MENI

Kako izabrati najbolji paket za pomoć na putu?

Pošto je veoma teško izabrati „najbolji“ paket pomoći na putu, naročito kada je inostranstvo u pitanju, daćemo savete kako da izbegnete uobičajene greške i na koje detalje da obratite posebnu pažnju.

Naime, uslovi se toliko razlikuju da je bilo kakav vid direktnog poređenja bukvalno nemoguć.

Zato obavezno stavite sve „na papir“. Zapišite sve najvažnije uslove i ograničenja kako biste mogli bar donekle da ih uporedite.

    1)    NISU svi paketi pomoći na putu „ISTI“. Daleko od toga. Savetujemo da proverite sve uslove svih firmi (što uključuje i osiguravajuće kuće) koje nude pomoć na putu i da tek tada izaberete ono što vama najviše odgovara, pošto postoje velike i značajne razlike!

    2)    Počnite da tražite na vreme. Nije moguće kod svih pružalaca usluge pomoć na putu - da ta usluga bude aktivirana odmah sutradan. Kod nekih će biti aktivirana u roku 24 sata, kod nekih posle 72 sata. Dakle, ne čekajte zadnji čas da pozovete i kupite pomoć na putu – obavite to na vreme.

    3)    Proverite ograničenje kilometraže za šlepovanje - ova stavka može da se razlikuje drastično u zavisnosti od brojnih uslova, tako da pre potpisivanja proverite šta vam najviše odgovara.

Takođe, neki u slučaju ozbiljnije saobraćajne nezgode nude šlepovanje iz inostranstva do kuće ili servisa u Srbiji bez obzira na kilometražu.

    4)    Do prvog servisa umesto tamo gde vi želite? Uslovi mogu da se razlikuju i u zavisnosti od toga da li je reč o kvaru ili saobraćajnoj nezgodi. To treba da pročitate u ugovoru pre potpisivanja kako biste znali šta možete da očekujete.

    5)    Ne oslanjajte se na „popravku na licu mesta“ – zvuči sjajno kao ideja, ali kada dođu serviseri da srede auto negde pored puta, uglavnom dođe do problema. Naime, ta popravka na licu mesta se u stvari odnosi na popravku manjih kvarova i na manje intervencije.

Ali šta obuhvataju te „popravke na licu mesta“?

Uglavnom obuhvataju manju intervenciju koja ne zahteva specijalan alat ili kanal i ne traje duže od jednog sata. Na primer, zamena točka, osigurača, sijalice, ispražnjen akumulator, dostava goriva…

Te popravke i intervencije su ograničene i novčano i „fizički“, a ponekad i vremenski, pa bi trebalo detaljno da proverite kakve popravke možete da očekujete.

    6)    Da li vlasnik automobila mora da bude prisutan? – uglavnom ne mora, ali proverite za svaki slučaj

Kod većine osiguravajućih kuća „pomoć na putu“ vezuje se za automobil, tako da nema veze ko ga vozi u trenutku kada dođe do problema.

Međutim, kod nekih „pomoć na putu“ važi samo ako se u vozilu nalaze vlasnik ILI članovi porodice – ali tu uglavnom spadaju samo supružnik i deca sa istom adresom prebivališta, ne i drugi članovi porodice u istom domaćinstvu.

    7)    Za teška vozila nema šlepa – ukoliko ste vlasnik nekog velikog SUV-a (džipa) čija je ukupna masa vozila i tereta preko 2.5 tone, može da vam se odbije šlepovanje u slučaju kvara ili udesa. Zato proverite i ovu stavku pre potpisivanja ugovora.

Ova stavka nekim vozačima može da bude problematična, pošto su veći SUV-ovi uglavnom prilično teški, a kada se doda i teret, ta granica se veoma lako probija.

    8)    Isključivo ovlašćeni servis?! – u nekim slučajevima, kada se auto pokvari, transportuje se isključivo u ovlašćeni servis. Ovo je još jedan razlog da pažljivo pročitate ugovor i ukoliko postoji taj uslov, sami odlučite da li vam odgovara.

    9)    Koliko važi paket „pomoć na putu“? – važi 12 meseci, odnosno godinu dana. Međutim, to je samo vremensko ograničenje, a postoji i ograničenje u broju usluga koje možete da iskoristite.

Na primer, jednom iskoristite šlepovanje u inostranstvu sa neograničenom kilometražom i više tu uslugu ne možete da koristite. Ili npr. imate jedno šlepovanje u inostranstvu do najbližeg servisa i to je to.

Naglašavamo da ovi uslovi mogu da se razlikuju u velikoj meri – ne samo između kompanija koje pružaju ovu uslugu, već i između paketa koje nudi ista kompanija. Ako uplatite skuplji paket, dobijate bolju „pokrivenost“ raznih rizika.

    10)    Koliko puta mogu da iskoristim šlep službu ili popravku u inostranstvu? – to piše u ugovoru, tako da savetujemo da se potrudite i pročitate detaljno sve uslove.

    11)    Auto mora da bude na teritoriji Srbije kada se paket aktivira – kod mnogih postoji ova stavka i služi tome da spreči prevare, odnosno da se kupi ovaj paket pomoći na putu tek nakon što je auto pretrpeo neki ozbiljan kvar ili udes u inostranstvu.

    12)    Smeštaj u hotelu, nastavak putovanja, rent a car – ako putujete sa porodicom, sigurno će vam veoma značiti pokrivanje troškova spavanja u hotelu dok se čeka da se auto popravi.

Međutim, to nipošto ne znači da možete da uživate u luksuznom hotelu... Proverite koji iznos se priznaje kada je u pitanju pokrivanje troškova hotelskog smeštaja. Postoje tu i drugi uslovi – npr. koliko može da se ostane u hotelu.

Obezbeđivanje nastavka putovanja autobusom ili npr. vozom – bez obzira da li se vraćate kući ili idete tamo gde ste planirali da provedete odmor – opet nemojte da očekujete veliki luksuz.

Posebna priča je rent a car, pošto tek tu postoje razna ograničenja.

Stoga naglašavamo – paket pomoć na putu ne znači da možete bez ikakve brige da krenete na put, nadajući se da ćete u slučaju bilo kakvog problema biti smešteni u hotel, da će vam auto biti besplatno popravljen, da ćete dobiti rent a car auto, itd.

Zaključak

Pročitajte pažljivo sve uslove – poštedećete sebe raznih neprijatnosti i velikih troškova.

Dokument sa svim uslovima možete da nađete na internet sajtu gotovo svake osiguravajuće kuće ili kompanije koja se bavi uslugama pomoći na putu.

Ako vam nešto nije 100% jasno – pozovite osiguravajuću kuću, organizaciju ili kompaniju i pitajte detaljno šta konkretno i pod kojim uslovima određena usluga podrazumeva i koja ograničenja postoje.

Foto: Shutterstock.com


Pogledaj ostale vesti