Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Budući klasik - Rover 75 2.5 V6 u oglasima

Budući klasik - Rover 75 2.5 V6 u oglasima
Postavljeno 17.12.2024. u 17:14
Autor: Dragan Romčević

O ukusima može da se diskutuje, ali može li neko da kaže da Rover 75 nije prelep auto? Odiše retro dizajnom i elegancijom. Linijom asocira na Jaguar i Bentley.

Enterijer je u istom stilu - luksuzan, elegantan i retro. Naročito je zanimljiva instrument tabla sa ovalnim instrumentima u "beloj" boji i drvetom na prednjoj konzoli.

Primerak na koji smo naišli u oglasima ispod haube ima 2.5-litarski V6 motor, koji ima prelep zvuk, dovoljno dubok a ne previše grub. Njegovih 177 konjskih snaga po današnjim standardima ne deluje mnogo, naročito imajući u vidu kubikažu, ali Rover 75 nije ni bio namenjen sportski nastrojenim vozačima, već onima koji žele udobnu i luksuznu limuzinu. 

Prijatnoj vožnji doprinosi i petostepeni automatski menjač. Tu je i ful oprema, od kožnih el. podesivih sedišta sa grejanjem, preko el. retrovizora i parking senzora, do dvozonskog klima uređaja.

Prodavac ga je kupio od prvog vlasnika pre oko pet godina, pošto mu se ovaj model oduvek sviđao. U to vreme je prvobitno planirao da ga uveze iz inostranstva, ali je ipak uspeo da nađe ovaj primerak u odličnom stanju i sa prihvatljivom cenom.

Očekuje da će ovaj auto definitivno postati budući klasik i jednog dana cenjeni oldtajmer. Naročito ovom primerku, zbog V6 motora, ful opreme i očuvanosti. Pritom ih nije mnogo proizvedeno.

Po rečima prodavca, ovaj V6 motor se pokazao veoma pouzdanim i boljom opcijom u odnosu na 1.8-litarske benzince. Tu je i V6 motor od 2.0 litra, ali on se nije dobro pokazao pošto je prilično slab. Istina, da ima manuelni menjač mogao bi da bude malo brži, odnosno da ima više sportskog karaktera, mada za čoveka koji želi udobnu limuzinu automatski menjač je savršen. 

Potrošnja goriva je oko 8 l/100 km. Naravno, oštrija vožnje može osetno da je poveća. Dodaje i da delovi mogu da se nađu, tako da budući vlasnik ne mora da brine po tom pitanju, kao i da nisu skupi. Dodaje i da Rover 75 koristi mnogo BMW delova, pošto je u tom periodu Rover bio u BMW-ovom vlasništvu. Na primer, dizel motor je preuzet direktno od BMW-a.

Istorijat, nastanak i zanimljivosti 

Rover 75 proizvodio se od 1998. do 2005. godine. Predstavljen je 1998, da bi prvi primerci počeli da se isporučuju u februaru 1999. godine. Reč je o limuzini dužine 475 cm, mada postoji i karavan verzija, kao i produžena verzija od 495 cm. 

Čitava priča o tome kako je nastao, u kojim uslovima i slično, prilično je komplikovana, pa nećemo ulaziti u detalje. Uglavnom, bilo je turbulentno, blago rečeno.

Rover 75 je nastao u okviru grupe tri nova potencijalna modela - velika limuzina pod kodnim nazivom “Perjanica”, manje vozilo pod kodnim imenom “Eric” i "75". Od ova tri koncepta samo "75" je nastavio da se razvija. 

Prvobitno je bio plan da to u stvari bude temeljno redizajnirani Rover 600, ali nakon što je BMW preuzeo kontrolu nad Roverom 1994. godine, bilo je odlučeno da se ne koristi stara platforma već da se napravi potpuno novi model, naravno, sa prednjim pogonom.

Rad na novom modelu je tekao uz minimalan uticaj od strane BMW-a. Spoljašnji i unutrašnji izgled dobili su veoma pozitivne reakcije menadžmenta obe kompanije - svi su se složili da je klasičan-retro izgled idealan dizajnerski pravac kojim bi Rover trebalo da nastavi da se razvija.

Iako je Rover 75 odmah po predstavljanju dobio mnoštvo pohvala i nagrada, prodaja nije baš sjajno krenula. Nije uspeo da ugrozi BMW serije 3 i Audi A4, čak ni na domaćem, britanskom tržištu, ni prve godine kada bi kao novitet trebalo da bude najtraženiji. 

Pritom je zvanično predstavljanje na sajmu automobila u Birmingemu zasenio govor BMW-ovog zvaničnika koji je kritikovao stav britanske vlade po pitanju finansijske pomoći Roveru, kao što je izostanak pomoći za obnovu Rover Longbridge fabrike u kojoj je trebalo da se proizvodi novi Mini. 

Mediji su preneli ovu kritiku na takav način da je javnost stekla utisak kako je BMW nezadovoljan konstantnim finansijskim gubicima britanskog proizvođača i da stoga namerava da ugasi marku Rover. Bez dileme, ovo je uplašilo mnoge potencijalne kupce, uprkos veoma pozitivnim reakcijama na sam automobil. 

Nažalost, pokazalo se da gde ima dima, ima i vatre - BMW je prodao Rover 2000. godine i zadržao marku Mini. 

Verzije i motori

Što se tiče motora, ponuda je bila sasvim pristojna i zanimljiva. Na primer, tu je neobični 2.0 V6 sa kratkim hodom klipova i revidirani 2.5 V6. Dvolitarski V6 je kasnije zamenjen 1.8-litarskim turbo motorom zbog ekoloških standarda.

Dizel motor je preuzet od BMW-a, ali je prepravljen od strane inženjera firmi Rover i Steyr kako bi mogao da se montira popreko umesto uzdužno što je bio standard kod BMW-a. Izmenjen je sistem ubrizgavanja i montiran drugačiji turbo punjač. 

Godine 2001. predstavljene su sportske verzije 75-ice, ali pod drugom markom. Bili su to MG ZT (sedan) i MG ZT-T (karavan).

Ovi automobili razlikovali su se po sportskom vešanju, boljim kočnicama, drugačijem prednjem braniku i masci hladnjaka, zadnjem spojleru, drugačijem izgledu i dimenzijama felni i pneumatika, drugačijim sedištima, prednjoj konzoli... Benzinski motori su takođe pretrpeli izmene. Na primer, V6 od 2.5 litra dobio je nove bregaste i usis, između ostalog.  

Verzija produžena za 20 cm predstavljena je 2002. godine. Koristili su je i britanski političari. 

Najsnažnija verzija - Rover 75 V8 sa Fordovim motorom od 4,6 litara sa 260 KS i zadnjim pogonom stigla je tek 2003, što je prilično kasno pošto je proizvodnja 75-ice prekinuta 2005. godine. Uglavnom, ova verzija je sa manuelnim menjačem mogla do 100 km/h da ubrza za 6,2 sekunde, a sa automatskim za 7 sekundi. 

Naravno, Rover 75 V8 je pretrpeo značajne modifikacije, pošto nije lak posao jednom automobilu prebaciti pogon sa prednjih na zadnje točkove. Istina, ovo je i bilo moguće samo zbog već postojećeg tunela kroz koji prolazi kardan do zadnjeg dela. Čitava priča oko tog tunela karakterističnog za vozila sa zadnjim pogonom je komplikovana, pa se nećemo baviti njome, naročiti zato što se može naći mnogo glasina i nepouzdanih informacija. 

Ukupno je proizvedeno samo 166 komada u sedan i karavan verzijama, ali tu treba dodati i još 717 komada proizvedenih pod markom, tj. nazivom modela MG ZT. U svakom slučaju, ukupno manje od 900 primeraka. 

Redizajn

Početkom 2004. godine Rover 75 je redizajniran. Dobio je savremeniji, manje retro izgled, mada se ova promena mnogima nije svidela. Na slici ispod, možemo da vidimo izgled prednjeg kraja posle redizajna.

Foto: Shutterstock.com

Osim farova, zamenjeni su prednji i zadnji branik, maska hladnjaka i retrovizori. 

Prestanak proizvodnje

Proizvodnja je prestala aprila 2005. godine. Međutim, Rover 75 i MG ZT su, na neki način, ipak nastavili da "žive". 

Naime, dizajnerska prava za ovaj model kupila je kineska koorporacija SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation), mada je novi vlasnik firme MG Rover Group, NAC (Nanjing Automobile Corporation) zadržala vlasništvo nad alatima i mašinama za proizvodnju. Obe kompanije su na kineskom tržištu lansirale svoje verzije ovog automobila, ali pod drugim nazivima - Roewe 750 i MG 7.

Oglas možete da pogledati klikom na ovaj link: Rover 75 2.5 V6

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 0
Pregleda: 7551
Ocena: 5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.