Kraj muka za vlasnike oldtajmera – novi pravilnik za lakšu registraciju
Od ponedeljka, 20. januara, počinje da se primenjuje Pravilnik o utvrđivanju statusa vozila od istorijskog značaja, potvrdio je za sajt Polovni automobili Milan Milojević, Pomoćnik direktora i načelnik Sektora za vozila, kontrolu i stručni nadzor Agencije za bezbednost saobraćaja. U praksi bi to trebalo da znači kraj dugogodišnjih problema za vlasnike oldtajmera prilikom registracije, jer će od Agencije dobijati potvrdu kojom će biti znatno olakšan tehnički pregled. Polovni automobili otkrivaju kako će funkcionisati novi sistem.
Vlasnici starovremenskih vozila godinama unazad imaju dosta problema, jer je cela ova oblast zaista bila zanemarena. Jedan od najboljih primera koji ilustruje o čemu govorimo jeste paradoksalna situacija da je do sada svako ko bi uvezao starovremensko vozilo morao da dobije uverenje od strane Muzeja automobila kako bi mogao da ocarini vozilo, a da istovremeno to nije bila garancija da će proći tehnički pregled.
Stvari su počele da se menjaju početkom primene izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, septembra 2023. godine, kada je dat i okvir za izradu odgovarajućih podzakonskih akata. Sada, konačno dolazimo u situaciju da počinje primena Pravilnika koji reguliše ovu oblast i koji će omogućiti da vlasnici oldtajmera mogu da dobiju odgovarajuću potvrdu, koja će na neki način biti garancija tehničke ispravnosti.
Kako će izgledati postupak dobijanja uverenja?
Dakle, vlasnici starovremenskih vozila od ponedeljka 20. januara moći će da podnesu zahtev nekoj od ovlašćenih organizacija za ispitivanje, gde će se utvrđivati da li vozilo ispunjava uslove za dobijanje potvrde i da li pripada kategoriji vozila od istorijskog značaja. Kako Polovni automobili saznaju, za sada će se takvi pregledi obavljati u dve laboratorije: u Centru za motorna vozila AMSS i u laboratoriji CIAH Mašinskog fakulteta u Beogradu.
„Po prijemu zahteva, pravilnikom je predviđeno formiranje tročlane komisije, koja se sastoji od predstavnika ovlašćenih organizacija i predstavnika nekog od zvaničnih saveza za istorijska vozila, a po potrebi može biti i član iz Agencije za bezbednost saobraćaja. Nakon pregleda, kada se konstatuje da vozilo ispunjava sve uslove i to ne samo u smislu starosne granice, već i po kriterijumu očuvanosti i originalnosti, Agencija će izdati Potvrdu, kojom se dakle potvrđuje da se radi o vozilu od istorijskog značaja“. Ovo je veoma važno, jer po prvi put na ovaj način uređujemo ovu oblast“, napominje Milan Milojević iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Zašto je potvrda ABS važna?
Iako na prvi pogled potvrda deluje kao običan papir, u praksi bi to trebalo da reši problem registracije oldtajmera. To će biti moguće zahvaljujući ranije donetim izmenama Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila.
„Ranije je postojala opšta definicija u tom pravilniku šta je oldtajmer, što je ostavljalo prostora za razna tumačenja i pravilo probleme prilikom registracije. Međutim, mi ne samo da smo promenili neke pojedinačne odredbe, jer smo smatrali da vozila preko 30 godina treba da budu izuzeta od nekih pravila, već smo uveli opštu odredbu po kojoj može u potvrdi, koju će izdavati Agencija, da se navede od kojih tehničkih uslova neko vozilo može biti izuzeto“, pojašnjava Milojević.
Pojasnićemo ovu odredbu kroz jedan primer: Ukoliko vozilo dođe na tehnički pregled bez trećeg štop svetla, vlasnik više neće morati da „budži“ automobil i da ugrađuje naknadno to svetlo, s obzirom na to da je tako propisano u pravilniku, jer će u potvrdi koju izdaje Agencija biti navedeno da je to konkretno vozilo izuzeto od toga da mora imati treće svetlo, jer nije predviđeno fabrički! Što znači da vlasnik ubuduće neće morati „da juri vezu“, odnosno nekoga ko će mu „progledati kroz prste“ ukoliko na svom vozilu nema neki deo koji jeste obavezan po propisima, ali se jednostavno taj tip vozila proizvodio bez tog konkretnog dela. Potpuno legalno će moći da registruje automobil, naravno ukoliko ispunjava sve uslove.
Podsetimo, da bi neko vozilo moglo da dobije status vozila od istorijskog značaja mora da ispunjava ove uslove:
- Da je staro 30 i više godina
- Da predstavlja materijalni spomenik tehničke kulture, tradicije i društvenog nasleđa
- Da je u voznom stanju
- Da se ne koristi u svakodnevnom saobraćaju
Sve ostale pojedinosti možete pročitati na našem sajtu, u ovom tekstu. Takođe, bavili smo se i time kako je ova oblast uređena u drugim državama, što možete pročitati ovde.
Da li mogu da se očekuju još neke povlastice?
Ovo pitanje zanima mnoge i odnosi se pre svega na trajanje registracije, jer je opšte poznato da se ova vozila upotrebljavaju povremeno, a ne u svakodnevnoj vožnji. Dok se čeka ta promena, radi se polako na ideji da uslov za carinjenje oldtajmera ne bude samo potvrda koju izdaje Muzej automobila, već i potvrda koju će izdavati Agencija. Ipak, ovo je i dalje u fazi razrade i daleko od realizacije. Ostaje da sačekamo ishod...
Foto: Shutterstock.com
Radoslav
Sta ako vozilo koje staro 70god nema papire tj prevod kako onda
Poštovani, raspitajte se u SSIV (www.ssiv.rs) ili u nekom drugom udruženju.
Gojko
I dalje se nigde ne pominju cene registacije. Šta će mi potvrda ako i dalje plaćam registraciju preko 100.000 rsd zbog čuvenog poreza na upotrebu motornih vozila.
Miloš
A to što se plaća preko 90.000 za registraciju....a predje se 1000km godišnje(oldtajmer- velika kubikaža)....
Wladimir
...paa, treba onih 17,000 fundamentalista, čuvara svetinje, da imaju od čega 'leba da jedu.
Nikola Z
Da li se ovo odnosi i na motocikle ?
Poštovani, odnosi se i na motocikle.
Nemanja
Poštovani, da li ovo nešto menja vezano za uvoz automobila starije proizvodnje, koji naravno spadaju u grupu oldtimera? Ili je to i dalje pusta želja?
Poštovani, uslovi po pitanju uvoza ostali su isti. Naravno, pre uvoza dobro proverite da li će tom vozilu biti priznat status oldtajmera, tj. da li ispunjava sve uslove.
Djordje
I dalje naši donosioci zakona moraju da budu pametniji od svih drugih, zašto bi bilo jednostavno kad treba ostaviti prostor da tamo neki 'stručnjak' proceni šta je oldtajmer. I Zbog čega ne bi smelo takvo vozilo da se koristi u svakodnevnom saobraćaju. Džaba se nadamo.
Igor Mamužić
Nadovezao bih se još jednim pitanjem: šta konkretno znači "Da se ne koristi u svakodnevnom saobraćaju"?
Poštovani, pokušaćemo da dobijemo odgovor od nadležnih.
Urke
Da li moze objasnjenje za stavku: - Da predstavlja materijalni spomenik tehničke kulture, tradicije i društvenog nasleđa Da li to znaci da je ostavljeno na komisiji da proceni ovu stavku? Jel postoji neka naznaka koji automobili ce ovo ispunjavati?
Poštovani, pokušaćemo da dobijemo odgovor od nadležnih.