Nova pravila za Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi – kada mora da se zove policija?
Pošto su usvojene izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju, sada je i zvanično definisana visina štete do koje ne mora da se zove policija da izvrši uviđaj, već može da se popuni Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi.
Visina te štete je sada (i zvanično) 200.000 dinara ili oko 1.700 evra – ALI ne zalećite se! Pročitajte tekst do kraja kako biste uvideli da i dalje postoji mnogo problema.
Evropski izveštaj o nezgodi – kada se popunjava, a kada ne?
Evropski izveštaj o nezgodi se popunjava isključivo kada:
- nema povređenih
- oba učesnika u nezgodi se slažu oko toga ko je kriv
- šteta nije velika (manja od 200.000 dinara ili 1.700 evra)
Međutim, ako niko ne želi da prizna krivicu, moraćete da zovete policiju da izvrši uviđaj.
Ovo objašnjenje u vezi krivice nije zvanično, ali zbog brojnih slučajeva u kojima je došlo do ozbiljnih komplikacija kod naplate štete savetujemo da odustanete od popunjavanja ovog izveštaja ukoliko se vaša i priča drugog učesnika u nezgodi ne poklapaju u svakom detalju.
Mnogi su se tako ozbiljno opekli.
Dakle:
a) U nezgodi ima povređenih? Zovite policiju.
b) Ne možete sa drugim vozačem da se dogovorite oko toga kako je i zašto došlo do nezgode? Zovite policiju.
c) Smatrate da je šteta veća od 200.000 dinara ili oko 1.700 evra (1.695 evra na dan 5. april 2018. godine po srednjem kursu NBS od 118 dinara za 1 evro)? Zovite policiju.
Ipak zovite policiju!
Deluje nelogično, ali čak i ako ste se složili sa drugim učesnikom u nezgodi oko svih detalja i ispunjeni su svi uslovi da se popuni Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, zovite policiju.
U tom slučaju policija ne treba da vrši uviđaj, već samo da sačini službenu belešku, tj. da utvrdi stanje na terenu, da li je neko od vozača pijan ili nema dozvolu i slično.
Vi popunjavate Evropski izveštaj o nezgodi i on se uz gore pomenutu policijsku službenu belešku podnosi osiguravajućoj kući krivca za nezgodu.
Na ovaj način se otklanjaju sumnje da je udes bio namešten – policija je utvrdila da je do udesa zaista došlo u vreme i na mestu na kojem učesnici to tvrde, provereno je da li su vozači bili pod uticajem alkohola i slično.
Znači, policiju zovemo u svakom slučaju?
Tako je – ako nema povređenih i šteta je manja od 200.000 dinara, popunjavate Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, a policija sačinjava službenu belešku. Ako ima povređenih ili je materijalna šteta velika, onda se radi klasičan uviđaj.
Broj telefona policije?
Nije više 92. Sada je 192! Telefonski broj policije – 192 umesto 92.
Policija – 192
Vatrogasci – 193
Hitna pomoć - 194
Kako proceniti kolika je šteta?
Nije lako proceniti štetu, naročito kod novijih automobila, pa se lako možete naći u situaciji da polomljen branik i far koštaju 500 evra više nego što ste mislili.
Jedino što možemo da savetujemo da se upoznate sa okvirnim cenama delova za vaš automobil, kao što su farovi, zadnja svetla, branici, hauba, krila, hladnjak... A gde su farbanje, „ruke“, tj. rad u servisu, oštećeni delovi „iza lima“ za koje na licu mesta niste mogli ni da pretpostavite da su oštećeni? Na ovo pitanje je nemoguće dati odgovor – odluka je na vama.
Za svaki slučaj obezbedite dodatne dokaze
Situacija uvek može da se zakomplikuje, pa pre pomeranja vozila nakon nezgode napravite što više fotografija (može i video zapisa) iz više uglova, iz blizine i iz daljine, kako biste imali dokaze ukoliko čitav slučaj ipak završi na sudu. Nije loše obezbediti i nekog svedoka.
Moguće komplikacije
Osiguravajuća kuća će gotovo sigurno pozvati oba učesnika u nezgodi da dođu svojim automobilima kod procenitelja kako bi se na licu mesta uporedila oštećenja, to jest, utvrdilo da li je šteta zaista nastala onako kako je opisano u Evropskom izveštaju o nezgodi i da li se visina štete uklapa u tu priču.
Ako krivac odbije da dođe, pošto ga zakon na to ne obavezuje ili je u međuvremenu popravio auto (npr. zamenio far i branik), to može da oteža isplatu oštećenom. Ovo je još jedan razlog zašto je dobro imati fotografije i video snimke sa lica mesta. Takođe, verovatno ćete morati da potpisujete posebne izjave u osiguravajućoj kući.
Suludo visoka kazna ako nemate izveštaj u automobilu
Izveštaj morate da imate u automobilu. Ako vas policija uhvati da ga nemate, kazna je od 10.000 do 50.000 dinara.
Gde nabaviti Evropski izveštaj o nezgodi?
Možete da ga uzmete u filijali osiguravajuće kuće ili agenciji koja se bavi registracijom vozila.
Dobra strana za krivca - ne idete kod sudije za prekršaje
Vrlo korisna strana popunjavanja Evropskog izveštaja o nezgodi jeste činjenica da ukoliko ste nezgodu izazvali čineći neki ozbiljan saobraćajni prekršaj, nećete ići kod sudije, koji bi mogao da vam „odreže“ veliku novčanu kaznu, „pokloni“ mnogo kaznenih poena i privremeno oduzme dozvolu.
Savetujemo da pročitate i ovaj tekst
Kada dođe do najgoreg, mnogi shvate da popunjavanje izveštaja nije baš tako lako... Zato kliknite na ovaj link: Kako popuniti Evropski izveštaj o nezgodi – korak po korak