Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Kako da vam ne presedne letovanje zbog automobila i dokumenata

Kako da vam ne presedne letovanje zbog automobila i dokumenata
Postavljeno 11.07.2013. u 14:22

Šta da uradite kako vam se automobil ne bi pokvario na putu za more, koja su vam dokumenta potrebna u različitim zemljama i kakvi se zakoni o saobraćaju u njima primenjuju?

Kako da vam ne presedne letovanje zbog automobila i dokumenata

Svakodnevna vožnja u gradskim uslovima zahtevnija је po automobil i manje bezbedna od dugih putovanja, ali kvarovi daleko od kuće su po nepisanom pravilu znatno skuplji. Kako se zaštititi?

Zamislimo sledeću situaciju – krenuli ste sa porodicom na more u inostranstvo i na pola puta vam se pokvario automobil. Sledi zvanje šlep-službe, traženje servisa, pregovaranje oko cene popravke... Odmor vam je već preseo.

Pozabavimo se zato preventivom. Šta možemo da uradimo kako se automobil ne bi pokvario u nekoj nedođiji i kako bismo što bezbednije i prijatnije proveli odmor?

Kao prvo, obavite provere po ovoj listi:

  1. Proverite pritisak u gumama - manji pritisak od propisanog utiče na brže trošenje gume, povećava njenu temperaturu, produžava trag kočenja, veoma loše utiče na ponašanje vozila u krivinama... Veći pritisak od propisanog takođe ima veoma negativan uticaj
     
  2. Proverite stanje guma – potražite oštećenja i ispupčenja na samoj gumi, a ne zaboravite da pregledate i felne. Dubina šare bi trebalo da bude bar 4 mm
     
  3. Proverite stanje rezervnog točka – uključujući i pritisak vazduha
     
  4. Proverite nivo ulja - ako nedostaje ulja, dolijte, ali ne preterujte! Previše ulja takođe može da napravi problem. Takođe, ponesite rezervno ulje, za svaki slučaj
     
  5. Zamenite ulje ukoliko se približava redovna zamena –  putovanjem u inostranstvo ćete možda preći i hiljadu ili dve kilometara, te se lako može desiti da preskočite termin redovnog servisa
     
  6. Zamenite filtere goriva i klime ukoliko se približava redovna zamena – čak i ako ih zamenite nešto ranije učinićete dobro i sebi i automobilu
     
  7. Proverite sva svetla – ne zaboravite migavce i stop-svetla, a proverite i da li imate rezervne sijalice
     
  8. Proverite nivo antifriza – za svaki slučaj ponesite i rezervu, naročito ako je reč o starijem automobilu
     
  9. Proverite nivo tečnosti za pranje vetrobrana – ponesite rezervu
     
  10. Proverite brisače – zamenite metlice ako su dotrajale
     
  11. Proverite kočnice – možete da ih proverite sami na nekom praznom parkingu ili deonici puta bez saobraćaja – oštro kočenje pri različitim brzinama biće dovoljno da uočite eventualne probleme. Naravno, najpouzdanija provera jeste tehnički pregled ili proveren servis...
     
  12. Proverite sistem oslanjanja – najbolje je da odvezete automobil na centriranje trapova, gde bi trebalo da vam ukažu na nepravilnosti u sistemu oslanjanja ili upravljanja. Nažalost, postoje primeri kada vozače nestručni radnici ili prevaranti (postoji li drugi naziv?) ubede da su obavili centriranje, „zaboravivši“ pritom da ukažu na neispravnosti u sistemu oslanjanja, sa željom da ih ponovo posetite nakon mesec ili dva. Ova pojava nije retka, te budite obazrivi.
     
  13. Proverite klima uređaj – nedovoljno hladan vazduh iz ventilacionih otvora ili neobičan zvuk nakon aktiviranja klime znak su za uzbunu.
     

Ukoliko je sve u redu, odvojite neko vreme i uradite sledeće:
 

  1. Izađite na autoput – žrtvujte nešto novca za gorivo i putarinu (ukoliko morate) i vozite automobil malo višim brzinama (u okviru ograničenja) po autoputu; obratite pažnju na to da li se čuju neobični zvukovi, trese li se volan pri određenim brzinama, diže li se temperatura motora (ukoliko postoji odgovarajući pokazivač)...
     
  2. Vozite po gradu – i obratite pažnju na eventualnu pojavu istih simptoma
     

Pravi rezervni točak

Rezervni točak pune veličine nezamenljiv je kada idete na duži put. „Ćopavi“ rezervni točak je odlična alternativa, set za popravku gume pomaže samo kada je reč o manjim oštećenjima gume, a „runflat“ pneumatici nakon bušenja mogu da se koriste samo određeni broj kilometara pri određenoj brzini, nakon čega su nepovratno uništeni. Pritom su i veoma skupi.

Šta ako udarite u nešto i iskrivite felnu ili ista pukne? Moraćete da kupite novu, teško ćete da nađete identičan model i pritom ćete papreno platiti.

Zato savetujemo da nabavite, ukoliko već nemate, kao što je slučaj kod mnogih savremenih automobila, rezervni točak pune veličine. Ubacite ga u prtljažnik – ukoliko vam nikada ne zatreba, utoliko bolje.

Dečja sedišta

U Evropskoj uniji, u zavisnosti od zemlje, sva deca niža od 135 ili 150 centimetara moraju da sede u odgovarajućim sedištima ili da koriste specijalne jastuke kako bi mogla bezbedno da koriste sigurnosni pojas. Deca viša od ovih ograničenja mogu da koriste sigurnosni pojas bez ikakvih pomagala.

Postoje i ograničenja po pitanju godina, pa se pre puta informišite o propisima zemalja kroz koje prolazite – kliknite na link ka internet sajtu AMSS.

 Kako da vam ne presedne letovanje zbog automobila i dokumenata

Svetla tokom dana

Korišćenje svetala tokom dana obavezno je u Crnoj Gori, Bosni, Makedoniji i Sloveniji, a u Mađarskoj, Rumuniji i Italiji samo van naseljenih mesta. U Hrvatskoj i Bugarskoj dnevna svetla obavezna su samo u zimskom periodu. Austrijanci, Turci i Grci ne traže da svetla budu upaljena i danju.

Reflektujući prsluk

Iako nije obavezan u svim zemljama, kao što su Makedonija, Grčka, Nemačka i Švajcarska, preporučujemo da ga zbog bezbednosti obučete ukoliko se zaustavljate na putu. Kazna za neoblačenje prsluka u Bugarskoj, na primer, iznosi 25 evra.

Mobilni telefon

Kada ste u inostranstvu, zaboravite na telefoniranje tokom vožnje ukoliko nemate handsfree opremu. Kazna za ovaj prekršaj u Grčkoj iznosi 100 evra.

Čašica i volan

Kazne za vožnju u alkoholisanom stanju svuda su  paprene, a u zavisnosti od nivoa alkohola u krvi dostižu nekoliko hiljada evra.

Brza vožnja

Ograničenja po pitanju brzine su slična kao kod nas. Na autoputu 120-130 km/h, u naselju 50 km/h, na otvorenom putu 80-90 km/h. Kazne su prilično visoke.

Međunarodna vozačka dozvola

Ovaj dokument mogu da vam traže u Makedoniji, Francuskoj, Grčkoj, Holandiji, Italiji, Nemačkoj, Švajcarskoj... U većini drugih evropskih zemalja međunarodna vozačka dozvola nije potrebna, mada su zaista retki slučajevi da su je nekome tražili i u navedenim zemljama. Dobija se u Auto-moto savezu Srbije i košta 2.000 dinara.

Zelena karta

Zelena karta nije obavezna u sledećim zemljama:

Austrija, Bugarska, Belgija, Češka Republika, Kipar, Nemačka, Danska, Španija, Estonija, Francuska, Finska, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske (uključujući Kanarska ostrva i ostrvo Man), Grčka, Mađarska, Italija, Irska, Luksemburg, Litvanija, Letonija, Malta, Holandija, Portugalija, Poljska, Rumunija, Švedska, Slovačka, Slovenija, Hrvatska, Švajcarska (uključujući Lihtenštajn), Andora, Norveška i Island.

Zelena karta je obavezna u sledećim zemljama:

Rusija, Belorusija, Ukrajina, Moldavija, Turska, Izrael, Iran, Makedonija, Albanija, BiH, Tunis, Maroko.

Zelenu kartu izdaje osiguravajuće društvo kod kojeg je zaključeno obavezno osiguranje od auto-odgovornosti. Ona važi od trenutka uzimanja do isteka premije obaveznog osiguranja.

Pomoć na putu

AMSS i brojne osiguravajuće kuće nude razne pakete osiguranja za pomoć na putu, uključujući i inostranstvo, koji podrazumevaju dolazak ekipe mehaničara na lice mesta, šlepovanje vozila do najbližeg servisa ili šlepovanje kući u slučaju udesa, pokrivanje troškova smeštaja vozača i putnika tokom trajanja popravke ili troškova prevoza kući.

Uslovi su veoma raznoliki, isto kao i cene, pa je najbolje da stavite sve na papir i izaberete najpovoljniju ponudu.

 Kako da vam ne presedne letovanje zbog automobila i dokumenata

Zdravstveno osiguranje

Troškovi lečenja u inostranstvu su veoma visoki, pa je dobra ideja da uplatite polisu putnog zdravstvenog osiguranja (u bilo kojoj osiguravajućoj kući). Uslovi i cene se razlikuju, pa dobro razmislite pre nego što napravite konačnu odluku.

Osiguranici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje tokom privremenog boravka u inostranstvu imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć.

Prilikom odlaska na put, neophodno je da ponesu potvrdu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje kako bi osigurali refundaciju troškova lečenja, ukoliko im to bude bilo potrebno.

Da bi osiguranik dobio potvrdu RFZO, potrebno je da mu izabrani lekar izda potvrdu o zdravstvenom stanju, koju mu overava lekarska komisija matične filijale RFZO. Procedura dobijanja potvrde je besplatna.

Hronični ili akutni pacijenti (postinfarktna stanja i sl.) ne mogu dobiti potvrdu, jer njihovo zdravstveno stanje zahteva često pružanje zdravstvenih usluga, koje njima jesu neophodne, ali spadaju u usluge dugoročnog lečenja, a ne trenutne ugroženosti života. U zemljama sa kojima je potpisan međunarodni sporazum o zdravstvenom osiguranju, osiguranik uz potvrdu ne plaća hitnu medicinsku pomoć, a u onima u kojima nije potpisan, usluga se plaća, ali se troškovi naknadno refundiraju od RFZO, ukoliko lekarska komisija utvrdi da se radilo o hitnom medicinskom stanju.

Međunarodni sporazum o zdravstvenom osiguranju potpisan je sa Velikom Britanijom, Slovačkom, Poljskom, Makedonijom, Rumunijom, Mađarskom, Češkom, Italijom, Francuskom, Luksemburgom, Belgijom, Holandijom, Nemačkom, Austrijom, Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom, Bugarskom i Slovenijom.

Obrazac potvrde o zdravstvenom stanju popunjava izabrani lekar, a overava lekarska komisija matične filijale.

Proverite svoje vozilo, obezbedite neophodna dokumenta a mi vam želimo srećan put! :)

Autor: Tim sajta PolovniAutomobili.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 20
Pregleda: 37421
Ocena: 5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Dragan

Super ste!

Odgovori

Dacke

Ja sam taksista i auto mora da mi bude u stanju da u bilo koje doba dana i noci neko pozeli da ga vozim na more da krenem bez razmisljanja dal je sve ok ili ne,a mislim da svi mi treba da imamo tako igurna vozila i sigurno bi se i manje nezgoda desavala na putu,al naravno prazni dzepovi mnogima to ne dozvoljavaju nego kad nesto lupa ili se cuje vozi dok auto bukvalno sam nestane na putu.Kad se prema autu budemo ophodili kao prema detetu mozemo da kazemo da smo za evropu :)))

Odgovori

Marko

Mile..............sama rec raskopavanje budi u meni misljenje o losim majstorima i zgrazavanje,pozdrav.

Odgovori

Mile

@Marko Nađi mi majstore koji ne raskopavaju auto, nego im sve lepo dijagnostika izdiktira. Može da bude Mercedes SL, CL ili BMW 760i, ali bez gedore, ključa i ostalog ne može da se proveri hoće li i dalje javljati grešku kad se zameni taj i taj senzor, deo ili komponenta. Dijagnostika nije neko božanstvo, nego ispomoć kod popravljanja automobila. Nažalost, to mnogi ne shvataju. @Observer - svaka čast. I treba da auto bude ispravan tokom cele godine - jesam li ja rekao da ne treba?

Odgovori

Marko

mile,ti tvoji majstori jos uvek raskopavaju? auto mora biti ispravan tokom cele godine 100%,a ne pred put da ti kolena klecaju,sve je u glavi,ko to ne razume on nema auto vec roba.

Odgovori

observer

Marko je covek u pravu. Pa necu valjda da predjem 100km auto putem pred odlazak na more da vidim da se nesto ne cuje u trapu ili da ne vuce u stranu slucajno! Prvo, hocu da mi auto bude ispravan 100% tokom cele godine, svaki put kad sednem u njega ne samo kad idem na more. Drugo, pre ce da se cuju elementi vesanja u gradskoj voznji pri skretanjima i po rupama nego na pravom dobrom putu pri velikim brzinama. A kvarovi, naravno, mogu uvek da se dese. Sredjivanjem auta smanjujemo njihovu verovatnocu na minimum, ali ona opet postoji. Znaci, samo redovno odrzavanje i bez brige!

Odgovori

Mile

@Marko E, voleo bih da vidim tu dijagnostiku koja će da mi kaže kad nešto ne valja u oslanjanju ili kad je otišao homokinetički. Imam auto star 7 godina i pored sve te dijagnostike majstori uvek moraju da raskopaju auto da nađu šta ne valja - ti kodovi mogu smao da im pomognu da ne lutaju previše.

Odgovori

naivni somborac

hvala na ovim informacijama !!!

Odgovori

Marko

Mile Marko ima zenu i dvoje dece,Sonja kupi konja pa slusaj kako mu creva rade,DIJAGNOSTIKA LJUDI,proslo je vreme juga,stojadina i ostali titiovh pionira.

Odgovori

srdjan jovanovich

u bugarskoj su kratka svetla obavezna preko cele godine,a ne samo u zimskom periodu.a ko ste zaboravili da ih upalite kazna je 15 evra

Odgovori

Dejan

@Svaki dan se auto proba Ja auto vozim isključivo po gradu preko cele godine, na autoput bukvalno ne izlazim, tako da nemam pojma kako se ponaša kad pređem 80 ili 100 km/h. Ja na odmor idem svojim autom i DOBRO ga proverim pre nego što krenem i to udarim DOBRU kilometražu na autoputu - kad nema nikoga idem i do 150 km/h. I ne voze svi ljudi auto svaki dan... Neki idu autobusom na posao.

Odgovori

Svaki dan se auto proba

Ne razumem zasto ste svi napali Marka? Ni ja se ne slazem sa probavanjem auta pred odlazak na odmor, auto se proba tokom cele godine i svakodnevnim korisnjem a ne tri dana pred odlazak na put. Kad procitam vase glupe komentare sasvim mi je jasno zasto pojedinci i pored svojih automobila odlucuju da se na odmor voze autobusima po 17-18 i vise sati.

Odgovori

Mile

Savetujem svima da uzmu ovu pomoc na putu, sta kosta da kosta, zato sto moze da kosta MNOGO vise ako auto crkne negde u Austriji ili Svajcarskoj ili tamo udarite nekoga, pa auto ne moze ni da se vozi nego morate tamo da ga popravljate. A Marko pod hitno da nadje devojku :)

Odgovori

Dejan

@MARKO Šta nije u redu s tim da se auto proba na autoputu pre nego što krenem za Grčku? Ili je bolje da se spakujem i krenem, pa da se vratim kući posle pola sata? I nigde ne piše da treba ceo dan da se vozi po gradu.

Odgovori

Sonja

Marko, vidi se iz aviona da ne kapirate nista. Autor teksta je napisao da isprobate automobil na auto-putu i u gradu kako bi ste uvideli da li se cuje nesto sto ne bi trebalo. Logicno je da cete zatim taj problem reci majstoru (autor teksta je zaboravio da nacrta i oboji)! Molim autora teksta da izbrise Markov komentar :)

Odgovori

Milenko

Ma, vozačka međunarodna nije potrebna skoro nigde, bolje rečeno, nikad je niko ne traži, ja prešao Evropu uzduži popreko, ali uvek može da se nađe neko ko će da je traži i da vam izvuče 10-20 evra ako je nemate. Može i mnogo više, u stvari, ali to je druga priča...

Odgovori

Aleksandar Milić

Dobijene informacije su vredne i korisne. Možda biste mogli da upotpunite i podacima koji se odnose za Crnu Goru (potrebu nošenja pasoša ili je dovoljna samo lična karta)? Kako se rešavaju pitanja ukoliko se nezgoda dogodi na teritoriji KiM-a? Da li je i na koji način je regulisano korišćenje šlep službe iz Crne Gore?

Odgovori

MARKO

evo bas sad cu da izadjem na auto put i da ga vozim 120,da proverima da li mi je auto ispravan,a onda cu da ga vozim po gradu ceo dan pa cu znati da li je ispravan,DA LI AUTOR TEKSTA IMA OSNOVNU SKOLU?

Odgovori

Milos

Da li treba medjunarodna vozacka dozvola za Madjarsku ? Pozdrav

Odgovori

Polovni Automobili

Miloše, vozačka dozvola za mađarsku nije potrebna ali najbolje je da taj podatak proverite u AMSS.