MENI

Kako preživeti vožnju po magli?

Magla nije toliki problem u gradskoj gužvi, ali na otvorenom putu može biti zaista veliki i opasan problem. 

Međutim, čak i u gradskim uslovima, naročito noću, možda zbog magle nećete uočiti na vreme pešaka koji je sišao na kolovoz da obiđe auto parkiran na trotoaru ili biciklistu koji dostavlja hranu.

Zato je po magli mnogo važno voziti sporije, odnosno onoliko brzo koliko to uslovi dozvoljavaju. Ako treba da usporite na 30 km/h, usporite na 30 km/h. Ako znate da je u blizini raskrsnica ili zebra - usporite još više. 

Naravno, u takvim situacijama kada vozite drastično sporije nego što je ograničenje, obavezno upalite sva četiri migavca i zadnja svetla za maglu!

10 glavnih saveta za vožnju po magli

1)    Upalite prednja svetla za maglu (ukoliko ih imate). Nipošto ne koristite duga svetla, zato što ćete samo još lošije videti! Korišćenje dugih svetala po magli je zabranjeno! Kazna je 5.000 dinara.

2)    Po Zakonu, za vreme magle, na vozilu moraju da budu uključena kratka svetla, odnosno svetla za maglu ili obe vrste svetala.

Kazna za vožnju bez ikakvih svetala je:  10.000 do 20.000 dinara, plus 4 kaznena poena, plus zabrana vožnje u trajanju od najmanje 30 dana.

Zašto je ovo važno? Tehnički - ako imate auto sa dnevnim svetlima, ona se ne računaju kao kratka svetla, tako da kršite zakon. Iako nismo do sada čuli da je neko kažnjen zbog ovoga, savetujemo da po magli ručno uključite kratka svetla, osim ukoliko vaš auto nema sistem dovoljno napredan da ih sam uključi u uslovima smanjene vidljivosti. 

3)    Upalite zadnje svetlo za maglu. Mnogi vozači uopšte ne znaju da imaju ovo svetlo i gde se uopšte pali. Ukoliko ste među njima, naučite to - zbog sopstvene bezbednosti.

4)    Ukoliko je magla veoma gusta - upalite sva četiri migavca da bi vas drugi vozači na vreme videli. Zakon kaže: Vozač je dužan da na javnom putu uključi sve pokazivače pravca na vozilu "u uslovima izrazito smanjene vidljivosti (gusta magla, dim i sl.)" 

Kazna je: 10.000 do 20.000 dinara, plus 2 kaznena poena.

5)    Držite distancu! Koliko god primamljivo delovalo da se „zalepite“ za vozilo ispred vas i pratite ga u stopu, budite svesni da je to idealan recept za lančane sudare. Mnogo je bezbednije da sami određujete brzinu i putanju svog automobila.

6)    Pazite na neosvetljene i teško uočljive učesnike u saobraćaju – pešake i bicikliste. Dok se vi trudite da u daljini uočite farove, saobraćajne znakove, ležeće policajce, udarne rupe i slično, pešak ili biciklista mogu da vam budu ispred nosa.

7)    Ukoliko se nađete van grada na raskrsnici, u veoma gustoj magli, spustite prozor i oslušnite – ne biste verovali koliko sluh znači u takvim situacijama. Možete da čujete kamion, pa čak i auto u daljini.

8)    Ne zaustavljajte se osim ukoliko ne uočite mesto da se sklonite sa asfalta i tako ne budete na putu onima koji mogu da nalete na vas. Čak i ukoliko vam se probuši guma, žrtvujte i gumu i felnu samo da biste se domogli bezbedne lokacije.

Svetla za maglu - kada su zabranjena, kada obavezna i kolike su kazne?

Iznenađujuće, ali nije obavezno korišćenje ni prednjih ni zadnjih svetala za maglu - iako deluje nelogično, po zakonu za vreme vožnje po magli vozač nije u obavezi da koristi svetla za maglu, ni prednja ni zadnja, iako ih automobil ima. 

Sa druge strane, postoje stvari koje su obavezne, a sa kojima prosečan vozač nije upoznat. Stoga savetujemo da pročitate naš tekst koji se bavi ovom problematikom: Svetla za maglu - kada su zabranjena, kada obavezna i kolike su kazne?

Foto: Shutterstock.com


Pogledaj ostale vesti