Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Kada obavezno treba raditi centriranje trapa?

Kada obavezno treba raditi centriranje trapa?
Postavljeno 21.02.2025. u 23:31
Autor: Dragan Romčević

Centriranje ili reglaža trapa (tzv. optika) je podešavanje položaja, odnosno uglova točkova. Pravovremeno centriranje je izuzetno važno iz mnogo razloga. 

Jednostavno, točkovi treba da budu podešeni upravo onako kako je fabrika predvidela, da bi se auto sigurno, stabilno i predvidljivo ponašao pri skretanju, da bi bio „miran“ pri visokim brzinama, da bi se maksimalno iskoristio potencijal kočnica, ali i da bi se gume ravnomerno trošile.

Kada treba centrirati trap?

Centriranje trapa je obavezno nakon neke intervencije na vešanju. Na primer, ukoliko ste bili kod majstora i menjali silen blokove, kugle, amortizere, opruge, ležaj točka, spone i slično, obavezno nakon toga uradite i centriranje trapa.

Mnogi vozači ne obave centriranje trapa nakon ovih intervencija, čineći sebi tako medveđu uslugu zbog male uštede.

Takođe, centriranje treba obaviti i ukoliko se pojavi neki od sledećih simptoma:

- gume se neravnomerno troše
- auto vuče u stranu
- volan stoji nakrivo dok vozite pravolinijski
- auto se neobično ponaša prilikom kočenja, oštrog ubrzavanja ili skretanja
- osećate da je drugačiji otpor ili osećaj na volanu prilikom skretanja

Neki savetuju centriranje i kada se stavljaju nove gume ili menjaju zimski/letnji točkovi. Konsultovali smo stručnjake i mišljenja su podeljena po ovom pitanju. 

Šta sve može da poremeti geometriju trapa?

Razne stvari mogu negativno da utiču na trap:

- naletanje na udarnu rupu
- često penjanje uz ivičnjak
- udarac o ivičnjak ili suviše brzo penjanje uz njega
- sama vožnja, naročito po lošim putevima, oštra vožnja, posebno po krivinama, naročito uz jako kočenje ili ubrzavanje u samoj krivini itd.
- snažno kretanje sa volanom smotanim skoro do kraja
- preletanje preko ležećeg policajca (ili udarne rupe), naročito uz snažno kočenje i motanje volana kako bi se ublažio udar

Koliko košta centriranje trapa?

Od oko 2.500-3.000 dinara za automobile sa dimenzijama točkova od 14/15/16 inča, preko 3.500-4.000 za one sa 17-icama, 18-icama i 19-icama, do oko 5.000 za 20 inča i veće. Ovo su okvirni primeri - cene mogu osetno da se razlikuju.

Cene za "džipove" (SUV-ove, krosovere) su više nego za obične automobile.

Kod nekih automobila se ne centriraju zadnji točkovi, ali se cena ne menja kod većine servisa koje smo zvali. Međutim, postoji manji broj onih kod kojih je centriranje jeftinije ako se ne dira zadnji trap.

Koliko traje centriranje trapa?

Zavisi od više faktora. Kod nekih automobila se centrira samo prednji, a kod nekih oba trapa. U najboljem slučaju računajte na 15-20 minuta, pa do preko pola sata. Naravno – ovo su samo okvirne procene.

Ima li svrhe raditi centriranje čak i bez primetnih problema?

Centriranje (reglaža, optika) obavlja se i "preventivno", pošto se vi vremenom nesvesno navikavate na neobično ponašanje vozila ili ne primećujete nepravilno trošenje guma.

Nema univerzalnog odgovora na koliko kilometara to treba obaviti. Na primer – na oko 20.000 km. Generalno, što više vozite po lošem putu, penjete su uz ivičnjake, prelazite preko udarnih rupa i slično, češće bi trebalo preventivno ići na reglažu.

Isto važi i ukoliko ste imali udes, čak i ukoliko je bio veoma blag. I slabiji udarac drugog vozila može da poremeti geometriju vešanja.

Centriranje se ne radi ako vešanje nije ispravno

Prvo se proverava vešanje. Ako nešto nije u redu, centriranje se ne radi – zato što nema svrhe. Moraćete prvo da rešite problem, pa da se vratite na centriranje. I položaj volana se proverava – ako nije u skladu sa položajem točkova, obavlja se korekcija.

Proverite auto nakon centriranja

Odmah nakon centriranja proverite kako se auto ponaša. Nađite neku bezbednu površinu (npr. parking) ili put sa slabim saobraćajem, sa što kvalitetnijom i horizontalnijom podlogom. Vozite auto u različitim režimima i pratite kako se ponaša – npr. lagano u „drugoj“, zatim ga pustite da ide u „leru“, itd.

Zatim obavite malo dužu uobičajenu vožnju, takođe u različitim uslovima. Uočite li da bilo šta nije u redu, vratite se u servis.

Inače, nakon obavljenog centriranja trapa obavezno treba da dobijete papir na kojem su podaci po pitanju geometrije (uglova) pre centriranja, posle centriranja i fabrička specifikacija.

Foto: Shutterstock.com
 

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 0
Pregleda: 71
Ocena: 0
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.