Zašto start-stop „odbija“ da mi štedi gorivo?!
Ukoliko želite iole mlađi automobil i to to mlađi po našim „standardima“, gotovo sigurno ćete dobiti vozilo sa start-stop sistemom.
Dobro, šta je problem? Start-stop sistem štedi gorivo.
Ali onda mnogi vozači dođu u situaciju da se zapitaju: „Ako sam već kupio auto sa tim sistemom, zašto on u mnogim situacijama uopšte ne radi? I koliko mi uopšte štedi goriva? A pošto auto ima start-stop sistem, ja moram da kupujem znatno skuplji akumulator i da brinem o raznim drugim delovima tog sistema.“
Koliko uopšte goriva štedi start-stop sistem?
Brojni automobilski časopisi radili su testiranja. Prosek uštede na osnovu njihovih rezultata je od 4% do 8%.
Ove rezultate treba uzeti sa dozom rezerve. Uglavnom su vozili isključivo po gradu, u gužvi, a tu su i drugi faktori. Recimo da putni kompjuter nije baš pouzdan kada je prikazivanje potrošnje u pitanju.
Zašto start-stop sistem odbija da gasi motor na semaforu?
Rad start-stop sistema zavisi od mnogo faktora. On prima informacije od brojnih senzora i drugih sistema. Na primer, od senzora koji mu kaže da je menjač u neutralnom položaju, od senzora brzine, broja obrtaja, temperature motora, kabine i spoljašnje temperature…
Takođe prima informacije i od senzora koji prate sam akumulator. Na osnovu svih dobijenih informacija, kompjuter će odlučiti kada će da ugasi motor.
Na primer, neće ga gasiti ukoliko ste tek krenuli i motor još nije dostigao radnu temperaturu. Takođe ga neće gasiti ako se motor suviše greje, npr. pri vožnji u saobraćajnoj gužvi, pa je potrebno da ventilator ili ventilatori hladnjaka konstantno rade.
Ukoliko istovremeno imate uključeno previše potrošača u autu, sistem može da odluči da ne gasi motor kako ne bi suviše opteretio akumulator.
Ako je spoljašnja temperatura suviše niska ili suviše visoka, start-stop sistem takođe može da bude deaktiviran.
Tu su i drugi razlozi:
a) Sigurnosni pojas nije vezan
b) Nije dostignuta zadana temperatura u kabini (na klima uređaju)
c) Otvorena hauba
d) Otvorena vrata
e) Automobil na oštroj uzbrdici/nizbrdici
f) Uključen sistem za pomoć pri parkiranju
Ni motor se ne gasi u istom trenutku kod svih modela. Kod nekih sistem može da ugasi motor čak i pre nego što se auto u potpunosti zaustavi, npr. kad se upali crveno pa vi izbacite menjač iz brzine i lagano krstarite desetak metara do tačke zaustavljanja.
Zašto se motor nekad pali iako ja i dalje stojim?!
Razni uslovi, situacije i potezi samog vozača mogu da dovedu do startovanja motora iako auto i dalje stoji u mestu.
Ovo su neki primeri:
a) Pomerili ste volan (kod nekih je dovoljno i minimalno pomeranje)
b) Porasla/pala je temperatura u kabini, pa je neophodno (pojačati) hlađenje/grejanje
c) Akumulator se ispraznio do granice na kojoj treba da počne da se puni (ovo se dešava naročito ako imate istovremeno uključeno mnogo potrošača)
d) Podigli ste nogu sa kočnice
e) Nalazite se na blagoj nizbrdici, podigli ste nogu sa kočnice i auto je lagano krenuo napred
Pročitajte uputstvo za vaš auto
Nije svaki start-stop sistem isti, tako da iskustva vozača mogu drastično da se razlikuju, naročito ako je akumulator već pri kraju životnog veka, a ne smemo da zaboravimo ni različite uslove vožnje.
Ukoliko već imate auto sa ovim sistemom ili planirate da ga kupite, obavezno pročitajte uputstvo za upotrebu. Dobro se upoznajte sa time kako funkcioniše start-stop sistem. Tako ćete znati šta da očekujete u različitim situacijama.
Foto: Shutterstock.com