Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Koliko košta potvrda da je vozilo oldtajmer i koja je procedura?

Koliko košta potvrda da je vozilo oldtajmer i koja je procedura?
Postavljeno 31.01.2025. u 15:15
Autor: Dragan Romčević

Nedavno smo u tekstu "Kraj muka za vlasnike oldtajmera – novi pravilnik za lakšu registraciju" objavili da je od 20. januara počela primena "Pravilnika o utvrđivanju statusa vozila od istorijskog značaja", što znači kraj dugogodišnjih problema za vlasnike oldtajmera prilikom registracije, jer će od "Agencije za bezbednost saobraćaja" dobijati potvrdu kojom će biti znatno olakšan tehnički pregled.

Definicija oldtajmera

Vozilo od istorijskog značaja (oldtajmer) je motorno ili priključno vozilo, proizvedeno pre 30 i više godina, koje je u voznom stanju, održavano u originalnom ili približno originalnom stanju i kao takvo predstavlja materijalni spomenik tehničke kulture, tradicije i društvenog nasleđa za koje je utvrđen status vozila od istorijskog značaja u skladu sa uslovima navedenog pravilnika.

Cena utvrđivanja statusa oldtajmera

Cene se kreću od 25.800 dinara na Mašinskom fakultetu u Beogradu - Laboratorija CIAH, do 30.000 dinara u Centru za motorna vozila - AMSS. Treba dodati još oko 3.500 dinara za potvrdu Agencije za bezbednost saobraćaja. Međutim, posedovanje FIVA karte može da prepolovi troškove.

Procedura

Daćemo skraćenu verziju procedure ispitivanja u Laboratoriji CIAH (Mašinski fakultet u Beogradu), a punu verziju možete da vidite na njihovoj stranici https://ciah.mas.bg.ac.rs/oldtajmeri.

Cena i procedura zavise od toga da li vozilo poseduje važeću FIVA kartu - to je standardizovan međunarodni dokument koji je pripremila FIVA (međunarodna nevladina organizacija posvećena očuvanju, zaštiti i promociji vozila od istorijskog značaja), a izdaje je ovlašćeni nacionalni predstavnik FIVA u određenoj zemlji, koji sadrži identitet, tehničke specifikacije i istoriju vozila.

1)   Vozilo NE poseduje važeću FIVA kartu

Korak 1 - Preliminarni pregled

Troškovi:

-   9.000 din (uplatnica)

Vlasnik vozila podnosi zahtev za preliminarni pregled popunjavanjem odgovarajućeg obrasca i pri tome u elektronskoj formi prilaže svu neophodnu dokumentaciju, kao i dokaz o uplati navedenog iznosa.

Preliminarni pregled podrazumeva pregled dokumentacije i fotografija sa ciljem da se uoče osnovni nedostaci i neusaglašenosti sa kriterijumima definisanim pravilnikom i samim tim izbegnu troškovi angažovanja tehničke komisije koja se sastoji od tri stručna lica iz različitih pravnih lica. 

Stoga je veoma važno da fotografije budu jasne i da odgovaraju trenutnom stanju vozila, kao i da svojim sadržajem u potpunosti pokrivaju spoljašnjost vozila sa svih strana, unutrašnjost vozila (komandna tabla, sedišta, unutrašnje obloge vrata) i motorskog prostora.

Ukoliko se na osnovu preliminarnog pregleda uoče neusaglašenosti (npr. da je očigledno da vozilo nije u originalnom stanju, da su izvršene izmene i prepravke koje nisu iz perioda ili da je stanje vozila nezadovoljavajuće), podnosilac zahteva se o tome obaveštava Izveštajem o preliminarnom pregledu, a dalji postupak se obustavlja do otklanjanja istih (osim u slučaju kada podnosilac zahteva insistira da se vozilo ispita od strane tročlane tehničke komisije).

Korak 2 - Ispitivanje vozila od strane tehničke komisije

Troškovi:

 -   16.800 din (uplatnica) - ispitivanje od strane komisije (plaća se dodatno u odnosu na cenu preliminarnog pregleda)

-    Putni troškovi u slučaju pregleda vozila van teritorije Beograda, a koji se dodaju na iznad navedeni iznos

-    Troškovi izdavanja Potvrde o vozilu od istorijskog značaja (uplaćuju se na račun Agencije za bezbednost saobraćaja)

Ukoliko preliminarnim pregledom nisu uočene neusaglašenosti (ili podnosilac zahteva za preliminarni pregled insistira da se vozilo ispita od strane tročlane tehničke komisije) postupak se nastavlja započinjanjem unosa predmeta u bazu Agencije za bezbednost saobraćaja, formiranjem tročlane komisije, upoznavanjem iste sa dostavljenom dokumentacijom i dogovaranjem vremena i mesta pregleda vozila, a nakon dostavljenog dokaza o uplati troškova ispitivanja.

Na mestu pregleda vozila mora se nalaziti dizalica ili kanal radi pregleda vozila sa donje strane. Tročlana komisija popunjava zapisnik i donosi zaključak, na osnovu čega se formira pozitivan ili negativan Izveštaj o ispitivanju tehničkih karakteristika i očuvanosti vozila.

Na osnovu pozitivnog izveštaja Agencija za bezbednost saobraćaja izdaje Potvrdu o vozilu od istorijskog značaja. Dokaz o uplati navedenog iznosa dostavlja se pre pregleda vozila. 

Pregled vozila na adresi Laboratorije CIAH (Kraljice Marije 16, Beograd) je najbrži i najjeftiniji. Organizacijom pregleda više vozila na istom mestu u isto vreme, od strane podnosioca zahteva, klubova ili saveza klubova oldtajmera, putni troškovi se smanjuju.

2)   Vozilo poseduje važeću FIVA kartu

Troškovi:

-    14.400 din (uplatnica) - ispitivanje od strane stručnog lica

-    16.800 din  (uplatnica) - troškovi dodatnog pregleda od strane komisije (u slučaju potrebe)

-    Putni troškovi u slučaju pregleda vozila van teritorije Beograda, a koji se dodaju na iznad navedene iznose

-    Troškovi izdavanja Potvrde o vozilu od istorijskog značaja (uplaćuju se na račun Agencije za bezbednost saobraćaja)

Za vozilo za koje je izdata FIVA karta kojoj nije istekao rok važenja, vlasnik vozila uz zahtev podnosi FIVA kartu, potrebnu dokumentaciju i dokaz o uplati troškova ispitivanja od strane stručnog lica. 

U tom slučaju stručno lice Laboratorije CIAH sprovodi identifikaciju vozila (podrazumeva pregled vozila), a ukoliko smatra da je potrebno, sprovodi i ostale aktivnosti predviđene procedurom pravilnika. 

Ukoliko se prilikom pregleda i obrade dokumentacije uoče neusklađenosti i nedostaci, formira se tehnička komisija za ispitivanje vozila za nastavak postupka kao da za vozilo nije izdata FIVA karta, što sa sobom donosi dodatne troškove. 

U suprotnom, ovlašćena organizacija formira pozitivan izveštaj bez tehničke komisije, a Agencija za bezbednost saobraćaja izdaje potvrdu o vozilu od istorijskog značaja.

Potrebna dokumentacija koja se prilaže uz zahtev:

1)    Dokumenta koja sadrže tehničke podatke potrebne za registraciju vozila (za prethodno registrovano vozilo – Saobraćajna dozvola / potvrda o registraciji / potvrda o privremenoj registraciji, ukoliko je vozilo registrovano; Uverenje o upisu u jedinstveni registar vozila ukoliko je stranka izgubila saobraćajnu dozvolu; za vozilo koje nije bilo registrovano – dokument koji izdaje proizvođač vozila ili njegov ovlašćeni predstavnik ili drugi dokaz iz koga se mogu obezbediti neophodni podaci;

2)    Fotokopija Jedinstvene carinske isprave ili dokaz da je započet carinski postupak (uz original na uvid) i inostranu saobraćajnu dozvolu ukoliko se vozilo uvozi kao upotrebljavano;

3)    Isprava kojom se potvrđuje pravo svojine, ako vozilo nije prethodno registrovano na ime lica navedenog u zahtevu;

4)    FIVA karta (ako je izdata i važeća) ili ostala dokumenta na osnovu kojih se mogu utvrditi tehničke karakteristike vozila, usaglašenost vozila sa originalnim stanjem, izvršene izmene ili poboljšanja konstrukcije i činjenice koje se odnose na istorijske događaje ili osobe koje su povezane sa predmetnim vozilom;

5)    Fotografije vozila (spoljašnjost, unutrašnjost, motorski prostor) u stanju u kom se nalazi u trenutku podnošenja zahteva;

6)    Dokazi o sprovedenim ispitivanjima prepravki na vozilu, ukoliko ih je bilo;

7)    U slučaju reprodukcije istorijskog vozila, dokaz o sprovedenom ispitivanju pojedinačno proizvedenog, odnosno prepravljenog vozila, u zavisnosti od načina na koji je reprodukcija izrađena. Dokazom o sprovedenom ispitivanju u inostranstvu se može smatrati i evidencija o sprovedenom ispitivanju u saobraćajnoj dozvoli.

VAŽNA NAPOMENA – Ostala dokumentacija prozvana tačkom 4 može u znatnoj meri pomoći proceduri utvrđivanja statusa vozila od istorijskog značaja. 

Poželjno je priložiti i deo iz tehničkog uputstva proizvođača ili drugi relevantan izvor (stručna literatura, automobilski časopis ili internet adresa), odnosno prospekt (brošura) vozila kojim se mogu potkrepiti tehnički podaci koji su uneti zahtevom, ali i originalni izgled vozila i/ili njegova nijansa boje.

Predmetnim ispitivanjem utvrđuju se stvarne tehničke karakteristike vozila koje se mogu razlikovati od onih u saobraćajnoj dozvoli ili carinskoj ispravi, tako da bi zahtev trebalo da sadrži tačne podatke uz dodatnu dokumentaciju kao njihov relevantan izvor što u znatnoj meri može skratiti ukupno vreme ispitivanja. 

Podnošenje zahteva

Podnošenje zahteva za preliminarni pregled u Laboratoriji CIAH možete da obavite klikom na ovaj LINK.

Izvor: Laboratorija CIAH, Mašinski fakultet u Beogradu
Foto: Shutterstock.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 0
Pregleda: 4288
Ocena: 5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.