Dečja auto sedišta – sve što ste želeli da znate
Gde ih kupiti? Kako izabrati pravu veličinu? Kakve vrste postoje? Kako se montiraju? Koja su najbezbednija? Do koliko godina dete mora da bude u dečjem auto sedištu? Da li dečje auto sedište sme da se montira na suvozačko sedište? Odgovaramo na ova i mnoga druga pitanja.
NAPOMENA: Preko video snimaka koje možete da vidite u ovom tekstu ne reklamiramo, niti preporučujemo bilo kojeg proizvođača, model ili tip sedišta. Takođe, daćemo link ka listi sedišta koja je testirao nemački ADAC, a savetujemo da i sami potražite druge testove, savete stručnjaka i roditelja pre donošenja odluke o kupovini.
Prvo da vidimo šta kaže zakon
- na prednjem sedištu ne sme da se vozi dete mlađe od 12 godina
- dete do tri godine starosti mora da se vozi u dečjem (bezbednosnom) sedištu, odnosno korpi, osim u vozilima za javni prevoz putnika (taksi, autobus, itd.)
- dete do tri godine starosti može da se vozi na prednjem sedištu ukoliko je dečje sedište okrenuto suprotno smeru kretanja vozila, ali samo ukoliko auto nema vazdušni jastuk ili je on deaktiviran!!!
- Korišćenje dečjih sedišta obavezno je sve dok dete ne poraste do 135 cm visine, bez obzira na godine starosti.
Beba nije sigurna u naručju
Mnoge majke su ubeđene da njihovo novorođenče niko ne može da zaštiti bolje od njih, a naročito ne „korpa“ u kojoj će biti stegnuto nekakvim pojasevima. Pritom nisu svesne da je u slučaju sudara gotovo nemoguće zadržati dete u naručju.
Ako i uspeju da ga zadrže u naručju, čak i kod udesa pri malim brzinama, veliki je rizik da ga refleksno suviše stegnu ili nezgodno uhvate ukoliko počne da klizi iz ruku.
Ne kupujte dečje auto sedište koje nema homologaciju
Sedište bi trebalo da ispunjava standard ECE R44/04 (ili stariji R44/03 koji se više ne prodaje, ali možete da ga koristite ako ga „nasleđujete“) ili standard po novoj i-Size regulativi – R129 (uveden od jula 2013. godine i klasifikuje sedišta prema visini deteta). Potražite etiketu na sedištu i proverite sve podatke.
Koji standard pratiti?!
Trenutno važe sva tri standarda (ECE R44/04, ECE R44/03, R129), a verovatno će u nekom trenutku R129 postati „glavni“. Kada to toga dođe, biće ostavljen prelazni period od nekoliko godina da se prilagode i roditelji i proizvođači i prodavci.
Inače, to ne znači da vaše dete nije bezbedno u ECE R44/04 ili ECE R44/03 sedištu, već da je bezbednije u R129. Koliko bezbednije? To zavisi od sedišta do sedišta i od situacije do situacije.
Zašto je uveden novi standard i-Size R129?
Do sada je težina deteta bila osnovni faktor. Međutim, nova istraživanja, u kojima su korišćene naprednije lutke koje mnogo vernije imitiraju telo deteta, pokazala su da je visina ipak važnija!
Stoga izgleda da će postojeća kategorizacija vremenom biti u potpunosti odbačena i da će biti usvojena nova, upravo po gore pomenutoj i-Size regulativi R129. Sedišta standardizovana po i-Size R129 kategorisana su po visini, što u dobroj meri olakšava odluku roditelja kada je u pitanju izbor i vreme nabavke novog sedišta.
Trenutno postoje samo i-Size R129 sedišta za decu u rasponu od novorođenčadi do dece visine 105 cm (u proseku starosti oko 4 godine), ali konstantno se radi na daljem unapređenju ovog standarda. Takođe, ova vrsta sedišta uglavnom ne može da se fiksira sigurnosnim pojasevima, već samo ISOFIX sistemom, mada postoje izuzeci kako bi i ta sedišta mogla da se montiraju u automobile bez ISOFIX sistema (proverite pre kupovine).
Ukoliko kupujete sedište po R129 standardu, ne zaboravite da proverite kojem rasponu visine deteta je to sedište namenjeno.
Kako izgleda etiketa i kako da tumačim oznake?
- ECE R44-04 - pokazuje koji standard ispunjava (R44-01 i R44-02 su „odbačeni“ pre desetak godina)
- UNIVERSAL – univerzalno sedište, tj. može da se koristi u svim vozilima. Postoje i SEMI-UNIVERSAL (polu-univerzalno) i specifična sedišta
- 9-18 kg – označava minimalnu i maksimalnu težinu deteta
- Y - ako se nakon oznake za kilažu nalazi i slovo Y, znači da sedište ima vezivanje deteta u pet tačaka, tj. sa trakom koja ide između nogu (stručnjaci preporučuju ovakva sedišta, pošto su se pokazala bezbednijim)
- E1 – slovo pokazuje da je sedište homologovano po evropskim standardima, a broj koja zemlja ga je homologovala (npr. 1 – Nemačka, 2 – Francuska, 3 – Italija, 4 – Holandija...)
- 04301133 - broj atesta
- BRITAX ROMER plus adresa i slično – podaci o proizvođaču
- BAR kod – bar kod kao i na svim drugim proizvodima
- 00048000 – poseban broj dodeljen sedištu zbog testiranja i praćenja
Ne postoji standardizovan izgled etikete, ali sve su slične i sadrže iste podatke.
Kako izgleda etiketa za novi i-Size R129 standard?
Etiketa sedišta koje ispunjava i-Size R129 standard, može da izgleda ovako:
Lako je zaključiti da je ovo sedište:
- homologovano po i-Size standardu
- da je namenjeno deci visine od 67cm do 105cm
- da dete ne bi trebalo da ima više od 18,5 kg
- da je homologovano po evropskim standardima i to u Holandiji
- da ispunjava 129R standard (E4-129R-000001)
Universal, semi-universal, specific?
Na etiketi ISOFIX sedišta primetićete i oznaku UNIVERSAL ili SEMI-UNIVERSAL. Kada roditelji pitaju prodavca ili na internetu potraže objašnjenje, obično će dobiti prilično nejasan i uopšten odgovor ili više različitih odgovora.
Stoga ne želimo da ulazimo dublje u tu problematiku, pošto postoji mogućnost da ćemo dodatno zbuniti roditelje. Jednostavno:
- UNIVERSAL – univerzalno sedište koje odgovara svakom automobilu sa ISOFIX sistemom, a koji ispunjava ECE R14 ili R16 standard. U uputstvu za korišćenje automobila mora da piše da automobil ispunjava uslove za korišćenje univerzalnog ISOFIX dečjeg auto sedišta
- SEMI-UNIVERSAL – polu-univerzalno sedište koje je kompatibilno sa nekim vozilima, a sa drugima nije iz različitih razloga. Na primer, neka vozila imaju prostor za odlaganje stvari ispod poda, tj. ispod nogu putnika na zadnjoj klupi, te postoji rizik da potporna nožica dečjeg sedišta neće imati odgovarajući ili dovoljno bezbedan oslonac
- SPECIFIC – dečje sedište koje je testirano u posebnom kreš-testu određenog automobila i odobreno je samo za korišćenje u njemu. Taj model automobila mora da bude naveden od strane proizvođača dečjeg sedišta. Takva sedišta mogu da budu specijalno konstruisana ili da imaju posebne mogućnosti kako bi pružila zadovoljavajuću bezbednost ili da bi uopšte mogla da se montiraju u neki model
Šta je to ISOFIX?
ISOFIX je sistem kačenja sedišta direktno za karoseriju automobila preko posebnih karika, umesto da se sedište fiksira sigurnosnim pojasevima. Omogućava lakše montiranje i samim tim unapređuje bezbednost zbog toga što smanjuje mogućnost da se sedište nepravilno montira, bez obzira da li je reč o:
- pogrešnom provlačenju sigurnosnih pojaseva kroz dečje sedište
- nedovoljnoj zategnutosti sigurnosih pojaseva
- postavljanju dečjeg sedišta u nepravilan položaj
Sa ISOFIX sistemom nema potrebe da se dečje auto sedište fiksira sigurnosnim pojasevima. Međutim, ipak se koristi dodatno fiksiranje u vidu:
- trake koja ide sa vrha dečjeg sedišta i kači se na posebno mesto, tj. kariku iza naslona zadnje klupe
- potporne nožice koja se nalazi na prednjem delu dečjeg sedišta i koja upire u pod automobila
Međutim, u nekim slučajevima se i pored ISOFIX sistema, koriste i sigurnosni pojasevi. Takođe, napominjemo da pojedini modeli automobila mogu da imaju specifične načine montiranja dečjeg sedišta zbog same konfiguracije kabine ili zbog toga što su konstruktori zaključili da će dete tako biti bezbednije.
Stoga je izuzetno važno dobro pročitati i uputstvo za korišćenje automobila i uputstvo za korišćenje dečjeg sedišta.
Gde se nalaze ISOFIX karike u automobilu i kako ih najlakše naći?
Pročitajte uputstvo za korišćenje vozila! Karike su zavučene između spoja donjeg dela i naslona zadnje klupe, pa ih ponekad nije lako naći.
Gde se nalazi karika u zadnjem delu automobila za dodatno fiksiranje?
Pročitajte uputstvo za korišćenje automobila kako biste pronašli ove karike, pošto ih je često teško pronaći, naročito ako su pokrivene plastičnim poklopcem ili se nalaze na nezgodnom mestu. Možda neki automobil uopšte nema te karike, pa se kod njega sa ISOFIX sedištima koristi potporna nožica.
Lako može doći i do toga da pomešate ovu kariku sa karikom za fiksiranje tereta u prtljažniku, što može da bude veoma opasno po dete u slučaju udesa. Pošto su uputstva na srpskom jeziku neretko loše napisana, pa odlučite da pročitate verziju na engleskom, tražite izraz „Top tether“.
Kako se koristi ISOFIX sistem?
Najbolje je da pogledate ovaj video snimak, pošto on govori bolje od stotinu reči. U njemu ćete takođe videti i da sedišta sa ISOFIX sistemom mogu da se učvrste i pojasevima ukoliko se koriste u automobilu koji nema ISOFIX sistem, mada to nije pravilo.
Kako se koristi potporna nožica kod ISOFIX sistema?
Kao što smo rekli, dečje sedište kod ISOFIX sistema mora da se učvrsti ili gore opisanim pojasem koji se kači za kariku u zadnjem delu vozila ili potpornom nožicom koja se nalazi na prednjem delu samog dečjeg sedišta.
Da li postoje automobili kod kojih ne sme da se koristi potporna nožica?
Problematična su vozila (npr. VW Touran, VW Caddy, Ford C-Max, S-Max i Galaxy, KIA Carens, Peugeot Partner i 1007, Citroen Berlingo i Renault Kangoo) koji imaju prostor za odlaganje stvari ispod poda, tj. ispod nogu putnika na zadnjoj klupi. Stoga postoji rizik da potporna nožica dečjeg sedišta neće imati odgovarajući ili dovoljno bezbedan oslonac.
Međutim, neki proizvođači dečjih sedišta, kao što je Cybex, kažu da potporna nožica može da se postavi iza (problematičnog) prostora za odlaganje, tj. njegovog poklopca, dok Volkswagen ima u ponudi poseban dodatak koji omogućava bezbedno korišćenje nožice. Na vama je da odlučite – možete i da kontaktirate ovlašćenog zastupnika u Srbiji ili proizvođača ako imate dodatnih pitanja.
Da li ISOFIX sedišta imaju mane?
Obično su skuplja i teža, a neka ne mogu da se fiksiraju i sigurnosnim pojasevima u automobilima bez ISOFIX sistema, što im ograničava upotrebljivost.
Postoje i ISOFIX sedišta sa posebnom bazom za lakše korišćenje
Baza je praktično postolje koje se fiksira ISOFIX sistemom i dodatno veže sigurnosnim pojasem. Zatim se dečje sedište jednostavno postavi i učvrsti na tu bazu. Cilj je da se sedište lakše i jednostavnije postavlja i vadi iz automobila.
Obično se kupuje posebno, pa i taj trošak treba uračunati. Baza je specifična za određeno sedište ili za određenu grupu sedišta nekog proizvođača.
Pogledajte ova tri video snimka:
Neke baze se dodatno fiksiraju sigurnosnim pojasevima:
Neki modeli podrazumevaju dodatno fiksiranje i baze i samog dečjeg sedišta sigurnosnim pojasevima:
Kako se postavljaju sedišta uz pomoć sigurnosnih pojaseva?
Na dečjem sedištu postoje posebno obeležena mesta (vođice) kroz koja se provlače sigurnosni pojasevi, kao i između „baze“ i sedalnog dela.
Kada se pojas automobila provuče kroz označenu putanju, pri čemu treba paziti da se pojas ne uvrne, dečje sedište treba snažno utisnuti u sedište automobila, a pojas istovremeno zategnuti što snažnije. Pravilno montirano dečje sedište ne bi smelo da se pomera više od dva centimetra levo–desno kada ga snažno povlačite u donjem delu.
Način provlačenja i osiguravanja pojasa može značajno da se razlikuje od sedišta do sedišta, pa je veoma važno da dobro pročitate uputstvo. Takođe je veoma pametno da na internetu (YouTube) ili na sajtu proizvođača potražite upravo taj model sedišta koje ste kupili i da vidite kako tačno ide procedura fiksiranja.
Podsećamo da su uputstva i u originalu često nejasno napisana, sa lošim slikama ili loše organizovanim redosledom radnji, a loš prevod na srpski dodatno otežava situaciju.
Pogledajte i jedan video primer kako se to radi:
Kako se montira i-Size sedište (R129)?
Pogledajte ovo video uputstvo:
Koje kategorije sedišta postoje?
Grupa |
Težina |
Starost |
0 |
0-10 kg |
od rodjenja do 6-9 meseci |
0+ |
0-13 kg |
od rodjenja do 12-15 meseci |
0+/I (0+/1) |
0-18 kg |
od rodjenja do 4,5 godina |
I (1) |
9-18 kg |
od oko 9 meseci do 4,5 godina |
II (2) |
15-25 kg |
od 4 godine do 6 godina |
II/III (2/3) |
15-36 kg |
od 3 godina do 12 godina |
III (3) |
22-36 kg |
od 6 godina do 12 godina |
I/II/III (1/2/3) |
9-36 kg |
od 9 meseci do12 godina |
i-Size (R129) |
visina 40-105 cm |
od rodjenja do 4 godine |
Kao što vidite iz tabele, postoje i razna „kombinovana“ sedišta koja mogu da se koriste za decu različitog uzrasta i težine, tj. mogu da se modifikuju tako da prelaze iz jedne u drugu kategoriju/grupu. S jedne strane, kupovina ovakvih sedišta je pametna u finansijskom smislu, ali ona imaju i svojih mana:
- u nekim slučajevima pokazalo se da upravo zbog svoje konstrukcije ne obezbeđuju zaštitu kao što to čine sedišta tačno određene kategorije
- obično su teža
- obično su komplikovanija za korišćenje
Dakle, osnovne grupe su 0, 0+, I, II i III, a tu su i sedišta koja zahvaljujući određenim dodacima/podešavanjima mogu po potrebi da pokriju dve ili tri grupe.
Sedišta grupe 0 predviđena su za prevoz beba od rođenja do 6-9 meseci starosti, maksimalne težine 10 kg, a po obliku podsećaju na kadicu. Njima su slična sedišta grupe 0+, koja su takođe predviđena su za prevoz beba od rođenja ali do 12-15 meseci i maksimalne težine 13 kg.
Sedišta obe grupe se uvek instaliraju suprotno od smera vožnje, pošto bebin vrat nije dovoljno jak da drži glavu prilikom naglog kočenja ili udesa.
Sedišta grupe I obično mogu da se instaliraju tako da budu okrenuta i napred i nazad. Stručnjaci ipak preporučuju da i starija deca, dok god je to moguće, sede okrenuta suprotno od smera vožnje. Konstrukciono su slična onima iz grupe 0/0+.
Sedišta grupe II i III često dolaze u istom „paketu“, tj. isto sedište spada u obe grupe, pošto je praktično reč o potpornom sedištu (tzv. busteru) koji može da ima naslon i bočne stranice, uključujući i bočnu zaštitu za glavu. Osnovna svrha im je da dete podignu na dovoljnu visinu kako bi moglo bezbedno da koristi klasičan sigurnosni pojas, tako da im zahvaljujući posebnim vođicama pojas prelazi preko grudi i karličnog dela umesto preko vrata i stomaka.
Beba obavezno mora da bude okrenuta obrnuto od smera vožnje!
Bebe od rođenja do 12-15 meseci starosti treba voziti u sedištima koja su montirana obrnuto od smera vožnje. U ovoj poziciji beba je mnogo bezbednija ukoliko dođe do čeonog sudara. Ipak, postoje skeptici koji kažu da roditelji sa malom decom u kolima mnogo pažljivije i sporije voze, pa je veća šansa da dođe do naletanja drugog vozila otpozadi.
Međutim, ne možemo da biramo kakav ćemo udes da doživimo, već samo da učinimo sve što je u našoj moći da zaštitimo sebe i svoje najdraže. Još jedna važna stvar koju skeptici u ovom slučaju treba da imaju u vidu jeste oštro kočenje koje često ni najpažljiviji roditelj ne može da izbegne.
Pritom, velika je mogućnost da do oštrog kočenja dođe prilikom gotovo svake vožnje, a oštro kočenje i pri veoma malim brzinama za bebin vrat takođe predstavlja rizično otperećenje ukoliko je sedište okrenuto ka napred.
Napravite mali eksperiment. Nađite bezbedno mesto i vozite malom brzinom (10-20 km/h). Onda „zakucajte“ kočnicu svom snagom, bez kontrole, kao što biste refleksno uradili da ispred vas istrči dete! Kada osetite silu koja deluje na vaše telo prilikom takvog kočenja, zamislite šta se dešava sa bebinim vratom ukoliko je okrenuta u pravcu vožnje...
Pogledajte i ovaj video snimak:
Da li voziti bebu na prednjem sedištu?
Iako je po zakonu zabranjeno da se deca ispod 12 godina voze na prednjem sedištu, to je dozvoljeno kada su u pitanju deca do tri godine starosti ali samo ako je dečje sedište okrenuto suprotno smeru kretanja vozila i samo ukoliko auto nema vazdušni jastuk ili je on deaktiviran!!!
Roditelji vole da im je beba na oku, pa ih neretko voze upravo na suvozačkom mestu, mada stručnjaci upozoravaju da je ipak bezbednije pozadi.
Kada okrenuti dete u pravcu vožnje?
Stručnjaci savetuju da se taj trenutak odloži što više. Stoga i postoje sedišta za „veću“ decu koja mogu da se monitraju u oba pravca – kod njih posebno treba paziti na način montaže ukoliko se fiksiraju sigurnosnim pojasevima.
Ne žurite sa promenom kategorije dečjeg sedišta
Neretko roditelji suviše rano prebace dete u sedište sledeće kategorije, naročito kada su u pitanju bebe starosti oko godinu dana. Generalno se smatra da je sedište niže/manje kategorije bezbednije u odnosu na ono više/veće kategorije, naravno u zavisnosti od visine i težine deteta.
Kupovina u inostranstvu preko interneta
Prednosti: (obično) niža cena, neuporedivo veći izbor modela, boja, verzija i slično
Mane: komplikovano i skupo (povratno slanje poštom) rešavanje reklamacija, ne možete da vidite sedište uživo i proverite kvalitet materijala i slično, troškovi isporuke, troškovi carine i PDV-a, čekanje na isporuku (može brzo, a može i sporo)...
Čuvajte se falsifikata
Zvanično je otkriveno da se u Evropi prodaju plagijati dečjih auto sedišta i to uglavnom preko interneta. Zato pažljivo birajte od koga ćete kupiti sedište. Falsifikatori su doveli njihovu izradu do savršenstva u vizuelnom smislu, što je uostalom slučaj i kod svega ostalog (obuća, odeća, tehnika...), samo što:
- koriste nekvalitetne materijale, koji se brzo „ofucaju“, puknu ili iscepaju
- koriste materijale koji sadrže otrovne materije zbog jeftinije proizvodnje
- lepljenje i šivenje obavljaju nestručno i nekvalitetnim lepkovima i koncem
- i tako dalje...
Naravno, ova sedišta ne obezbeđuju dovoljnu zaštitu u slučaju udesa.
Odlazak u inostranstvo u kupovinu
Neki roditelji, npr. sednu u kola ili autobus, odu u Mađarsku, kupe dečje sedište i još neke stvari po nižim cenama, a tu je i povraćaj poreza pošto robu izvozite iz Mađarske. Mnogi kažu da se takva nabavka veoma isplati.
Mi u proceduru povraćaja poreza i koliko procenata se vraća, moguće komplikacije na našoj carini, troškove putovanja, isplativost čitave „akcije“ i u ostalo ne želimo da ulazimo – raspitajte se, uporedite cene i sami donesite odluku.
Kako da odlučim koje sedište da kupim, kada ima toliko vrsta, proizvođača, modela?
Kupovina odgovarajućeg sedišta može da bude prilično komplikovana, pošto treba uzeti u obzir kvalitet, cenu, mogućnost dužeg korišćenja sedišta koje pokriva više grupa (tj. težine i starosti deteta)... Pritom imajte u vidu i da visoka cena ne znači obavezno i značajno veću bezbednost.
Možete npr. da ispratite ove korake:
- proverite domaću ponudu na internetu
- obiđete nekoliko prodavnica sa solidnom ponudom
- napravite listu favorita
- nađete dodatne informacije o konkretnim sedištima na sajtovima proizvođača, gde ćete obično naći bolji i detaljniji opis samog sedišta, kvalitetnije fotografije, pa čak i listu automobila sa kojima je to sedište kompatibilno
- kada izaberete „finaliste“, proverite kako se uklapa u vaš automobil zbog različitih konfiguracija zadnje klupe, a ako to nije moguće zbog praktičnih razloga (npr. nema parkinga ispred radnje, itd.), možete preko interneta da kupite sedište iz te radnje, pošto u tom slučaju imate pravo da ga vratite ili zamenite u roku od 14 dana (http://zastitapotrosaca.gov.rs/najcesci-problemi-resenja.php?naslov=vracanje-neodgovarajuce-robe-kupljene-na-daljinu)
Postoji i problem prekratkih sigurnosnih pojaseva za fiksiranje određenih dečjih sedišta, što je još jedan od razloga da isprobate sedište pre kupovine.
Koje dečje sedište je najbezbednije?
Nemački ADAC obavlja testiranja dečjih sedišta, a rezultate možete da pogledate klikom na ovaj link: ADAC testovi dečjih auto sedišta
Ovaj sajt je na nemačkom jeziku, pa rezultate nije baš lako „dešifrovati“. Međutim, možete da iskoristite opciju za prevod čitave stranice koju ima pretraživač Google Chrome. Prevod će verovatno biti na engleski (osim ako vaš Chrome nije drugačije podešen), a možete da izaberete i prevod na srpski, mada to ne preporučujemo pošto u tom slučaju dobijate izuzetno loš prevod samih objašnjenja, a i nazivi nekih sedišta mogu potpuno da se poremete.
Kako prevesti sa nemačkog u Google Chrome?
- otvorite link koristeći Google Chrome: ADAC testovi dečjih auto sedišta
- trebalo bi da se u gornjem desnom uglu otvori opcija kao na slici ispod i tu treba kliknuti „Translate“:
- ako se ta opcija ne otvori, kliknite na komandu za prevod označenu crvenim krugom na donjoj slici:
Zašto nismo detaljnije objasnili kako se montiraju dečja auto sedišta?
Zato što u zavisnosti od proizvođača, modela i grupe/kategorije, postoje razlike u načinu montaže i koliko god male bile, mogu da dovedu do pogrešnog montiranja.
Stoga ne želimo da dovedemo vašu decu u opasnost, već savetujemo da ispratite sledeće korake:
- tražite od prodavca da vam detaljno objasni kako se montira sedište. Pitajte za dozvolu da telefonom (ili nečim drugim) snimite objašnjenje, pri čemu naglasite da ne morate da snimate prodavčevo lice, samu prodavnicu ili nešto drugo zbog čega bi sam prodavac mogao da odbije snimanje
- dobro pročitajte uputstvo na srpskom
- nađite i uputstvo na engleskom. Ukoliko ne govorite dobro engleski, zamolite nekoga za pomoć. Naime, uputstva na srpskom su neretko loše prevedena
- idite na www.youtube.com ili internet sajt proizvođača i nađite uputstvo za montažu sedišta koje ste kupili. Čak i ako nađete video uputstvo na španskom ili nekom drugom jeziku koji ne razumete, video snimak može da bude izuzetno koristan
Darko
Dali mogu da vozim decu u wolsvagen saranu posto ima fabricki pozadi da se izdize sedistno mesto?
Možete li malo više detalja da dodate - kakvo sedišno mesto? U drugom ili trećem redu, tj. gepeku?
sejo jose
Imam ford pikap dvosed interesuje me jeli smem dete od 5 god da vozim na pred jer auto je dvosed...a imam posebno sediste za dete koje se veze sa pojasem od auta
Nije dozvoljeno da se vozi na suvozačkom sedištu, bez obzira što nemate zadnju klupu.
Denis
Video sam mnoge novopečene roditelje koji odlaze po dete u porodilište sa onim bejbi nosiljkama u obliku korpe, ta korpa košta oko 2000 a auto nosiljka oko 3000 dinara. Bez obzira da li imate auto ili ne, kupite mu pravu auto nosiljku, nije mnogo skuplja od one kineske ali je milion puta bezbednija i plus vam je potrebna kada bebu vozite u autu.
Milan
Kako montirati ustari auto koji jema zadnji pojas na autuntipa golf 2 86 god
Zoran
Montirati tako što ćeš prodati šklopociju i kupiti adekvatan automobil koji će obezbediti bezbednost detetu. Ako nemaš novca/volje za tako nešto, ne treba da voziš i rizikuješ bezbednost sopstvene porodice.
Ljuba
Ispod zadnjeg sedista i na zadnjem stubu sa obe strane ( zamaskirana je nebom, ali napipaj je prstom ) vec imas rupe za zavrtnje za pojas. Kupi na otpadu prednji pojas od bilo kojeg starijeg vozila koji nema vitlo za namotavanje ( stara Zastava isl. ) i namontiraj ga. Tako privezi decije sediste.
Konstatinovic Slavoljub
Cista laprdanja i klepacina novca od ionako osiromasenog coveka.Ova drzava je takva secikesa i olos da se recima ne moze opisati.Sve sto je do njih to kasni nema ili nije u standardu.Zdravstvenu knjizicu nisam dobio 9 meseci i jos je cekam.O cemu mi pricamo sve rokove su probili i nikom nista.
Stiv
Omasio si temu rodjace.
Slike
Ne prikazuju vam se slike, 404
Pedja
Da li dete starije od 12 godina, a nize od 135 cm moze da se vozi na prednjem sedistu? Da li moze da koristi buster za prednje sediste? I kako ce to policajac da utvrdi da li ima 130 ili 136 cm?
maks
Nema sta policajac da utvrdjuje. Tebi je tvoje dete najbitnije i tvoja savest. Opet naopako razmisljamo. Cinjenica je da sedista nisu jeftina, pogotovo ko ima dvoje ili troje dece i za svako dete do 12 godina treba da promeni 2-3 sedista
Dragan Romčević
Po aktuelnom zakonu može, a pošto je niže od 135 cm obavezno treba (ne zbog zakona, već zbog samog deteta) koristiti buster, koji može da se koristi i na prednjem sedištu, kako mu sigurnosni pojas ne bi išao preko vrata i stomaka. Saobraćajna policija može da dobije u okviru standardne opreme posebnu čvrstu podlogu na koju dete u slučaju kontrole može da stane bez obuće i da bude izmereno posebnim metrom.
Pedja
@ Dragane to me je interesovalo, da li buster sme da se koristi na prednjem sedistu. @ maks naopako si ti shvatio, ja sam samo pitao da li sme da se vozi napred, ko je spominjao kupovinu sedista. Inace imamo i buster i ono sediste za manji uzrast.
Vladan
Decu vozim u sedistima zbog njihove bezbednosti a ne zbog propisa i zakona . Kad vidim dete od 6-7 godina da sedi na prednjem sedistu , a o pojasu i da ne govorim , najezim se , pa i pri brzin od 30km/h i naglom kocenju dete ce se zakucati u instrument tablu. Zaista mi nije jasno kako ti roditelji razmisljaju odnosno kako su tako praznoglavi .
dzordz
naravno, ima nerazumnih ljudi, zamsilimo se samo da nekog sa 30 na sat udarimo(desava se) a on vozi dete na prednjem sedistu ili u krulu ili sl.nebezbedno i dete se povredi!!! i budemo krivlji i u zakonskom i u etickom smislu!! a zbog neodgovornosti detetovog roditelja.
Mello
Klasična otimačina od strane države.
Zo
Mozda si u pravu al' na Melmaku.