Šta se desi kada Yamaha umeša prste ispod haube automobila
Postoji anegdota o jednom čoveku koji je otišao da kupi motocikl. Najviše se zadržao kod Jamahe za čiji se motocikl odlučio. Pita ga prodavac:
- Želite još nešto osim motocikla?
- Treba mi i snažan vanbrodski motor.
- Naravno da imamo i brodski motor.
Kupac se iznenadio.
- Ima li još nešto što bi želeli?
- Kupio bih i pijano.
- Nećete da mi verujete, ali imamo i to!
Šalu na stranu, Jamaha proizvodi puno toga mada su prva asocijacija naravno motocikli. Pored motocikala, tu su vanbrodski motori, muzički instrumenti, itd. Specifičan pristup konstruisanju i proizvodnji doneo je neke od izuzetnih motocikala poput Yamahe R1.
Međutim, ono što kod Jamahe nećete naći su automobili. Međutim! Mnogi poznati proizvođači automobila razvili su svoje pogonske jedinice uz pomoć Yamahe. Ne bilo kakve, već neke od najvećih bisera autoindustrije.
U ovom tekstu bavimo se agregatima automobila za koje niste ni znali da dolaze upravo iz Jamahe.
Otkud to da se Jamaha bavila agregatima za automobile?
Veliko iskustvo u proizvodnji i konstrukciji agregata motocikala donelo je ogromno znanje koje je implementirano na automobilske agregate. Mnogi proizvođači automobila zatražili su pomoć i saradnju Jamahe radi konstruisanja sopstvenih agregata.
Nije lako napraviti odličan, a tek najbolji agregat u klasi kada su motocikli u pitanju. Za razliku od automobila, kod motocikala je zapremina agregata ograničena klasama i tržištem. Zamislite da imate četiri motocikla, različitih proizvođača, od 750 kubika u istoj klasi. Svi su sportski, svi imaju četiri cilindra, četiri karburatora. Na papiru sva četiri su ista, ali opet nisu ista. Jedan od ta četiri je najbolji. Kako?
Detalji čine savršenstvo, a savršenstvo nije detalj*
*(Leonardo Da Vinci)
Da bi u gore pomenutom slučaju napravili najbolji proizvod, Jamaha je radila na postizanju izuzetne preciznosti pri izradi odlivaka i mašinske obrade delova. Istovremeno su razvijane nove metode i rešenja kao što su cilindri presvučeni nikasilom, varijabilni razvodi ventila, itd. Na kraju, sve što je na papiru treba preneti u proizvodnju. Metalurgija, kvalitet legura, kvalitet odlivaka i njihova kompleksnost su oblasti u kojima vladaju samo vrhunski proizvođači. Da se ne bi desilo da na papiru lepo zvuči, a u praksi ne radi. Pa kakav to agregat motocikla mora biti?
Izuzetno kompaktan, lagan, pouzdan i efikasan sa što većom snagom po litri. Na to sve, takav agregat treba spakovati u ram motocikla uz idealan balans i raspored težine. Jamaha je kroz svoju istoriju mnogo pažnje posvetila razvijanju efikasnih usisnih sistema, razvoda ventila i glave motora, što možemo izdvojiti kao njihovu specijalnost. Iskusnijim ljubiteljima motocikla su verovatno poznati čuveni Jamahini motocikli sa pet ventila po cilindru. Postojali su eksperimenti i sa čak 7 ventila mada komercijalno nisu zaživeli.
Pokojni Kejt Dukvort, poznati inženjer Cosworth-a iz Formule 1 je rekao:
„Turbine su za ljude koji ne znaju da naprave motor“.
Na svetu postoji izuzetno mali broj proizvođača koji znaju da naprave takav atmosferski agregat. Jedan od njih je Jamaha.
Ford Sigma Zetec
Ljubitelji Forda imaju čime da se pohvale. Zetec je naziv kojim je Ford označavao svoju liniju naprednijih četvorocilindričnih agregata iz familije Sigma i Zeta. Sigma je bila po mnogo čemu tehnološki napredniji proizvod i nastao je iz saradnje sa Jamahom pod čudnim spletom okolnosti.
Ford je sklopio ugovor o saradnji sa Jamahom od 1.7 litra snage 125 konja. Konkretno, blokovi agregata su slati u Jamahu koja je vršila oblaganje cilindara nikasilom, što je tada bila nova tehnologija korišćena prvi put masnovno na Jamahinom motociklu Thunderace 1000.
Kako je projekat za koji je taj agregat bio namenjen propao, Ford se našao u situaciji da plaća ogroman penal ili da kupuje naručeno, pa da odluče šta će raditi sa tim agregatima.
Odlučeno je da se konstruiše sasvim nov automobil za Jamahin agregat kako bi ga „utopili“ pa je tako nastala prva generacija Ford Pume. Pored tog agregata od 1.7 litra, Yamaha je takođe učestvovala u razvoju motora za Ford Fiestu, konkretno zapremine 1.25, 1.4 i 1.6.
Ford V6 SHO
Šta znači SHO? Super High Output, odnosno, agregat sa velikim izlazom snage. Ovaj agregat nije toliko poznat i cenjen u Evropi jer se nažalost našao u klasičnom tipičnom američkom sedanu Taurusu. To ne osporava njegov V6 agregat kao jedan od najboljih V6 atmosferskih agregata ikada napravljenih.
Ford je već započeo konstruisanje sopstvenog kompaktnog V6 agregata. Da li je Ford taj agregat planirao za neki egzotičan sportski auto, pa je igrom slučaja završio u drugoj karoseriji nije sigurno. Suština priče je da u Fordu nisu uspeli da dobiju željene performanse iz tako kompaktnog V6 agregata (za američke pojmove) pa su taj posao prepustili Jamahi. Rezultat je...
Iz atmosferskih 3000 kubika, izvučeno je 220 konja. Tada, bio je jedan od agregata sa najvećom snagom po litri na tržištu. Govorimo o 1989. godini kada je ova cifra bila gotovo neverovatna. To su performanse koje su bile blizu Ferrarija 308 i Poršeovih atmosferskih boksera. Ford i Ferrari u istoj rečenici? Može ako je treće lice Jamaha koja stoji iza Forda.
Maksimalni broj obrtaja agregata bio je limitiran na 7250 zbog trajnosti drugih uređaja (kompresor klime, alternator) na agregatu mada je isti bio sposoban da se vrti do čak 8500 obrtaja.
Pravo čudo i umetničko delo je usis ovog agregata. Svaki cilindar ima duplu usisnu granu, tj. duple leptire. Jedan usis je zadužen za isporuku snage na niskim a drugi na visokim obrtajima. Ovim rešenjem je dobijeno da agregat ima dva pika maksimalnog obrtnog momenta na 2700 i na 4500 obrtaja. Ako ovo uporedimo sa Mustangom GT iz iste godine sa V8 agregatom, Taurus sa Jamahinim motorom je imao samo 5 konja manje! Još mnogo lepih činjenica može da se napiše, ali moramo dalje.
Volvo B8444S
Svaki ljubitelj automobila ceni Volvo zbog doprinosa u bezbednosti vozila i legendarnih petocilindričnih turbo agregata. Početkom 2000-ih na tržište stiže prva generacija i prvi Volvo-ov SUV, XC90.
Nema diskusije da je XC90 postavio veoma visoke standarde u svojoj klasi. Za razliku od mnogih putničkih automobila koji se pretvaraju u SUV, XC90 je bio definicija i školski primer pravog pravcatog SUV vozila. Praktičan, udoban, luksuzan, bezbedan, sposoban da po potrebi povuče i prikolicu. Jedina konkurencija koju je imao bili su BMW X5 i Mercedes ML. Oni su imali jedan bitan adut koji Volvo nije imao, V8 agregat.
Volvo je već imao kamionski V8, a kako su tada bili pod Fordovom kapom, razmatrao se V8 iz Mustanga. Do ovoga nije došlo jer je XC90 prvenstveno projektovan za petocilindrične redne agregate. Izmene u konkstrukciji nisu bile opcija jer bi kompromitovale bezbednost vozila. Trebao je nov, kompaktni V8 pa je posao poveren Jamahi.
Tako nastaje specifičan kompaktni V8 agregat sa svega 60 stepeni ugla između cilindara. Blok je izliven sa integrisanim nosačima dodatnih uređaja, te je blok bio sveden na najmanju moguću meru. Isporučivao je 315 konja. Ovim je Jamaha dokazala da su jedan od retkih, ako ne i jedini proizvođač koji je sposoban da konstruiše, ne samo V8 agregat, već V8 malih dimenzija koji do tada nije postojao za specifično vozilo.
Kroz eksplotaciju, agregat se pokazao odličnim sa predivnim dubokim zvukom V8 simfonije. Doduše, patio je od problema sa balansnim vratilom koje je fabrika kasnije rešila u hodu. Neko će reći da taj agregat nema baš najsrećnije rešen sistem balansa, no mora se priznati da je to tada bilo najbolje rešenje koje je moglo da se primeni u tako skučenom prostoru. Pored XC90, ovaj motor se našao i u limuzini S80, a kasnije i u superautomobilu Noble M600, doduše modifikovan i sa dodatna dva turbo punjača što je rezultiralo sa 650 konja.
Toyota 3M
Nije tajna, ali ako niste znali, većina legendarnih Tojotinih agregata nastala je u saradnji sa Jamahom. Napraviti pouzdan agregat što Tojota i te kako ume je jedno, ali napraviti pouzdan, priuštiv i snažan je drugi par opanaka.
Agregat pod oznakom 3M našao se u Tojoti 2000 GT. Radi se o rednom šestocilindričnom agregatu koji je izvorno konstruisala Tojota ali je Jamaha svojim modifikacijama ovaj agregat pretvorila iz civilnog u trkački koji isporučuje 150 konja.
Zašto su ovaj agregat i automobil morali da se nađu u ovom tekstu? Tojota 2000GT je nastala 1967. godine. Smatra se prvim japanskim superautomobilom. Tada je taj auto bio najbolje što su znali da naprave i njime su pokazali da su sposobni da naprave nešto više od jeftinih, bazičnih automobila. Tada su izašli na crtu sa evropskim proizvođačima sportskih automobila i krenuli u dekonstrukciju američke autoindustrije.
U slučaju ovog automobila, Jamaha nije „čačkala“ samo agregat, već je učestvovala u kompletnom projektu automobila zajedno sa Tojotom, a sam auto je izlazio sa proizvodnih linija Jamahine fabrike. Pa možemo reći da je 2000GT skoro pa Jamaha na četiri točka.
Tojota 4A-GE
Za razliku od prethodnih agregata, ovde se radi o malenom, četvrocilindričnom atmosferskom agregatu od svega 1600 kubika i zavisno od verzije, ima snagu do 130 konja.
Ovaj agregat je dobro poznat svim ljubiteljima, trkačima i tjunerima. Toliko da se za ovaj „motorić“ može reći da je kultni klasik. Pogotovo jer se našao u čuvenoj Tojoti AE86 „Hačiroku“, zvezdi TV serije „Initial D“.
Agregat je razvila Jamaha početkom 80ih godina. Iz današnje perspektive, ovde nema ničeg posebnog ali... Ovo je čist primer kako izgleda automobilski agregat napravljen po recepturi motocikla. Vrteo se rado na visokim obrtajima i ima fenomenalan odnos snage po litri zapremine. Odlično trpi modifikacije i pokazao se izuzetno pouzdanim. Što bi rekli, ima karakter i dušu! Ovde se pojavljuje i čuvenih Jamahinih pet ventila po cilindru po kojima su im motocikli poznati.
Bilo je i 80ih dobrih malih četvocilindraša od drugih proizvođača. Nije tu Yamaha izmislila rupu na saksiji, ali... Automobili i takvi agregati u njima su bili skupi. Tojota i Jamaha su kreirali jeftin i priuštiv automobil sa fenomalnim agregatom koji je bio dostupan narodu.
Postoji i „tamna priča“ ovog agregata. Glasine kruže da je po unutrašnjim dimenzijama identičan čuvenom Cosworth-ovom BDA agregatu. Da li su Japanci uzeli dobro i od njega napravili da bude još bolje? Ko će znati...
Tojota 2ZZ-GE
Naslednik čuvenog 4AGE agregata koji je nastao tako što je Jamaha još jednom preradila jedan običan i agregat iz Tojote. Radi se o četvorocilindričnom, atmosferskom agregatu od 1800 kubika sa varijabilnim razvodom ventila. Rezultat... Impresivan. U visokim obrtajima u potpunosti menja karakter iz domaće mačke u divljeg risa kada isporučuje skoro 190 konja. Podsećamo, bez turbine!
Prošlo je više od 20 godina od kada se pojavio. Ovaj dragulj je i dan danas jedan od agregata sa najvećim odnosnom snage po litri i blokadom na vrtoglavih 8500 obrtaja u minuti. Podsećamo vas, da se ne radi o nekoj specijalnoj verziji, već o masovnom proizvedenom agregatu.
Koliko je ovo dobra sprava, govori i činjenica da je isti agregat koristio i proizvođač vrhunskih sportskih automobila, Lotus, u modelima Elise i Exige. Kako u atmosferskoj, tako i u varijantama sa turbinom.
Šta je za nas sa Balkana zanimljivo? Ovaj agregat se nalazi u Tojoti Celica 1.8TS. Redak auto, ali u našim oglasima uvek ima nekoliko primeraka. Ukoliko vam se ovakvi agregati sviđaju, Celica je šansa da dobijete jedan od legendarnih agregata još uvek povoljno.
Lexus 1LR-GUE
Za kraj, najbolje od najboljeg. Oznaka 1LR-GUE je naziv atmosferskog V10 agregata koji pogoni Lexus LFA.
Naravno, tvorac ove ikone autoindustrije je Jamaha. Ne samo da se ovaj agregat našao na ovoj listi, već se može uvrstiti u najbolje agregate od kada je sveta i veka.
Ceo agregat je izrađen od titanijuma, aluminijuma i magnezijuma. Svaki cilindar ima zaseban usis. Ovo nije mali agregat, 4800 kubika, deset cilindara, a fizički je manji od mnogih V8 agregata. Sećate se da smo napisali da Jamaha proizvodi muzičke instrumente i ozvučenje? Zvuk izduvnog i usisnog sistema dizajnirala je muzička divizija kako bi se dobila specifična nota zvuka koju su nazvali „grmljavina anđela“. Zaista, poslušajte na nekom snimku zvuk ovog agregata i sve će vam biti jasno.
Zanimljiva činjenica jeste neverovatan odziv na gas. Od 900 do 9000 obrtaja stiže za samo 0.6 sekundi. To je toliko brzo, da je korišćen digitalni obrtomer jer nije postojao dovoljno brz analogni.
Posle već pomenute Tojote 2000GT, Lexus LFA je superautomobil koji je nastao kao potvrda kvaliteta i izuzetnosti Leksusa (Tojote). Danas su trendovi autoindustrije drugačiji pa će ovakvi i prethodno pomenuti agregati sa unutrašnjim sagorevanjem ostati u domenu legendi.
Foto: Shutterstock.com
Miroslav
Snabdevali su motorima nekoliko timova u Formuli 1 , i zamalo '97 Hill u zadnjem krugu izgubio pobedu u Mađarskoj.