Napukla ili iskrivljena alu felna – cena i mogućnost popravke?
U zimsko vreme obično dolazi do ubrzane pojave udarnih rupa, pa je i veća mogućnost da tokom zime i proleća dođe do oštećenja felni. Oštećenja idu od blago iskrivljenog ruba do otkidanja čitavih komada felne.
Neki vozači odluče da jednostavno bace ili prodaju felnu koja je ozbiljno oštećena i kupe novu, ali ponekad je nemoguće naći istu takvu. Stoga je popravka jedino rešenje.
Na sreću, i veoma teška oštećenja mogu da se poprave, čak i kada se otkine deo felne koji vozač ne uspe da ga nađe.
Simptomi oštećene felne
Ponekad može da dođe do oštećenja koje vozač uopšte ne primeti. Pređe preko udarne rupe, možda se zaustavi i pogleda felnu, ne vidi nikakva oštećenja i nastavi dalje. Jednostavno, oštećenje može da bude na mestu koje vozač ne može da vidi.
Ali ubrzo krenu simptomi kao što su stalan i ubrzan gubitak pritiska vazduha, vibracije pri određenoj brzini, itd. Stoga idite kod vulkanizera čim primetite takve simptome. Vulkanizer bi trebalo da bude u stanju da prepozna pravi problem.
To može da bude blago naprsnuće kroz koje vazduh polako izlazi. Gubitak pritiska može da bude toliko spor da mnogi vozači ni ne pomišljaju da zbog toga idu kod vulkanizera.
Međutim, ta blaga naprslina može vremenom da se širi, naročito pri višim brzinama i vožnji po lošim putevima. Takođe može iznenada da pukne kada tim točkom sledeći put naletite na udarnu rupu ili se malo brže popnete uz ivičnjak.
Cena popravljanja felne?
Nemoguće je reći koliko košta popravka felne. Čak i kada felnu treba samo ispraviti, cena zavisi od toga koliko je iskrivljena. Pritom kod ozbiljnije iskrivljenih felni postoji mogućnost da prilikom ispravljanja pukne.
Ispravljanje blagog iskrivljenja može da košta par hiljada dinara. Ali ako imamo kombinaciju ozbiljnog iskrivljenja i naprsnuća, u servisu mogu da vam daju cenu tek kada vide felnu uživo i kada procene šta sve treba da se uradi.
Cena takođe može da zavisi od veličine, tako da neće biti isto ako je napukla alu felna od 15 ili od 20 inča. Tu su i razne felne egzotičnog izgleda, oko kojih ima više posla zbog specifične konstrukcije. Farbanje i lakiranje felne su posebna priča...
Ako je felna ozbiljnije iskrivljena, postoji mogućnost da prilikom ispravljanja dođe do pucanja. U tom slučaju mora i da se vari, što komplikuje popravku, a samim tim diže i cenu.
Naravno, ne rade svi servisi po istom principu, pa se pre popravke prvo dogovorite kakva je procedura u slučaju da felna pukne prilikom ispravljanja.
Cena varenja felne takođe zavisi od slučaja do slučaja. Neki servisi uopšte ne žele da rade varenje ukoliko je reč o većem oštećenju ili oštećenjima na nekim specifičnim mestima.
Kakva oštećenja felne mogu da se poprave, a kakva ne mogu?
Generalno sve može da se popravi. Na koliko god mesta je alu felna pukla ili koliko god bila iskrivljena, to može da se sredi. Uvek postoji način.
Međutim, tu postoji nekoliko problema.
Da li je vlasnik felne uopšte spreman da plati za toliko posla koliko je potrebno da se alu felna popravi tako da se ne primeti da je ikada oštećena?
Da li može da se nađe majstor/servis koji je spreman da potroši toliko vremena i truda na felnu koja je u katastrofalnom stanju?
Da li može da se nađe majstor/servis koji je spreman da preuzme odgovornost za popravku takve felne? Nije danas teško ispraviti, zavariti, dodati materijala i slično i učiniti felnu vizuelno kao novom – problem je u tome da li je takva popravka bezbedna?
Stoga i po ovom pitanju nema nikakvih pravila. Na vlasniku felne, odnosno automobila je da se detaljno raspita i da samo odluči da li će i kod koga da popravlja felnu koja je pretrpela ozbiljno oštećenje.
Majstori koji umeju da poprave felnu kojoj nedostaju čitavi komadi ili je ozbiljno iskrivljena uz dugačke pukotine, kažu da se varenje pukotina, navarivanje nedostajućih delova i ispravljanje radi profesionalno, tako da nema razloga za brigu.
Tvrde da će izdržati sve ono što je mogla da izdrži kada je bila nova.
Takođe u tim servisima kažu da do sada nisu imali reklamacija kada je u pitanju popravka takvih „neporavljivih“ felni, koje su u nekim drugim servisima na prvi pogled otpisali.
Procedura popravke felne
Ukoliko je reč o blago iskrivljenoj felni, ona se postavlja na posebnu mašinu, greje se plamenom da bi se omekšala, a zatim se hidrauličnim uređajem i uz pomoć raznih dodataka obavlja ispravljanje.
Ako felna pukne, sledi varenje. Ukoliko se otkinuo čitav komad, taj deo može da se popuni navarivanjem materijala, nakon čega se ta površina izbrusi i dovodi u originalno stanje. Ako se otkinuo veći deo, može da se obavi „transplantacija“ komada neke druge felne ili zavarivanje originalnog komada koji se otkinuo ukoliko je dostupan.
Rubovi felne su naročito izloženi oštećenjima. U slučaju dubljih i većih oštećenja, navaruje se materijal, odstranjuje višak i u zavisnosti od potrebe obavljaju se i estetske intervencije (pored obavezne antikorozivne zaštite).
Zaključak
Koliko god da je oštećenje felne, koliko god nepopravljivo izgledala, verovatno ćete uspeti da nađete majstora koji će biti spreman da je popravi.
Međutim, rizik preuzimate vi, pošto će ta felna biti na automobilu u kojem ćete se voziti vi, a ne majstor koji je popravljao.
Foto: Shutterstock.com