Još nije kasno - pripremite se za pravu zimu!
Prava zima polako ali sigurno stiže. Ako se do sada niste spremili, krajnji je trenutak, čak i ukoliko ne planirate da napuštate grad. Ne zaboravite da zbog zamagljenih stakala ili lenjosti prilikom čišćenja automobila od snega ili mraza sa stakala možete da izazovete udes ili udarite pešaka.
Od kad do kad su obavezne zimske gume?
Od 1. novembra do 1. aprila, ali samo ako je put pokriven snegom, ledom ili poledicom.
Na autu moraju da budu sve četiri zimske gume – ne samo na pogonskim točkovima. Dubina „šare“ ne sme da bude manja od 4 milimetra.
Proverite antifriz (rashladnu tečnost)
Mnogi zaborave kada su poslednji put menjali antifriz, pa ako niste sigurni, zamenite ga za svaki slučaj. Možete i da odete u neki servis da mu provere tačku mržnjenja ili da kupite merač i merenje obavite sami.
Antifriz vremenom gubi svojstva, što znači da mu slabe otpornost na smrzavanje i antikorozivna zaštita. Ukoliko se rashladna tečnost zaledi, posledice mogu da budu katastrofalne.
Sprečite da se „zalede“ vrata
Namažite kedere (gume koje „dihtuju“ vrata) glicerinom ili Pavlovićevom mašću kako bi se sprečilo sleđivanje vrata. Postoje i posebna sredstva na bazi silikona - raspitajte se u nekoj prodavnici auto delova ili auto kozmetike.
Šta ako se vrata ipak „zalede“?
Ukoliko je do najgoreg ipak došlo, ne otvarajte vrata na silu, pošto može da dođe do oštećenja kedera. Probajte sva vrata, uključujući i gepek kod hečbeka i karavana, pošto možda neka popuste.
Jedno od rešenja je polivanje mlakom ili toplom vodom – ne vrelom! Suviše topla voda može da dovede do pucanja stakala, pa budite pažljivi i strpljivi. Ili pokušajte sa fenom ako imate dovoljno dugačak produžni kabl i imate gde da ga uključite.
Kako sprečiti da se šoferka zaledi?
Pokrijte vetrobran starim ćebetom, kartonom ili novinama. Budite inovativni i improvizujte nešto po pitanju učvršćivanja kako vetar ne bi odneo zaštitu koju ste postavili.
Kako skinuti led sa šoferke?
Najlakše je da kupite posebno sredstvo za odleđivanje stakala tj. rastapanje leda. Struganje leda „na živo“ radite pažljivo, pošto može dovesti do oštećenja. Pomaže i mlaka voda - ne suviše topla da zbog razlike u temperaturi ne bi puklo staklo!
Možete da startujete motor i grejanjem kabine ugrejete vetrobran i zatim uklonite led kada malo „popusti“, ali imajte u vidu da se motor radom u mestu veoma, veoma sporo zagreva.
Popravite oštećenja na vetrobranu
Ispod točka kamiona „lansira“ se kamenčić i ostavi vam malu naprslinu na vetrobranu. U tom slučaju odmah selotejpom zaštitite oštećeno mesto i idite u neki servis za popravku auto stakala, kako bi se oštećenje što pre popravilo.
Zima je posebno problematična u ovakvim slučajevima, pošto zbog naglih promena temperatura lako dolazi do širenja naprsline, a onda više nema popravke već morate da kupujete novu šoferku.
Brisači
Noću ih podignite da se ne slepe sa šoferkom. Ako se zalede/slepe, nemojte da ih odvajate na silu, već ih poprskajte sprejom za odleđivanje ili mlakom vodom (ne suviše toplom da ne bi pukao vetrobran).
Ako napravite malu pauzu u vožnji, pa se na šoferci skupi snega i/ili leda, prvo je dobro očistite pre nego što aktivirate brisače. Brisače ne mažite glicerinom, kao što biste to učinili sa drugim gumenim delovima, pošto će od njega ostajati tragovi po vetrobranu.
Proveravajte tečnost za pranje šoferke
Previše je razloga za često pranje vetrobrana da biste sebi dopustili luksuz da redovno ne proveravate nivo tečnosti za pranje šoferke.
Ubacite i rezervnu tečnost u prtljažnik, pošto postoji velika šansa da će vam u slučaju saobraćajne gužve i višečasovnog kretanja u koloni zatrebati.
Proverite brisač i grejač zadnjeg stakla
Zamislite hladnu, maglovitu noć, a vi pokušavate da se isparkirate. Proverite zato da li grejač zadnjeg stakla dobro radi i u kakvom stanju je brisač.
Kako najbrže odmagliti stakla?
Koristite klima uređaj - tajna je u tome što on isušuje vazduh. Temperaturu i snagu duvanja podesite na maksimum, usmerite vazduh ka staklima i aktivirajte klima uređaj. Kod savremenih vozila čitava procedura je automatizovana i obavlja se jednim pritiskom /okretom. Zato detaljno pročitajte uputstvo za korišćenje automobila.
Čišćenje automobila od snega i leda
Dajte sebi vremena da detaljno očistite auto. Ne budite jedan od onih vozača koji na krovu ostave snežni pokrivač debljine desetak centimetara, pa im pri prvom oštrijem kočenju sav taj sneg padne preko šoferke.
Prava zima polako ali sigurno stiže. Ako se do sada niste spremili, krajnji je trenutak, čak i ukoliko ne planirate da napuštate grad. Ne zaboravite da zbog zamagljenih stakala ili lenjosti prilikom čišćenja automobila od snega ili mraz.
Prilikom nabavke lopatica i drugih stvari kojima ćete čistiti sneg i led sa automobila, imajte u vidu da se njima, ukoliko imaju oštre i tvrde ivice, može oštetiti lak. Stoga bi bilo idealno da su od plastike, ali kvalitetnije i deblje, kako se ne bi desilo da puknu u pola posla.
Gumene patosnice zlata vrede
Gumene patosnice skupljaju vodu i sneg sa obuće i tako štite tepih na podu kabine. Ukoliko je tepih mokar, u njemu mogu da se razviju razni mikroorganizmi, što uzrokuje neprijatne mirise i druge probleme.
Sušenje nakon pranja
Zimsko pranje automobila je važnije od pranja leti, pošto se njime sa automobila uklanja so, koja se na putu meša sa snegom, vodom, blatom i drugim nečistoćama i pretvara u izuzetno agresivnu masu.
So drastično ubrzava koroziju na već načetim mestima, obično skrivenim od našeg pogleda, kao što su rubovi krila, razni spojevi, donji deo vrata, pragovi... Stoga posebnu pažnju posvetite pranju odozdo.
Bilo bi odlično da nakon pranja uzmete kompresor vazduha i njime izduvate vodu iz brava, rubova i drugih problematičnih mesta. Takođe, korisno je da izvezete automobil na neki put gde može brže da se vozi, kako bi se preostala voda izbacila ili isušila.
Očistite i svetla!
Na farovima, migavcima i zadnjim svetlima i tokom vožnje i tokom stajanja prikupljaju se razne nečistoće, što znači da ćete lošije videti, a i drugi učesnici u saobraćaju će slabije uočavati vaš automobil.
Ako su vam prljava stop svetla, veća je mogućnost da će neko naleteti na vas kada kočite. Takođe redovno proveravajte da li sva svetla rade, uključujući i svetla za maglu.
Izbegavajte potezanje ručne kočnice
Ovaj savet važi uglavnom za starije automobile. Zimi, pri vrlo niskim temperaturama, ne potežite ručnu kočnicu, pošto u slučaju oštećenog bužira može doći do prodiranja vode koja će se zalediti i blokirati sajlu.
Tako ćete se, kada ujutro krenete, čuditi „neobičnom“ ponašanju automobila. Naime, ovakve situacije se gotovo uvek dešavaju kada je asfalt pokriven snegom i ledom, te neko vreme nećete biti ni svesni da su zadnji točkovi blokirani.
Sredite „limariju“
Sve ogrebotine, sitna oštećenja i mesta na kojima je korozija već započela svoj posao, tokom zime su na velikom udaru zbog soli koja se baca po putevima i samih vremenskih uslova. Stoga se potrudite da sredite automobil koliko god možete. Ukoliko su finansije problem, zaboravite na estetiku i problematična mesta prebrusite/išmirglajte i zaštitite bilo čime.
Najvažnije je da sprečite širenje korozije. Male ogrebotine zaštitite korektorom za boju ili auto-lakom, a ukoliko je zahvaćena veća površina obratite se servisu. Nije kasno da se to uradi čak i ako je zima u punom jeku. Naprotiv, potrudite se da novonastala oštećenja sredite što pre, kako bi kasnije troškovi bili što manji.
Proverite gume
Nije u pitanju samo dubina šare, već treba videti i da li se gume ravnomerno troše. Ukoliko postoji neki problem, bolje je otkloniti ga na vreme pošto po klizavom putu neispravnosti po pitanju guma i oslanjanja više dolaze do izražaja, što automatski donosi veći rizik.
Proverite grejače stakala i retrovizora
Pored standardnih grejača zadnjeg staka, neki automobili imaju i grejače vetrobrana, pa treba i njih proveriti. Takođe, tu su i grejači retrovizora koji su veoma korisni, pa ne treba čekati zadnji čas i loše vreme da otkrijemo da ne rade.
Foto: Shutterstock.com