TOP 10 motocikala do 2000 evra
Za motociklizam je oduvek važilo da je skup hobi.
Da li je to baš tako ili postoji šansa da pazarimo motocikl bez prevelikog odricanja ili zaduživanja?
Spremili smo listu TOP 10 najboljih motocikala do 2000 evra!
Kako smo formirali listu?
Iskreno, ne baš lako. Izbor za sumu od 2000 evra je veoma ograničen. Zato smo morali da postavimo jasne kriterijume. Modeli sa liste nisu oportunističke prilike već motocikli koji se uvek mogu pronaći u nekoliko primeraka na našim oglasima.
Osobine koje je svaki od ovih motocikala morao da ispuni su pre svega pouzdanost i jednostavnost mehanike koja nije skupa ni komplikovana za održavanje. Na svim pomenutim motociklima većinu toga možete odraditi sami uz osnovno znanje i alat.
Ovi motocikli nisu najlepši i nisu šampioni po pitanju performansi. Za to ćete morati da izdvojiti još koju hiljadu evra više. Ovo su motocikli koji mogu da ispune niz zadataka bez većih poteškoća. Putovanje, gradska vožnja, vikend izleti, itd.
Malo realnosti nije na odmet
Moderni standardi motocikala su visoki. Očekivanja kupaca su visoka. Da bi putovali motociklom, ne morate da imate TFT ekran, LED svetla, navigaciju, tri aluminijumska kofera i ostalo. Za avanturu vam ne treba adventure motocikl, već volja da krenete u nepoznatno. Avanturistička vožnja se ne kupuje. Okolnosti u kojem se motocikl nalazi napraviće od njega i vas avanturističkog motociklistu.
Motocikli sa liste i te kako imaju svoje kvalitete koji su vredni pomena. Videćete da te kvalitete, nije baš lako nadmašiti iako se radi o bazičnim motociklima.
Mesto 10: Honda Varadero 125
Bejbi Varadero (u odnosu na Varadero 1000) je dual sport motocikl sa nekoliko izuzetnih karakteristika. Nemojte da vas zavara činjenica da se radi o motociklu od samo 125ccm³. Agregat je u V2 konfiguraciji što je zbog visoke cene danas misaona imenica imati u klasi motocikala manje zapremine.
Veličina bejbi Varadera je odgovarajuća za odrasle osobe što je izuzetak za klasu od 125. Zato je ovaj motocikl idealan izbor kako za početnike, tako i za one koji ne žele da se izlažu troškovima polaganja za A2 i A kategoriju, pa i visokim troškovima registracije i održavanja, a žele da voze motocikl pune veličine.
Još jedna odlična činjenica je da poseduje rezervoar od čak 17 litara sa kojim može da pređe preko 350 kilometara. Kvalitet motocikla, sa obzirom da se radi o Hondi je neupitan.
Mesto 9: Kawasaki ER5
ER5 je klasičan nejked motocikl, kako dizajnom tako i mehanikom. Pripada nekada izuzetno popularnoj klasi motocikala od 500 kubika. Karakterišu ga kompaktne dimenzije i dvocilindrični agregat od 498ccm³ snage 50 konja. Prašta greške početnika, lako se vozi i važi za pitom motocikl. Mnogima je bio prvi veći motocikl na kojem su naučili da voze.
Ovaj motocikl se nalazi na tankoj granici između „velikog“ i „malog“ motocikla. Način na koji se vozi, niski troškovi održavanja i mala potrošnja od oko 4L/100km, jeftina registracija su kao kod malih motocikala. No, ovaj motocikl je taman toliko veliki i sa snagom od 50ks sa pravom se može svrstati u „punopravni“ motocikl. Pri kupovini, treba obrtatiti pažnju na stanje karburatora i dovoda goriva. Konkretno na slavinu.
Mesto 8: Yamaha Virago 535
Virago je jedini kruzer na ovoj listi koji je apsolutno zaslužio svoju poziciju. Proizvodio se čak 16 godina što samo po sebi govori o kvalitetu i uspehu ovog modela. Kruzeri su na našem tržištu uvek „držali cenu“ a Virago je redak i ako ne jedini kojeg možete kupiti relativno povoljno. Razlog tome leži u tih 35ccm³ viška koji ga je svrstavao u višu, skuplju kategoriju registracije, te su ga domaći kupci donekle izbegavali.
Zašto je ovaj motocikl vredan razmatranja? Radi se pre svega o kvalitetnom pogonu, prenosu i bezvremenskom dizajnu. Pogoni ga živahan dvocilindrični V agregat koji prenosi snagu na zadnji točak preko kardanskog vratila. Takvu mehaniku danas nećete naći kod novih kruzera jer je proizvođačima neisplativo da razvijaju V agregate i kardan pogotovo za klasu malih i srednjih motocikala.
Posebnih mana nema. Treba napomenuti da se radi o fizički malom motociklu, pa je idealan za dame i sitnije osobe. Lako se vozi, okretan je, jeftin za održavanje i kao takav ozbiljan kandidat za prvi motocikl pa i više od toga. Od zamerki možemo navesti da ima rezervoar male zapremine, svega 13.5 litara.
Mesto 7: Kawasaki ZR7
ZR7 je klasičan nejked motocikl. Okrugli far, dva analogna instrumenta i „pozajmljen“ rep od sportskog modela ZX9R. Zašto je na spisku? Ovo je komforan motocikl, poprilično pouzdan, jednostavan i pogoni ga četvorocilindrični agregat od 750ccm³. Ovo je još jedan slučaj gde možete dobiti četiri cilindra u motociklu srednje klase za „malo para“. Proizvođači odavno ne koriste takve agregate u motociklima srednje klase jer su preskupi za razvoj i proizvodnju. Dobra strana je i veliki rezervoar od čak 22 litara.
Agregat pruža elastičnu vožnju kakva i treba biti ali... Imajte na umu da ovaj agregat vuče korene iz verovali ili ne, 80ih godina. Ovaj motocikl nije za „zavrtanje gasa“, agregat najviše voli srednje obrtaje, sam motocikl je težak i oslanjanje je mekano. Svakako, ovo je odličan motocikl za umerene vozače koji nemaju nameru da budu najbrži na putu, a žele klasičan UJM. Odnosno, univerzalni japanski motocikl.
Mesto 6: Suzuki Bandit 600
Ima li mesta Banditu pored npr. SV650? Bandit nije zabavan kao SV. Za razliku od pomenutog, Bandit je konzervativan klasičan nejked. No, svoje mesto na listi izborio je na račun četvorocilindričnog agregata iz SACS palete, odnosno neuništive uljare kako su domaći bajkeri krstili. Ako ne volite dvocilindraše, od Bandita nema jeftinije i bolje. Detaljnije o SACS pročitaćete malo kasnije u tekstu.
Opis Bandita biće najkraći. Jednostavno ovaj motocikl je definicija golog, klasičnog motocikla. Tu je far, dva točka, agregat, rezervoar, sedište i to je sve. Čeličan motocikl za čeličnog vlasnika. Obratite pažnju na karburatore. Dokle god su ispravni Bandit neće stati.
Mesto 5: Honda Deauville 650
Honda sa uvrnutim nazivom (Dovil) je netipičan motocikl koji pripada srednjoj klasi u formi čistog tourera, odnosno putničkog motocikla.
Šta nudi? Nudi poprilično za našu targetiranu sumu. Imamo V2 agregat od 650ccm³, prenos preko kardana i integrisan prtljag u vidu bočnih kofera. Tipičan primer Hondinog pouzdanog, kvalitetnog i odlično osmišljenog motocikla. Dovil nije bio jeftin motocikl kao nov. Tada je cena garantovala kvalitet i kod ove Honde se kvalitet vidi i oseća. Probajte danas da nađete V2 i kardan u srednjoj klasi? Ne postoji.
Ovaj motocikl dolazi iz vremena kada se elektronika nije petljala u motocikle. Odnosno, od elektronike nema ničega. Dvoje mogu da se voze udobno, ali sa prtljagom nemojte očekivati performanse. Iako ima integrisane bočne kofere, njihova zapremina je mala, ali bolje i to nego da ih nema.
Mesto 4: BMW F650CS Scarver
Okej, okej, znamo da vas bole oči. Ovo nije tradicionalni motocikl pa da preskočimo dizajn zahvaljujući kome ga možete kupiti povoljno. Zašto je ovaj motocikl dobar?
Ovo je bio premijum motocikl sa statusom i bio je skup. Radi se o kvalitetnom motociklu počevši od mehanike do završne obrade. Dizajniran je za gradsku i prigradsku vožnju, pa otuda CS oznaka (City/Street). Idealan je za dame i početnike.
Može se tumačiti kao prednost ili mana, agregat je zapremine 650ccm³, jednocilindrični, snage 50ks. Proizvođač ovog agregata je čuveni Rotax i jedan je najboljih u klasi. Troši izuzetno malo, gotovo ispod 4 litara. Rezervoar se nalazi ispod sedišta dok je na tipičnom mestu rezervoara zapravo prostor za odlaganje stvari.
Prednostima tu nije kraj: Ovo je jedini motocikl sa liste koji ima elektronsko ubrizgavanje i eventualno ABS. Pri tom, imate pogon na kajš i mono viljušku. Time se izborio sa četvrto mesto. Za sumu od 2000 evra, ovaj motocikl i te kako vredi razmotriti.
Mesto 3: Suzuki GSX 750F
Oznaka GSXF kod Suzukija govori da se radi sport touring motociklu. U praksi, to zaista jeste motocikl koji ima sve odlike pomenute klase. Dugačko međuosovinsko rastojanje koje pruža stabilnost, komforno sedište za dvoje i pun oklop.
Nemojte očekivati od GSXF-a oštro i precizno ponašanje. Vešanje je mekano, motocikl je težak, a kočnice su tek „adekvatne“. No nemojte ove mane uzeti za zlo jer govorimo o motociklu koji košta oko 2000 eur.
Dobitna karta ovog motocikla i razlog zbog čega bi trebalo da ga ozbiljno razmotrite je agregat koji ga pogoni. Radi se o čuvenom, možda i najboljem agregatu iz tog doba koji vodi poreklo iz trkalice GSXR-a.
To je četvorocilindrični redni agregat, hlađen vazduhom i uljem, među bajkerima poznatiji kao „uljara“. Suzuki ga je označavao kao SACS (Suzuki Advanced Cooling System). Sam agregat je dizajniran pre svega za maksimalnu pouzdanost na trkačkoj stazi. U slučaju GSXF-a, agregat je pripitomljen i rasterećen nešto manjom snagom nego inače što dodatno produžava životni vek mašine.
Jedino što je GSXF-a omelo u popularnosti jeste poprilično ozbiljna konkurencija svojevremeno i blago rečeno specifičan dizajn.
Mesto 2: Suzuki SV650
Apsolutni šampion iz Suzukija, jedan od najuspešnijih motocikala u modernoj istoriji ovog proizvođača. Dolazi u dve varijante, kao nejked ili sa poluoklopima.
SV650 deli popriličan broj komponenti sa ostalim Suzukijima koje su pouzdane i dokazane. Sa cele liste ovo je najzabavniji motocikl za vožnju zahvaljući „živahnom“ ponašanju. Dodatni užitak u vožnji pruža i V2 agregat od 650ccm³ pod uglom od 90 stepeni. Ovaj agregat, pored pouzdanosti isporučuje gotovo sve što ima iz niskih i srednjih obrtaja, oduševljava kako početnike, tako i iskusne motocikliste. Pri tom, održavanje ovog motocikla je jeftino i poznato većini mehaničara. Posebnih mana nema.
Mesto 1: Yamaha XJ900S
Poznatija kao „Diversion 900“. Radi se o čistokrvnom sport-touring (više touring nego sport) motociklu sposobnom da povuče dve osobe sa kompletnim prtljagom. Pozicija sedenja je komforna, sedište je široko i pogodno za dve osobe. Poseduje polu-oklop i vetrobran solidnih dimenzija koji štite vozača u dobroj meri. Na more do Grčke ili do Alpa? Nikakav problem.
Pogoni je vazdužno hlađeni agregat od četiri cilindra snage 90 konja. Izduvni sistem krase dupli auspusi. Pouzdanost ovog agregata je legendarna i na to dodajte da Diversion 900 snagu prenosi preko kardana što izdvajamo kao veliku prednost. Ne zaboravite da je kardan rezervisan samo za najskuplje motocikle, a ovde ga možete dobiti za samo 2000 eur. Ovi motocikli su često opremljeni koferima što dodatno daje na vrednosti.
Negativne strane su konzervativan dizajn, menjač sa 5 stepena prenosa, mekano ogibljenje i težina od 240 kilograma, koja se „oseća“ pri manjim brzinama.
Kada se sve sabere i oduzme, „Diversion 900“ nudi više nego što vredi. Posmatrajte ga kao veliki, pouzdan touring motocikl i bićete zadovoljni. Besmrtan i „dosadan.“
Foto: Shutterstock.com