišćenje... U normalnim zemljama obično obično postoji osoba koja će vam strpljivo odgovoriti na ta pitanja i uveriti vas u svoju profesionalnost.

Nažalost, kod nas je čak i u auto perionicama koje rade odlično dubinsko čišćenje često tolika gužva da niko neće da se bakće sa „dokonim radoznalcem koji telefonom ispituje hoće li njegova krntija doživeti kraljevski tretman za nekoliko hiljada dinara“...

Tužno, ali takva je situacija. Uglavnom, sve auto perionice koje smo kontaktirali rade sa kvalitetnim mašinama, uglavnom Karcher marke (obično modeli Puzzi 100, 10/1, 10/3...).

Međutim, kako nam je rekao jedan od prodavaca mašina za dubinsko pranje, posedovanje vrhunske mašine nije garancija da će posao biti dobro odrađen – mnogo je važnije da onaj ko radi dubinsko pranje to odradi kvalitetno, makar i sa usisivačem za amatersku upotrebu koja je dovoljno jaka da izvuče vodu iz sedišta i drugih materijala. 

Ukoliko ste zainteresovani, kliknite na neki od sledećih linkova kako biste videli kako izgledaju profesionalne mašine za dubinsko pranje i kako se sa njima radi:

Saznajte koliko traje sušenje. Upravo je sušenje jako važno. Pitajte da li je nakon preuzimanja automobila potrebno da neko vreme držite otvorena vrata ili prozore sa upaljenim grejanjem ili klimom i slično.

Neke auto perionice ne žele da rade dubinsko pranje kada je hladno ili kišno vreme upravo zbog nemogućnosti dobrog sušenja, dok druge imaju mašine koje izvuku većinu tečnosti iz tkanine i drugih materijala, a zatim jakim kaloriferima završe posao.

Naravno, treba imati u vidu i da nemaju svi automobili ista sedišta, tj. materijal kojim su presvučena, kao i debljinu, gustinu i vrstu materijala koja je u samim sedištima.
Proverite u kakvom je stanju automobil pre nego što ga preuzmete – naročito ispod sedišta, u prtljažniku i na raznim zavučenim mestima.

U auto perionici ćete dobiti preporuku za naknadno sušenje u smislu držanja otvorenih vrata i/ili prozora, paljenja grejanja i slično – ispoštujte sve što vam je rečeno, pa i „preterajte“. Što manje vlage ostane u kabini, to je manja mogućnost da dođe do pojave neprijatnih mirisa.

Da li prati krov („nebo“)?

Mnogi savetuju da se „nebo“ pere ručno, veoma pažljivo i sa blagim sredstvima kako se ne bi odlepilo. Ukoliko se opere mašinski, može da izdrži nekoliko meseci, pa da onda počne da se odlepljuje.

Nema pravila – zavisi koliko je auto star, da li je već ranije „nebo“ prano i kako, a velika je verovatnoća da jeste ukoliko ste kupili polovan automobil. Zato dvaput razmislite i poslušajte savet nekog iskusnijeg.

Suviše komplikujemo obično pranje?

Ako smatrate da smo napravili „nauku“ od običnog dubinskog pranja, onda se izvinjavamo što smo vam trošili vreme.

Samo imajte na umu da je auto perionica mnogo, kvalitet dubinskog čišćenja može drastično da varira, a kriza je velika, pa nije za čuđenje što neke auto perionice zaposle neiskusne radnike, minimalno ih plaćaju, teraju ih da urade što više vozila u što kraćem roku i to sa nekvalitetnim i neodgovarajućim hemikalijama i mašinama.

Zato smo vam i dali gore navedene savete, kako biste sveli rizik na što manju meru.

Dragan Romčević

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 33
Pregleda: 99474
Ocena: 4.8
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Marko

Plastiku po zelji vlasnika ili namazati necim ili ostaviti tako cistu i suvu. Nakon toga oprati automobil spolja ,felne takodje. (Motor po zelji vlasnika) Ocistiti stakla i finisirati auto. Ja auto pocnem u 7 ujutru ,pre 2,3 ne moze biti opran. Nakon toga kada se osusi jos sat dva za finis i to je to. Koliko po vama vredi to pranje? Hvala na paznji!

Odgovori

Marko

Moj proces u radu dubinskog pranja. Auzo prvo oprati spolja,pragove i kedere oko vrata i prozora.(da kasnije ne bi isprljao vec oprano) Nakon toga auto staviti na mesto gde ce boraviti taj dan, u 90% slucajeva vadim sedista . Ne daje se kontakt zbog air bag-a. Unutrasnjost automobila usisati izduvati kompresorom i obrisati sve vlaznkm krpom. Prvo perem izvadjena sedista da bi se osusila dok je dana i sunca. Nakon toga prelazim na ostatak enterijera. Nebo vlazna krpa,odgovarajuca hemija i blago trljanje. Plastika takodje slicna procedura. Pojasevi takodje Patos-najprljavija stvar i realno da se ne lazemo tesko ga je ocistiti da se izvuce sva prljavstina jer je izolacija debela. Krpara iz gepeka ako je moguce oprati pod pritiskom kao i patoanice nakon toga izvuci sve Karcherom Nakon toga ostaviti auto,minimum do kraja dana da se osusi sa blago otvorenim vratima ili prozorima. Idelno bi bilo da se auto sklapa po danu kako bi se nesto sto je mozda promaklo ocistilo.

Odgovori

Aleksandar

I pored profesionalne mašine i hemije najvažnija stavka rukovanje istim. Nedovoljno izvlačenje vlage i prljavštine iz enterijera dolazi do pojave SMRADA odnosno enterijer se ubuđa.

Odgovori

Miško

12 godina radim dubinsko pranje enterijera,reparaciju plastike istog,kao i povremeno presvlačenje neba kod auta kod kojih se odlepilo...prvo svi koji ga rade svakako će da daju sve od sebe da se odradi profesionalno jer niko nije šašav da da grdne novce na mašine,kvalitetnu hemiju (izdvojio bih ma fra pulimax i karcher-ov deterdžent sa aktivnom penom) i da isfušeri i sebi tako napravi antireklamu...kad se radi sa papučom malom i puzzijem ,normalno je da se sva vlaga ne može izvući iz sedišta što zavisi i od stepena zaprljanosti...ja recimo poslednjih godina radim mašinom koja ima rotacione četke sa blagom centrifugom,koja posredstvom ekstrakcije i vakuuma na površinu izvlači nečistoću a posle kompletnog tretmana automobil je suv za najviše 1 sat kao i nameštaj od mebla kad radim na terenu.koristim kvalitetnu hemiju i savetujem da nebo u automobilima ni slučajno ne radite mašinski ako negde vozite auto na dubinsko pranje...pogotovo ako imate astru g li h jer su kod njih fabrički lepkovi užas

Odgovori

Bojan Milosavljevic

Cime radite reparaciju izbledele plastike?

Karadjoglu

Dubinsko pranje unutrašnjeg enterijera u autu, ne postoji. To je laž. To je isto kao "evromatin" porašće vam kosa za tri meseca, ili "afrička šljiva" garantovana muškost. Ko je uspeo da uspešno oepere eneterijer u autu posle poplava 2014 godine. Niko. Dakle, ne nasedajte na priču "za malu decu". Redovnousisavajte auto običnim usisivačem i sve će biti u redu. Je u auto nemože druga prljavština, sem prašina, da se nadje.

Odgovori

Aleks

Ne može da se nađe možda ako ne voziš decu. A ako voziš nađe se na sedištima i čokoladno mleko i čips i smoki i giros i burek i povraćanje i svašta još. Tako da bez dubinskog bi auto smrdeo kao svinjac.

Geometar

@alex: Kozna (vinilna) sedista i bog da te vidi.

Rade

Za blizu informaciju ili savet tel. 064/271-2307.

Odgovori

Rade

Ja dubinsko pranje radim vec 8 godina i nikada se nije desilo da se odlepi nebo.Pranje neba se radi pazljivo,rucno uz odgovarajucu hemiju.Moja preporuka je da se dubinsko pranje radi kada je suncano jer je period susenja dosta kraci.Prvo se dobro usisa Kirbijem pa se posle toga pere sa Karcherovom masinom.Na kraju se auto parkira na suncu i blago se otvore prozori da izlazi vlaga.Bez straha sa dubinskim pranjem,auto mora da se odrzava.Pozdrav svima.

Odgovori

Dejan

Dubinsko ozbiljno pranje automobila srednje veličine traje oko 6 sati. Sušenje zavisi od spoljne temperature. Ozbiljne perionice zadržavaju automobil bar 24 časa. Vozio sam na pranje enterijera auto nekoliko puta, svaki put je auto ostajao jedan do dva dana u perionici. Preporuka je da se posle dubinskog pranja obavezno auto češće provetrava. Idealno bi bilo bar tri dana da se suši sa često otvorenim vratima. Dubinsko pranje kao i ostalo samo u proverenim perionicama. Najbolje je da vam neko preporuči, gde je bio zadovoljan. Cena ozbiljnog pranja enterijera je 40-50 e.

Odgovori

Radovan

Vlasnik sam autoperionice vec 18 godina i iz mog iskustva i rada sa raznim hemikalijama i masinama za dubinsko pranje jedina pouzdana i sigurna hemija je Ma-Fra Pulimax i naravno karcher puzi masina.sto se tice plafona "neba" radim iskljucivo bez masine.naprskas deo po deo i utrljas blago sa krpom.kod mene auto u proseku provede 10 sati.susenje auta vrsim tako sto upalim auto namestim grejanje da duva na pod i sve prozore otvorim po 1do 2cm da bi vlaga mogla da izlazi napolje.auto u proseku radi 3 do 5 sati.

Odgovori

Aleksandar

Zasto ne radite dubinsko pranje sa karcher ovom hemijom i gde nabavljate tu ma/fra...

Danilo

Dubinsko pranje se radi rucno! Sediste po sediste i odmah usisava. Masinskim pranjem se natapaju sedista i nastaje problem.

Odgovori

Milutin Andjelic

Veoma koristan clanak svaka cast !

Odgovori

igormerkop

Problem u vezi sa susenjem auta nema veze sa kvalitetom masine za dubinsko pranje niti sa kvalitetom sredstava koje se koriste prilikom pranja. Vlagu koja dospe duboko u sediste ni jedna masina ne moze da izvuce u potpunosti., Susenje je posebni problem. Ako se autombil nakon pranja ostavi na suncu moraju i vrata da se otvore sva pa se auto napuni prasinom koja se lepi na sveze oprana sedista. Ja jednostavno nakon pranja startujem motor, pustim grejanje na najace, ventilaciju usmerim ka podu, otvorim prozor na zadnjim vratima 1cm i nakon 4 sata i zimi i leti automobil bude potpuno suv. Na leru automobili trose 0.5-1 litar na sat vremena x4 sata i to je oprilike cena susenja.

Odgovori

Aleksandar

Odlican tekst

Odgovori

Sasa

Svaka čast za komentare mnogo mi je pomoglo

Stefan

Kupis alex odmascivac poprskas po sedistu i trljas u krug mrezicom od dzaka za krompir. Bude sve kao novo.

Odgovori

Pristojno Kitnjast

Misliš Axel?

Pristojno Kitnjast

Misliš Axel?

Stefan

Da Axel. Odlicna stvar za one koji nisu lenjii da samo odrade posao i nemaju bas para za bacanje....

Stefan

Aksal je dosta jako sredstvo i hoce ocistiti sediste. Medjutim mora se paziti da se ne osusi na plastici jer je nagrize i plastika pobeli. Aksal ili bilo koje drugo sredstvo mora da se izvuce iz sedista tj ispere zato sto ako padne i kap vode na sediste ostace fleka zbog hemije koja se i dalje nalazi u materijalu. Susenje vozila je bitna stavka koliko i pranje vozila jer uvek ostane vlage koje mora da izadje ma koliko god dobro izvukli vodu. Mnogo ljudi se bavi tim poslom, a ne vode racuna o osnovnim stvarima koje su logicne plus ne obaveste klijenta da mora da ostavi prozore otvorene.

Nikola

Nikako ne prati nebo automobila jer obavezno posle par meseci pada i tada mora komplet materijal nov da se prelepi

Odgovori

goran

..kao i obloge na vratima..kod nekih automobila

Vladica Vuksanovic

11 godina se bavim iskljucivo dubinskim ciscenjem enterijera......Vise od 1200,verovali ili ne auta imam iza sebe,od Yuga do Kadilaka.Moj je princip obavezno vadjenje sedista i patosa gepeka iz auta,po potrebi i tapacira vrata,pa cak i patosa i neba.Cesto nebo ne dohvatam,samo na suvo uradim a musteriji oobjasnim kao i Vi sto ste napisali.Sedista se suse na suncu i kaloriferom,kao i unutrasnjost,vozilo je kod mene bar 24 sata. Dragane,svaka cast.Od reci do reci je sve tacno.Danas svi sve rade....pozdrav za tebe i ekipu. Lupus-auto

Odgovori

Bojan

Vladice,slazem se sa tobom u potpunosti.Takodje imam iskustva u dubinskom ciscenju enterijera nekih 8 godina.Bez 24h sa susenjem auto ne moze kvalitetno biti uradjen.Ove varijante dovezes u 12h,a preuzmes u 18h i da te kosta 1000-2000dinara,to nikako ne pije vodu.Samo 2-3 sata ti treba oko auta da izvadis sedista, da ih vratis,obrises stakla,namazes plastike..Pozdrav i dobar tekst stvarno..

Karadjoglu

Šta se zanosite dubinskmim pranjem automobila. To je čista izmišljotina. Jer dubinska pranje ne postoji. Možete usisivačem usisati prašinu koliko je to moguće i to je to. Glavna prljavština se ne nalazi u tkanini u sedištima i na patosnicama, to je najlakše. Najveća prašina, nalazi se iza instrumental table, odakle potiče i svi neprijatni mirisi. Nikad od babe nemože biti devojka. Zato se time ne treba opterećivati, usisaj usisivačem sedišta i podove i to je sasvim dovoljno.

Boris

Karadjoglu, kako nema prljavstine sem prasine. Pa koiko se tu seda samo u toku jedne sezone u vozilo, koliko samo sedista upiju znoja, a pod utabane prljavstine...

amater

evo najjeftinijeg i najjednostavnijeg resenja. zimi nemojte prati dubinski.sacekajte leto i kad operete stavite auto na sunce sa svim otvorenim vratima i gepekom celo popodne i bice odlicno osuseno. ako ste jos i malo vicni sedista povadite napolje pzite na kablove od ergegova samo.nije tesko

Odgovori

Goran Petrović

Greska !! Mokar ili delimicno mokar enterijer od auta nikako ne treba ostavljati direktno na suncu, najbolje je promaja hladovina i visoka temperatura (ako je vec letnje vreme). Mokar enterijer izlozen direktno na sunce cesto dovodi do pojave grinja i ako je on osusen. Znaci iz mog iskustva samo promaja a u zumski danima oprati sve sipati goriva i ostaviti auto da greje 2-5 sati u zavisnosti koliko je kvaseno (ukoliko nemate garazu sa dobrim grejanjem) Ovo su moja iskustva sa oko 200 a mozda i vise opranih auta sto za prodaju sto za sebe.

Filip

Odlican clanak!

Odgovori

DEXICOS

A to je to kad svi otvaraju perionice pa rade za 2000 dubinsko pranje . Ja sam vlasnik auto perionica 11 god uradili smo sam bog zna koliko dubinskih pranja može auto za dan da bude gotov 10 sati uglavnom suv totalno ali to košta sve što valja košta ljudi pametni se vode tom logikom i negrese