MENI

Dodatna oprema na motociklu

Tržište dodatne opreme za motocikle je ogromno. U ponudi možete naći more proizvoda koju proizvode pojedinci, pa sve do fabričke opreme. Kako je ponuda široka, tako je kvalitet i upotrebljivost te opreme na različitim nivoima.

Od genijalnih rešenja, pa sve do opreme koja može ugroziti bezbednost motocikliste.

U ovom tekstu objasnićemo koja je to oprema u koju vredi uložiti i kako utiče na upotrebnu vrednost motocikla, pa i njegovo vrednovanje na tržištu kada dođe vreme da se oglasi za prodaju.

Kako možemo da klasifikujemo opremu za motocikle?

Opremu možemo da klasifikujemo na dva načina. Prvi način je poreklo opreme, te postoji: fabrička, aftermarket ili kreirana od strane entuzijasta.

Fabrička oprema je u većini slučajeva odličnog kvaliteta, testirana i optimizovana za specifičan model motocikla, pa nećete imati problema oko ugradnje. Mana fabričke opreme je cena. Često na aftermarket tržištu možete pronaći alternativni proizvod iste namene, ali za značajno manji novac.

Aftermarket ponuda opreme zauzima najveći deo tržišta od strane velikih specijalizovanih kompanija. Proizvodi su visokog kvaliteta, mogu ponekada čak biti i bolji od fabričkih rešenja. Cene vas mogu iznenaditi, kako niskom tako i visokom sumom novca. Kao i kod fabričke opreme, imate garancije.

Oprema koju proizvode entuzijasti je obično vezana za specifičan model motocikla i lokalno tržište. Takva oprema obično nastane tako što dugogodišnji vlasnici I zaljubljenici u specifičan model sami nađu rešenje koje otklanja neke specifične mane motocikla. U ovu grupu možemo svrstati i zanatlije koji proizvode unikatnu opremu po kriterijumima kupca, na primer, sedišta, bisage, itd.

Drugi način kvalifikacije je po nameni opreme. Tako imamo opremu koja pobošljava:

  • Performanse agregata
  • Ergonomiju i komfor
  • Praktičnost motocikla
  • Estetiku
  • Oslanjanje

Dalje u tekstu razložićemo u kratkim crtama pojedinačno svaku stavku kako bi razumeli šta zaista vredi, a šta je bacanje para.

Performanse agregata

Radi se o opremi koja ima svrhu da poveća snagu motocikla. Najčešće su to izduvni sistem, moduli za izmenu mape ubrizgavanja, visoko protočni filteri vazduha…

Pomenuta oprema pruža vrlo malo snage u odnosu na uloženi novac.

Ako motocikl opremite drugim auspusima najveća izmena koju ćete dobiti je estetska i ušteda od nekoliko kilograma težine. Dobićete nešto lepši zvuk, sa rizikom da izgubite deo performansi u nekom režimu obrtaja ili da dobijete manji procenat snage koji neće biti iskorišćen u svakodnevnoj vožnji. Skup i lep auspuh, (ukoliko se ne radi o trkačkom motociklu) je više stvar prestiža nego performansi.

Oprema koja elektronski menja način rada, zapravo uklanja pojedine fabričke softverske limitere koji su postavljeni radi ekoloških normi i dugovečnosti agregata. Dakle, menja se režim rada agregata pre nego što se dobijaju performanse. Da bi se postigao bilo kakav rezultat, pored samog modula kao opreme, potrebno je dodatno uložiti novac u optimizaciju takvog sistema na dinamometru, što je skupa “igranka” koja zahteva stručna lica. Kod pojedinih motocikala koji su “ugušeni” razlika zaista može biti osetna, ali u većini slučajeva bolje je da taj novac uložite u druge stvari.

Da zaključimo, oprema koja utiče na perfomanse je isplativa samo ukoliko motocikl koristite na stazi ili na takmičenjima. Za običnog vozača u javnom saobraćaju, skuplja dara nego mera.

Ergonomija i komfor

Pod opremu koja unapređuje komfor i ergonomiju spadaju upravljači, sedišta, vetrobrani, grejači ručica i elementi koji dozvoljavaju promenu pozicije upravljača i nogostupa. Svrha ove opreme je da što više adaptira položaj i udobnost vozača na motociklu spram sopstvenih preferencija.

Sedište koje je skrojeno po vašoj meri i ukusu menja vizuelni izgled motocikla i spada u jednu od boljih i opravdanih investicija, ali i jednu od skupljih.

Iako se na prvi pogled čini da se radi o sitnicima, kao što su grejači ručica, podizači upravljača i slično, ovakva oprema nije baš tako jeftina, pa ćete za dobar upravljač morati da izdvojite oko 60 evra.

Ugradnja ove opreme nije bacanja para i može povećati vrednost motocikla, ali ako kupujete ili prodajete takav motocikl imajte na umu da ta oprema možda neće odgovorati sledećem vlasniku zbog različite visine i težine te osobe.
Zbog toga je najbolje da originalne delove sačuvate.

Praktičnost motocikla

U opremu koja utiče na praktičnost spadaju sve one stvari koje „olakšavaju“ svakodnevnicu pri korišćenju motocikla.

To su centralni štenderi, prtljag, uređaji za navigaciju, automatski podmazivači lanca, crash barovi koji štite vitalne delove motocikla pri preturanju, itd.

Ako se odlučite da ovu opremu kupite od poznatijih brendova, očekujte da platite veće račune. Tako opremljen motocikl zaista vredi više i verovatno će se pre prodati od onih koji su „klot.“ Na primer, samo tvrdi prtljag (centralni i dva bočna kofera sa nosačima) u prodavnici mogu da koštaju od 500 evra, pa naviše.

Oprema i estetika

Pod opremom koja donekle menja neke vizuelne elemente na motociklu podrazumevamo retrovizore, migavce, razne ručice i poluge u boji, razne (ukrasne) štitnike poklopca rezervoara za ulje i slično.

To zapravo i nije oprema u klasičnom smislu jer ne doprinosi ničemu. Uglavnom se radi o povoljnijoj robi lošeg kvaliteta koju ne vredi razmatrati. Ipak, postoje i kvalitetni lepo dizajnirani proizvodi koji mogu da „osveže“ izgled motocikla. Svakako, pri kupovini ili prodaji takve stvari ne vredi mnogo uzimati u obzir.

Izbegavajte kupovinu ručica, nogostupa koji su nepoznatog porekla jer se može desiti da puknu pri većem opterećenju i time ugroze vašu bezbednost. Takođe, izbegavajte dodatke kao što su, na primer, šiljati tegići za upravljač koji mogu da vas povrede u udesu.

Oslanjanje

Kada kažemo oslanjanje, mislimo na prednje i zadnje vešanje motocikla. Na motociklima novije generacije već postoje fabrički paketi opreme koji uključuju poboljšano vešanje u odnosu na standardnu verziju. Tu je i veća ponuda aftermarket delova od renomiranih proizvođača sa decenijama iskustva u trkanju.

Tek odnedavno na našem tržištu postoji skromna ponuda ovakvih delova. Ukoliko želite da opremite motocikl boljim vešanjem, računajte da će vas delovi i ugradnja koštati dosta. Dakle, radi se o skupim investicijama koje će podići kvalitet vožnje vašeg motocikla na nepropoznatljiv nivo posle čega ćete teško da spustite vaš kriterijum. Da li vredi? Vredi ako imate da platite i znate šta kupujete. Takav motocikl zaista vredi više i treba mu dati ozbiljniju prednost pri izboru.

Kao i za ostalu opremu, ako se odlučite da takav motocikl prodate, računajte da nećete moći da povratite uložen novac, ali je sasvim opravdano da ga oglasite za nešto veću cenu od proseka.

Šta možemo da zaključimo?

Da li vredi uložiti u opremu? Vredi, ukoliko ste zadovoljni vašim motociklom i planirate da ga koristite duži vremenski period. Pogotovo ako se radi o prtljagu, vešanju i sličnim stvarima za koje smo objasnili da zaista donese realne benefite. Problem kod opreme za motocikle jeste visoka cena jer za naše standarde malo toga ima da je povoljno.

Sigurno je da uloženi novac u opremu nećete nikada povratiti u celosti ako se odlučite da prodate motocikl. Ipak, sama oprema može znatno ubrzati prodaju motocikla i učiniti ga „dobrom kupovinom.“ Sasvim je u redu da tražite ili platite nešto veću sumu novca za opremljen motocikl, ali pazite da ne precenite ili pretplatite. Ipak je sam motocikl kao osnova i njegovo opšte stanje najbitniji kriterijum.

Sa pozicije prodavca dobro opremljenog motocikla, treba razumeti da se nešto od opreme neće svideti svakome niti će biti potrebna svima, pa samim tim ona nema vrednost za svakog potencijalnog kupca. Zato je uvek dobro da originalne delove čuvate, te ako je potrebno, opremu prodate zasebno, a motocikl oglasite u fabričkom izdanju.

Kao kupac, opremu koja vam je potrebna možete uzeti u obzir i izdvojiti nešto više novca za motocikl koji je poseduje. Na primer, ako planirate da putujete i želite da imate celokupan prtljag, onda je možda bolja opcija da platite 300 evra više za polovnjaka koji već ima prtljag u dobrom stanju, nego da kasnije kupite sve novo za dva ili tri puta veću sumu.

Foto: Shutterstock.com


Pogledaj ostale vesti