Kako odlediti bravu na vratima?
Ova problematika uopšte nije naivna, i naravno ne odnosi se na one koji otključavaju auto na daljinski. Istina, i oni mogu da se nađu u situaciji da moraju vrata da otključaju ključem, ukoliko npr. potpuno otkaže akumulator ili baterija u daljinskom.
Namenska sredstva za odleđivanje brave
Postoje razna namenska sredstva kojima brava može brzo i bezbedno da se odledi. Uglavnom koštaju od 200 do 300 dinara, a proizvođači tvrde da sprečavaju ponovno zaleđivanje, tako da mogu da se koriste i preventivno.
Reč je o malim pakovanjima koja ne zauzimaju mnogo mesta u torbi ili jakni, pa nije na odmet nositi ih ukoliko znamo da nailazi hladniji period.
Ukoliko nemamo ovakvo sredstvo, moraćemo da improvizujemo.
Alternativna sredstva za odleđivanje brave
WD-40 - ovo sredstvo predstavlja univerzalno rešenje za razne probleme. Naprskajte ga u bravu i led bi trebalo brzo da se otopi.
Međutim, zbog svojih svojstava, može da izazove skupljanje nečistoća u bravi, pa treba izbegavati čestu upotrebu. Iz istog razloga ne treba ga koristiti kao preventivu.
Glicerin - glicerin privlači vodu, a to nam nikako ne treba u mehanizmu brave. Naravno, ukoliko nemate izbora, odledite bravu glicerinom i što pre nabavite namensko sredstvo za odleđivanje.
Zagrevanje ključa - zagrevati plamenom ključ koji je u kontaktu sa plastikom može da dovede do oštećenja. Zato ne savetujemo ovu taktiku, iako često u praksi funkcioniše.
Topla ili mlaka voda - da, topla voda može da odledi bravu, ali šta će da se desi sa vodom koja ostane tu nakon što vi otključate vrata? Može ponovo će da se zaledi. Dakle, to nije baš najbolje rešenje.
Gel za dezinfekciju ruku - nije idealno rešenje, ali u nuždi može da posluži. Gel ili neko drugo sredstvo za dezinfekciju ruku nanesite na ključ i pažljivo ubacujte ključ u bravu. Ukoliko je potrebno, pokušajte više puta, a možete sredstvo da nanesete i u samu bravu.
Medicinski alkohol - idealno bi bilo da se koristi "jači" alkohol koncentracije 96%, ali poslužiće i "blaži" od 70% ili 75% koji se češće nalazi u prodaji. Nakon korišćenja alkohola trebalo bi u bravu naneti neko sredstvo za prevenciju ponovnog zaleđivanja.
Različita iskustva
Iako se ne savetuje da se WD-40 i glicerin koriste preventivno, mnogi vozači kažu da su ih koristili godinama bez ikakvih problema. Naravno, nije svaka brava ista, ne koristi se svaki auto u istim uslovima, ne nanose svi vozači ova sredstva u istoj količini i intervalima... Stoga je svakom vozaču da sam odluči hoće li da koristi neko namensko ili alternativno sredstvo za prevenciju.
Foto: Shutterstock.com