Koliko košta održavanje motocikla
Retko kad ćete imati priliku da kupite polovni motocikl, a da nećete morati baš ništa da uložite u njega. Ali to ne treba da vas odvrati od kupovine.
Zato je uvek dobar savet da ne potrošite sav novac koji ste izdvojili za kupovinu samo na motocikl, već da nekoliko stotina evra ostavite sa strane upravo za njegovo sređivanje i popravljanje.
Pre nego što počnete da vozite motocikl, morate biti sigurni da je tehnički ispravan kako ne biste ugrozili ni sebe ni druge.
Šta su sve mogući troškovi u prvoj sezoni vožnje?
Obavezno uradite prenos vlasništva. Zašto je to važno i koje sve probleme možete da imate detaljno smo objasnili u ovom video snimku o kupovini automobila. Isto važi kada je reč o motociklima.
Za prenos vlasništva potreban je:
- Kupoprodajni ugovor
- Overa ugovora kod notara
- Plaćanje poreza na prenos vozila
Cena registracije motocikla zavisi od:
- Godine proizvodnje
- Zapremine agregata
- Cene polise osiguranja
- Cene nove tablice i saobraćajne dozvole
Za motocikle, skutere i mopede, proces registracije počinje tehničkim pregledom koji je obavezan. Bez obzira da li registrujete periodično ili ne.
Nema razlike u odnosu na registraciju automobila. Pored standardne provere identiteta vozila, dvotočkaši moraju biti u fabričkom stanju, bez modifikacija.
Važno je napomenuti da trajne tablice za mopede ne važe od 2019. godine. Okvirnu cenu registracije možete izračunati na ovom linku.
Servis motocikla
Motocikli i skuteri za razliku od automobila nemaju veliki i mali servis. Ipak, zahtevaju održavanje sa kraćim servisnim intervalima i obično skupljim delovima u odnosu na automobil, naročito ako se radi o većim motociklima i skuterima.
Proveru tehničke ispravnosti možete obaviti u nekom od moto servisa ili samostalno:
- Proverite da li radi svetlosna signalizacija i sirena
- Potisnite snažnije upravljač motocikla dok držite prednju kočnicu. Prednja viljuška mora da se vrati u isti položaj bez zvukova i zadrški
- Na zadnjem amortizeru i prednjoj viljušci ne sme biti tragova ulja
- Poluga kvačila mora da bude mekana, bez zvukova ili zadrški u hodu
- Ručicu gasa zavrnite do kraja (dok je motor isključen) i pustite. Mora da se vrati automatski u početni položaj
- Proverite pritisak u gumama i pogledajte da li postoje fizička oštećenja u vidu balona, pukotina, itd.
- U bezbednom okruženju, pri malim brzinama proverite kako se ponaša posebno prednja, posebno zadnja kočnica
Akumulator
Akumulatori na motociklima su malih kapaciteta, a često stradaju tokom zime zbog nekorišćenja. Ukoliko motocikl „teže“ vergla, potreban je nov akumulator.
Savet je da svakako proverite stanje akumulatora u nekom od specijalizovanih servisa. Loš akumulator može dovesti do skupljih problema poput kvara reglera i alternatora. Za nov akumulator trebaće vam od 3.000 do 6.000 dinara.
Ulje i filter ulja
Za izmenu ulja i filtera nije vam potreban majstor ukoliko imate bar malo veštine sa alatom. Filteri ulja nisu skuplji od 1.000 dinara, a cena ulja ide od 600, pa čak i do 2.500 dinara za litar. Ulje za automobile se ne može koristiti u motociklima.
Kočnice, filter vazduha, antifriz
Kočione pločice možete proveriti vizuelno. Minimalna debljina pločica mora da bude od 1,5 do 2 milimetra. Njihove cene kreću se od 2.000 do 4.000 dinara, zavisno od kvaliteta i proizvođača.
Ukoliko su pločice dobre, svakako zamenite ulje u kočnicama radi lakšeg doziranja sile kočenja. Možete koristiti ulje za kočnice koje se koristi i za automobile. Košta oko 500 dinara - pakovanje od pola litra.
Na većini motocikala i skutera filter vazduha nije skup. Cene variraju zavisno od modela između 1.500 i 3.000 dinara.
Na antifriz se često zaboravi jer se motocikli ne koriste zimi. Ali antifriz vremenom postaje korozivan i može naneti štetu rashladnom sistemu. Za motocikle se može koristiti isti antifriz kao i za automobile i košta od 400 do 1000 dinara.
Gume
Ne može se dovoljno naglasiti koliko su gume bitne motociklu. Spadaju u skuplje investicije, pa ih vlasnici retko menjaju ukoliko planiraju da prodaju motocikl u skorije vreme.
Na motociklima gume propadaju kako od kilometara tako i od starosti. Ako su gume starije od tri godine, trebalo bi ih zameniti. Cena novih guma varira između 15.000 i 30.000 dinara.
Transmisija
Ukoliko su lanac i lančanici pohabani ili pred kraj radnog veka, očekujte trošak od 12.000 do 18.000 dinara. Skuteri takođe zahtevaju servis ili remont CVT transmisije. Ukoliko primetite da skuter kreće tek iz visokih obrtaja ili iz kućišta transmisije dolaze čudni zvukovi, računajte na servis koji će vas stajati od 6.000 do 10.000 dinara ili čak i više ako se radi o većim maksi skuterima.
Ogibljenje
Ako ste primetili vlaženje ulja oko semeringa prednje viljuške, to znači da je potreban servis. U tom slučaju litar ulja za viljušku košta oko 1.000 dinara, set semeringa oko 2.000, plus cena rada majstora.
Za kompletan remont prednjeg ogibljenja trebaće vam između 10.000 i 20.000 dinara u zavisnosti od kvaliteta delova.
Karburatori
Ispravan motocikl mora da upali kako hladan tako i vruć bez ikakvih problema. Svaki otežan start, detonacije iz auspuha, miris „živog“ benzina i nemiran rad ukazuju na problem sa karburatorom.
Do problema dolazi usled habanja delova unutar sklopa karburatora i obično se ne može rešiti jednostavnim „štelovanjem“. Zavisno od toga da li vaš motocikl ima jedan ili više karburatora, očekujte trošak od oko 7.000 do 10.000 dinara.
Kada se podvuče crta
Kako ne govorimo o konkretnom modelu motocikla, teško je dati tačnu cifru, jer ona zavisi od brojnih faktora. Sa kubikažom rastu i troškovi. U tekstu smo naveli opšte stvari koje bi trebalo proveriti.
Napravite listu defektaže po stepenu hitnosti, nakon čega ćete moći da izračunate troškove koji vas očekuju u narednom periodu. Zato je bitno da pri kupovini motocikla dobro proverite njegovo stanje, jer samo zamena guma, registracija, zamena lanca i lančanika za prosečan motocikl od 650 kubika košta oko 60.000 dinara.
Zato pri kupovini uzmite u obzir ne samo cenu u oglasima, već i dalje troškove koji bi vas mogli sačekati.
Aleksandar Arsic
Кошта, али мотор је мотор, поготово за град и паклени гужву је по мени одлична ствар. Поздрав за све мотоциклисте.
Aleksandar Arsic
Велимире претерано
Sava
Slažem se sa Veljom, ali još gore je ostati invalid trajni, onda vam ni tih 500 eura neće pomoći.Vozim motocikl magistralni put 50 kmh, izleti mi "čovek"na 10 metara od mene...kaciga je pukla kao tikva, a on produžio dalje...znači džaba sve kad smo stoka, kako vozači auta tako i motocikala.A što se održavanja tiče košta isto kao održavanje auta srednje klase.Tako da je to sve luksuz postalo.
Velja
Iskusan bajker mora da ima u šteku barem 500 evra za troškove sahrane, jer na motoru je smrt uvek jednu krivinu daleko.
Peugeot u Srbiji
Zeleo bih da napomenem i da upozorim sve na odrzavanje PEUGEOT skutera u Srbiji. Delovi se cekaju od 2-4 meseca i uglavnom bude duza varijanta. Svi delovi idu preko KDD Auta, pa makar servisirali u drugim ovlascenim servisima. Zamenski delovi su retki i prakticno ne postoje, tako da koliko god zeleli da vozite Peugeot, verujte, kao u mom slucaju ima dugo, dugo da stoji u servisu. Za starije modele i nekako, moze da se nadju polovni delovi, ali za nove...
Rade
Slazem se u potpunosti. Imao sam peugeot satelis 2007 125ccm, kupio sam ga 2014., a jedva prodao 2017. i to polivicnog sa elektronike prebacenog na karburator, a uz sve to bačeno na njega preko 700e i opet nije valjao.. A uz sve to nema ni majstora koji znaju i koji zele da ga rade i cak ako neko prihvati raskopusa ga, pa kada shvati da nema delova za njega i da jedino moze da se poruci preko i ceka mesecima niko nece ni da ga pogleda.. Ne bih zaista nikom preporucio Peugeot motor novijih generacija; NEMA DELOVA, A NI MAJSTORA. Moja preporuka JAPANAC, ako necete da vam motor stoji u šupi ili kod majastora i da vas boli glava, nego da uživate u njemu.
JAPANER
Da košta, košta, ali sve troškove zaboraviš kada sedneš na motor i daš mu po gasu... :)