Kako otkriti da li je kilometraža na automobilu vraćena?
Za sada još uvek nije razvijena pouzdana metoda pomoću koje se može razotkriti „korekcija“ kilometraže na automobilu. Ni ekspertima nije lako da prepoznaju i otkriju manipulacije. Pa ipak oni koji su zainteresovani za kupovinu polovnog automobila trebalo bi da obrate pažnju na sledeće:
Da li se stanje vozila i njegovih sklopova poklapa sa očitanom kilometražom?
Na okolnost da prikazana kilometraža odstupa od stvarne upozorava „hardver“ automobila.
Najvažnije je utvrditi da li se podudaraju kilometraža i opšte stanje u kojem se vozilo nalazi, odnosno da li upadljivo odstupaju jedno od drugog. Indicije koje mogu da ukažu na mnogo veću stvarnu kilometražu su brojne, pa bi i za prodavca bilo veoma skupo da ih u potpunosti ukloni.
Kada pravite takvu procenu, da bi bili objektivni, raspitajte se kod prethodnog vlasnika i o uslovima korišćenja vozila. Automobil može biti u lošem stanju i ako je zaista prešao relativno malu kilometražu, ako su uslovi korišćenja vozila bili otežani. Veća amortizacija se ne odnosi samo na vozila koja su radni vek provela u javnim službama kao što je taksi, rent-a-kar, auto škola, već u to ulaze i automobili koji su prevashodno korišćeni u uslovima gradske vožnje. Takav auto se često zaustavlja, potom ubrzava, motor ne radi pod optimalnom temperaturom, opterećenje motora i menjača je neravnomerno, pa se delovi, uključujući i gumene obloge nožnih komandi, mnogo brže troše, a vozilo ima kraći vek trajanja.
Što se karoserije automobila tiče, presudan je ukupan utisak koji vozilo ostavlja. Po stanju u kojem se nalazi autolak lako može se prepoznati, da li je automobil morao da pretrpi 100 ili 1.000 pranja u mašinskoj auto-perionici. Brojni tragovi udaraca od kamenčića, brazgotine i ogrebotine na felnama ili izgebana stakla – sve su to nedvosmisleni tragovi visoke kilometraže.
Kako pneumatici mogu da ukažu na umanjenu kilometražu?
Na prvi pogled se čini da pohabani profil pneumatika ne može da kaže ništa o realnosti očitane kilometraže. Međutim, ako je pneumatik nov, a njegov profil već jako pohaban, to ukazuje na automobil koji je za kratko vreme jako puno prešao. Starost može da se utvrdi na boku pneumatika, pomoću tzv. DOT (američko ministarstvo saobraćaja – Department of Transportation), brojčane oznake. Prve dve cifre pokazuju nedelju, a sledeće dve godinu proizvodnje. Tako na primer broj 3011 označava pneumatik proizveden 30. nedelje 2011. godine.
Kabina takođe može da oda vraćene kilometre
I iz stanja u kojem se nalazi kabina automobila se može izvući zaključak o tome da li prikazana kilometraža odgovara stvarnoj. Izlizan volan i otrcan menjač, propala sedišta, istrošene unutrašnje obloge i tapacirani delovi su jednostavno nepomirljivi sa niskom kilometražom – to nikako ne može biti posledica uobičajene upotrebe vozila. Isplati se zaviriti i ispod volana, u vozačev prostor za noge, pa pogledati stanje u kojem se nalaze nožne komande. Ako su gumene obloge papučice gasa, kočnice i kvačila jako istrošene, moglo bi se zaključiti ili da su prečesto pritiskane u odnosu na ono što kaže podatak o kilometraži ili da taj podatak nije istinit. Na primer, ako kupujete automobil sa pređenih 20.000 kilometara, dozvoljeni su tragovi upotrebe, kao što su na primer blago pohabane gumene obloge pedala, ali ne i nešto više od toga.
„Sve piše u papirima“
Jedan od izuzetno važnih saveta, koji možemo da vam damo jeste da veliku pažnju posvetite papirima. Prateća dokumentacija vozila mora biti kompletna. Tu spadaju servisna knjižica, ali i računi izdati u servisima nakon izvršenih popravki sa pribeleženim stanjem kilometara.
Proverite i potvrdu o tehničkoj ispravnosti vozila (za tehnički ispravno vozilo), odnosno izveštaj o utvrđenom stanju vozila (za tehnički neispravno vozilo) sa tehničkih pregleda.
U motorskom prostoru proverite nalepnice kojima se dokumentuje zamena motornog ulja. Ako tamo, na primer, stoji da je sledeći termin za zamenu filtera za ulje, motornog ulja, filtera za vazduh i ostale provere obuhvaćene servisom na 180.000 kilometara, a na instrument tabli piše da je automobil prešao tek 110.000 kilometara, onda nešto tu definitivno nije u redu, jer je uobičajeno da se zamena motornog ulja radi najkasnije na svakih 30.000 kilometara.
Treba postati nepoverljiv i sumnjičav, ako se iz papira može zaključiti da je automobil u prvo vreme prelazio mnogo kilometara, a da je zatim dugo mirovao. Ko je za dve godine prešao
60.000 kilometara, teško da je u sledeće dve godine prešao samo 5.000 kilometara. Ni to nije nemoguće, ali takvu okolnost treba razjasniti.
Zašto je važna servisna knjižica?
Postojanje uredno vođene servisne knjižice je jedan od najvažnijih kriterijuma prilikom kupovine polovnog automobila. U njoj je opisan program redovnog održavanja vozila i ona sadrži pečate prodavca i servisa kao potvrdu obavljenog servisa. Redovno propisano servisiranje overeno u servisnoj knjižici jeste preduslov za ostvarenje garantnih prava, ali i dokaz da je prethodni vlasnik domaćinski vodio brigu o održavanju.
Međutim, podaci u servisnoj knjižici važni su za kupca polovnog automobila iz još jednog razloga. Naime, posle obavljenog servisa ovlašćeni serviser upisuje datum kada je izvršen pregled, ali i kilometražu i overava ih potpisom i pečatom servisa. Tako pregledom servisne knjižice možete proveriti istoriju sprovedenih servisnih radova. Zato je veoma važno da se uverite da li je servisna knjižica pravilno popunjena. To će vam poslužiti ne samo kao dokaz o neprekidnom servisiranju, već vam podatak o terminu prethodnog i dospevanju termina sledećeg servisa može razotkriti i da li postoji odstupanje između stvarne i očitane kilometraže.
Naravno da to znaju i oni koji manipulišu kilometražom pa tako ako je ona „naštelovana“ neposredno pre poslednje posete servisu, može čak da se desi da frizirani podatak postane zvanični, da uđe u fabričku dokumentaciju i u servisnu knjižicu. Takođe ne preza se ni od falsifikovanja servisne knjižice i krivotvorenja pečata.
Zato prilikom pregleda servisne knjižice treba biti oprezan. Važno je što detaljnije je pregledati, proveriti i ispitati u potrazi za sumnjivim tragovima, jer se i falsifikatorima potkradu greške. Na primer, sumnjivo je ako je prilikom svih upisa korišćena ista hemijska olovka ili ako se uz sve servisne radove upisane u servisnoj knjižici pojavljuju isti potpisi ili različiti potpisi uz isti rukopis. Ako sumnjate u prevaru, nemojte se libiti ni da telefonom pozovete majstora za koga u servisnoj knjižici stoji da je izvršio radove.
Ako automobil uopšte nema pripadajuću servisnu knjižicu, to automatski budi sumnju u poreklo i istoriju vozila i to sa razlogom. To je, nažalost, karakteristično za prilike u našoj zemlji. Kada kupac kupi nov automobil, dokle god je vozilo u garantnom roku i dok se popravke vrše u mreži ovlašćenih servisa svi servisni radovi se izvode po dinamici datoj u servisnom planu, pa se i pregledi obavezno overavaju u servisnoj knjižici. Čim automobil izađe iz garantnog roka, a nekada i pre, vlasnici zbog visokih cena beže iz zvaničnih servisa i servisiranje prepuštaju privatnim radionicama. Tada prestaje i uredno vođenje evidencije o izvršenim radovima održavanja i o kilometraži pri kojoj su ti radovi izvršeni.
Proverite da li se slažu datum proizvodnje brojača kilometara i samog automobila
U servisu vam mogu proveriti i datum proizvodnje brojača kilometara i upravljačkih uređaja. Prilikom manipulacije sa kilometražom može da se dogodi oštećenje ovih uređaja, pa da nakon toga bude neophodna njihova zamena. Jasno je da kilometar-sat ili upravljački uređaj proizveden 2009. ne odgovara automobilu iz 2006, sem ako prodavac ne može da dokaže da ga je on ili prethodni vlasnik zamenio posle defekta.
Kako ući u trag istoriji vozila?
Da bi se došlo do prave kilometraže najbolje bi bilo proveriti istoriju vozila. Kod nas je potraga za prethodnim vlasnicima dosta otežana, jer je u saobraćajnoj dozvoli upisan samo aktuelni vlasnik.
Ako je polovan automobil dovezen iz Nemačke ili ga tamo kupujete, u drugom delu saobraćajne dozvole vozila možete pronaći podatke o prethodnom vlasniku. Štaviše, ranije su u ovaj deo saobraćajne dozvole hronološki upisivani podaci o svim prethodnim vlasnicima.
Ovo i danas imaju vozila koje su prvi put registrovana pre 1. oktobra 2005. ili su pre tog datuma poslednji put promenila vlasnika. Kad stupite u kontakt sa vlasnikom, zamolite ga da vam kaže kolika je kilometraža bila na automobilu kada je prodat.
Primer kako pretraga istorije vozila može biti i brza i laka pruža firma CARFAX, koja u SAD već 20 godina sakuplja podatke o registraciji, nezgodama, opravkama i kilometraži svih polovnih automobila. Potencijalni kupci mogu da daunlouduju izveštaj o istoriji vozila, nakon što na internet sajtu ove kompanije ukucaju VIN (vehicle identification number) broj vozila, poznat i kao broj šasije.
Slična baza podataka postoji i u Holandiji, a do podataka dolazi tako što svi veći dileri, serviseri i preprodavci beleže i prosleđuju kilometre zatečene prilikom servisa. Kada bi čitava Evropa bila pokrivena centralnom bazom podataka polovnih vozila u koju bi se ulivale informacije iz prodajne mreže proizvođača, servisa, prodavaca polovnih vozila i lizing kompanija, položaj kupca polovnog automobila bi svakako bio olakšan. Tako bi se otklonila velika nesigurnost koja i dalje vlada u ovoj oblasti, ali je to i dalje stvar budućnosti.
Aleks
Ja na primer često menjam automobile,najskuplji polovnjak sam platio jednom prilikom 42 000€. Ne kupujem nov automobil iz sebi poznatih razloga. Moramo da budemo realni ljudi ne možeš da očekuješ limuzinu uvezenu iz Nemačke da za 5 godina nije prešao oko 200 000. Sad većina prodavaca na uvid daje slike prilikom kupovine od vlasnika. Jbg danas je ave manje glupih kupaca,a sve više je budala koje mogu da te odrobijaju za 2000€ .
Starina
Ako je auto uvežen iz inostranstva, tražite na uvid papire sa carine i proverite koja je kilometraža bila na carinjenju. Tu će te videti ako je velika razlika u ciframa i da li je i koliko vraćana kilometraža. Ja sam gledao Golfa 4 iz 2002.g na kom je kilometraža bila 154.000km i gde mi je prodavac garantovao da je originalna kilometraža. Kada sam mu tražio carinske papire našao sam podatak da je na carini bio na 532.000km !!!! ("Brate, morali smo malo da namestimo zbog carine, ali smo vratili na originalnu")Na haubi kad sam našao nalepnicu iz servisa na kojoj je pisala kilometraža servisa na 464.000km, spustio mi cenu odmah za 600eura. Okrenuo sam se i otišao.
Ivan
Lik u Italiji kupi novi Golf, interval za servis mu je 7500km (prvi), svaki naredni za 1500km ili godinu dana... pretpostavimo da auto koristi kao sluzbeni ili taksi, a da to navravno nije prijavio, vec je auto kupio kao privatni. Tip predje 100.000 za godinu, vrati kilometrazu na 22.500 i uradi servis u ovlascenom VW servisu, uredno bude evidentiran i ispecatirana knjizica, zatim predje za godinu jos 100.00km, vrati km. na 37.500km, dodje na redovni servis i prodje istu proceduru....Da ne davim, on to radi naredne 4 godine i proda auto, koji je jos uvek estetski odlican, za lepe pare sa 65.000 km predjenih, a realno preko 400.000....KAKO TO RESITI STRUCNJACI MOJI...
Duka
Pa svaki novi auto je servisiran u ovlascenom servisu za vreme trajanja garancije. Broj sasije i pravac u neki od servisa a svi npr vw servisi su umrezeni. Uvoznici skidaju po 400.000km i ruse cenu a samo se budala moze na to upecati. Ja sam uvezao pasata samo dve godine starog sa 172.000km a za 6.5 godina koliko je kod mene sam presao 120.000km Neki “strucnjaci” su mi predlagali vrati na 30.000km i prodaj ga.... Na svakoj registraciji se upisuje kilometraza i tako da i to treba proveriti. Mislim da iole pametnom coveku nije lako uvaliti auto sa vracenom km ali ima puno i onih drugih kojima je bitna cena a ne ishabanost i izgled auta.
deltaoskar
Postoji jos jedan način da se otkrije da li je km menjana. Naime sa savremenim dijagnostikama se moze izlistati spisak prijavljenih kvarova na vozilu od strane samog kompijutera (npr. pokvarila se stop sijalca, manji pritisak u gumama, check engine, itd...) Svaki "kvar" ili upozorenje se dogodilo na odredjenom broju kilometara i odredjenog datuma. Jednostavno uporedite tu listu sa cifrom na kilometar satu. Ovo vam ne moze reci koliko je km vraceno, ali moze biti naznaka da je nesto cackano oko kilometr sata. Pozdrav
Aleksandar
Svaka cast za opismenjavanja nas "obicnih "gradjana kada je u pitanju polovni auto!
sima
Devedesetih godina, sada vec proslog veka ,,preprodavci,, su falsifikovali vozacke dozvole, sto morate priznati da je mnogo veci prekrsaj od falsifikovanja servisnih knjizica.
Sefik
Ovaj sajt je veoma dobar. NIsam nigdje naišao na informaciju o pločici koja se obično nalazi ispod haube, na kojoj su upisani podaci, koji govore o masi vozila (prazno/puno) opterećenje na prednjoj i zadnjoj osovini... Mlio bi komentar u vezi navedenog (preciznije objašnjenje podataka).
Sheriff
Nema tu šta da se otkriva da li je kilometraža prava. Ako je auto iz uvoza, kupljen na placu, po pravilu dizel i cena mu je 4-5 puta manja od cene koju je auto plaćane kada je bio nov, kilometraža je sigurno vraćena. Jedina mogućnost da je kilometraža prava je ukoliko je auto bio teže havarisan, pa zbudžen radi prodaje. Znači nema tu neke velike filozofije. Naravno tu je i problem alavosti kupaca koji bi da voze skupe automobile u odličnom stanju za male pare, pa sami sebe ubeđuju da je kilometraža prava, da je auto perfektan i sl. To naravno koriste preprodavci, pa im daju ono što oni žele. Kada bi kupci bili realni, šansa da budu prevareni bi bila neuporedivo manja.
XxX
Samo se vi hvalite kako obarate kilometrazu,samo napred.Lepo se vidi da ste zaostali ,posto neznate da iako stavite nick lazan i email da opet mogu da vas nadju preko IP adrese.A onda dolaze optuzbe za krsenje zakona i sve ostalo sto sleduje.Zasto obarati kilometre i lagati.ja sam kupio auto sa 220 000km i vozio se tri god i prodao ga sa 310000km.A auto je bio u extra stanju iako je imao 10god.tako da sve zavisi kako se odrzava.
Darko
Pre par dana mi dolazio stric iz franciske sa pezoom 406 karavan.Tako dobru 406-cu ovde nisam video a na satu ima 375000 km.Bukvalno kao nov i spolja i unutra.Gledajuci auta po nasim placevima mislim da nijedan nije presao ispod 300000 km.
mihajlo
ja sam licno kupio auto u minhenu sa 396.000km,bio je u extra stanju,kako spolja tako i iznutra,nije bilo pokazatelja da je auto napravio tu km sem izlizanog volana,koji sam presvukao,vozio auto godinu dana,spustio km na 185.000 i prodao..poz
SUZUKI
JOOOOO!!!! MAJKO MOJA ALA STE SMARACI.JAVE SE ONI STO VOZE FICU CEO ZIVOT. DAJ ODMORITE MAJKE TI.CITEJTE ZOV DIVLJINE MOZDA SE I PRONADJETE TAMO. NEMAM SNEGE DA SLUSAM NEBULOZE VISE VASE. POTREBAN RADNIK NA AUTO PLACU DA PERE AUTOMOBILE. JAVITE SE.ZAGARANTOVANA PLATA.(SLANINA,PARADAJZ...VODA PO POTREBI.
Driver
Zeks ostaces i ti bez posla-ne sekiraj se:udarice vlada akcizu na slamu i seno cim posao krene... :-)
kupac
pazi ovog,sacekaj sleper,pa covece kilometraza se menja pre ulaska u Srbiju
Sh
Kilometraža ok ali će da ga vidi prije šminkanja
zeks
suzuki sta ces kad nikom ne budes mogao da prodas auto bilo da je vracena kilometraza ili ne? A to vreme ce doci i ostajes bez posla... ja gajim konje u okolini Beograda, bice tu posla.
SUZUKI
BRACO KUPCI AUTOMOBILA,PA ZAR VAM NEBI BILO LEPO DA KUPITE Q7 SA 1.0 MOTOROM I DA IMA FUL OPREMU I UGRADJEN PLIN. MA I TADA BI NASLI ZAMERKE. VOZITE TE VASE TRALJE I BUDITE SRETNI.ZASTAVA JE ZA VAS MAJKA,MANITE SE ZAPADA.SREDITE SVOJE DVORISTE PA ONDA LAJTE ZA DRUGE.POZDRAV MOZGOVI
SUZUKI
DAJ MOLIM TE NE LUPAJTE GLUPOSTI. PA STA BI VI DA SE J....E A DA VAM NE U.E. MANITE SE GLUPOSTI,VRACACEMO DOK GOD BUDEMO MOGLI,A NA VAMA JE DA OTKRIJETE. SRETNO
Nebojsa
E moj zemljace.......
Beograd
I onda kazu cigani prevaranti.Oni su za tebe gospoda a ti si obicni klošarčić koji kupuje auta po 500 eura po Nemackoj i prodajes ovde uz zaradu od 200 evra jer veći novac niti si video niti ćeš videti.Upregni ti svoga vranca pa put njive tu ti je sigurnija zarada.
Dog
Najbolje da nađete neki auto sa pređenih pravih 60000 km ili manje, a da nije skuplji od 1500-2000 evra, e to svi traže i svi bi rado kupili, pa još da ima sve od opreme, kožu, klimu, alu felne itd. Samo što tako nešto ne postoji.
max
Na zalost nikome u Srbiji ne verujem.Sto se placeva i prodaje automobila tice a i sire. Nikakvu , ponavljam nikakvu garanciju nemas kad kupujes polovan autmobil. Uzdas se samo u svoj osecaj i to je to. Ako vidis da auto nije to to ne kupujes ga. Tako ja radim. Kilometrazu niko ponavljam niko nije ostavio originalnu. Tuga ali tako je. Ko se ne razume u tehniku i automobile moj savet kupi novo.Do sada da se pomerim sa mesta nisam imao pehova sa kolima a pazario sam unazad jedno 15 tak kola. Uvek kupujem auta iz inostranstva(ako moze Nemacaka, pa Holandija,Danska, a na kraju Italija)jer ih tamo bolje odrzavaju od nasih seljobera kojim je vise vazno da sednu u dobar auto da ih selo vidi nego da im obezbede adekvatno odrzavanje. Ovo je realnost i svako ko kaze drugacije nije u pravu.
OpetJA
Tekst je tralalalala zato sam i dao ocenu 1, ništa spektakularno nije izneto, samo ono što i najveći laik zna. U fazonu pogledajte gume, ma daj.... Sve što je napisano u tekstu svaki malo ozbiljniji "diler" (čitaj preprodavac) polovnjaka radi standardno, možda ne menjaju nove gume, ali sigurno menjaju kožnu nalvaku ručice menjača, autu urade dubinsko pranje, ful poliranje, okrpe sedište itd. Naš narod je poznat kao šminkeri preprodavci. I napišite već jednom neki ozbiljan članak a ne ovakvo nešto, samo zasmejavate narod! Dobro vam je napisao zokins, izmišljate toplu vodu.
Bane 69
Nemci su to dosta dobro rešili - vraćanje kilometraže je krivično delo. Ende
Stefano
Moj otac vozi skodu fabiu 2005 godiste i presla je 95000km, sediste vozacevo joj je pocepano, papucice izlizane, felne iskrzane i ko zna koji set guma je na njoj i izgleda 10 puta pohabanije od mog passata b6 2006god koji je presao 170000km. Da ne znam da je nova kupljena rekao bih da je presla naj manje milion.Tako da ove vase price o stanju ne piju vodu. Isto tako auto sa preko 2miliona km moze da se utegne i namaze da izgleda kao nov.
sudija
Kad se auto pogleda izvana i iznutra odmah se moze proceniti predjena kilometraza. Nece niko menjati volan,boju,sedista,rucicu menjaca i prodati onda auto za 2000 eura. Uostalom motor je najmanje vazan i moze se prilikom prvog palenja oceniti u kakvom je stanju. Komentare kao da pisu oni koji o automobilima pojma nemaju.
Driver
Hahahaha ; "Ako sumnjate u prevaru, nemojte se libiti ni da telefonom pozovete majstora za koga u servisnoj knjižici stoji da je izvršio radove."... E svasta sam do sad cuo, ali ovo...
Kupac
Gumene obloge papučice gasa, kočnice i kvačila ako su veoma istrošene se takođe mogu zameniti boljim polovnim ili novim po pristupačnoj ceni.
kupac
Pneumatici nisu adekvatan pokazatelj. Mnogi prodavci menjaju pneumatike ili kompletne točkove pre prodaje u cilju podizanja vrednosti vozila. To mogu učiniti i sa boljim polovnim ili čak novim pneumaticima. Datum proizvodnje pneumatika ne igra veliku ulogu na kraju. Izlizan volan i menjač, kao i propala sedišta se takođe mogu zameniti pre prodaje. Volan ako je presvučen kožom, može se ponovo presvući novom kožom ili kompletno zameniti sa polovnim volanom sa otpada u boljem stanju. Kompletna sedišta i sunđeri sedišta se takođe mogu menjati. Servisne knjižice i nalepnice sa servisa se mogu napraviti sa kilometražama i datumima po želji. Automobil koji je dobro pripremljen za prodaju će prosečnog kupca zavarati kod procene stvarno pređene kilometraže.
mile
budite uvek sigurni da je kilometraza vracena, samo se nadajte da je auto pre vas vozio neko ko nije zalio za odrzavanje istog.
zvele
kad kupujete auto sa placa,saznajte kad dolazi sleper sa automobilima pa ga sacekajte..bolje vi njega nego on vas.Imacete potpuni pregled sta kupujete i u kakvom stanju pre svake sminke i dorade.Pogledajte prvo ulje.Ako je jako crno ,motor jako prlja ulje.Ako mozete pogledajte u kakvom je stanju bregasta ,to najcesce odaje stanje motora i predjenu kilometrazu.Do 100000 skoro da je nedirnuta.
zokins
Sve staro i izlizano to se sve radi zadnjih 15god a vi tek sad otkrili toplu vodu