Pomoć na putu – kako izabrati najbolji paket, tj. ponudu?
Nije lako izabrati „najbolji“ paket pomoći na putu, naročito kada je inostranstvo u pitanju.
Konačan odgovor na pitanje šta se najviše isplati ne možemo da vam damo, ali zato možemo razne savete kako da izbegnete uobičajene greške i na koje detalje da obratite posebnu pažnju.
1) Svi paketi pomoći na putu NISU „skoro isti“ – ovo je ozbiljna zabluda – postoje velike i značajne razlike!
2) Ne uplaćujte danas za sutra - kod većine pomoć na putu počinje da važi tek nakon 3 ili 4 dana, pa je najbolje da ovo proverite na vreme.
Proverite telefonom ili pitajte u poslovnici – od trenutka kada uplatite, online (preko Interneta) ili uplatnicom, kada će tačno biti aktiviran vaš paket „pomoć na putu“.
Ovo je od presudne važnosti ako uplaćujete neposredno pred putovanje – kakva je svrha da uplaćujete „pomoć na putu“ samo za povratak i za malo vožnje po inostranstvu?
3) Proverite ograničenje kilometraže za šlepovanje - ova stavka može da se razlikuje drastično, tako da pre potpisivanja proverite šta vam najviše odgovara.
Nije isto za Srbiju i za inostranstvo, a mogu da postoje i drugi uslovi, kao na primer – do prvog servisa umesto tamo gde vi želite. Uslovi mogu da se razlikuju i u zavisnosti od toga da li je reč o kvaru ili saobraćajnoj nezgodi.
4) Ne oslanjajte se previše na „popravku na licu mesta“ – zvuči sjajno ideja da dođu majstori i da vam poprave auto negde pored puta, ali to ne funkcioniše baš tako.
To se u stvari odnosi na popravku manjih kvarova i na manje intervencije.
Pritom su te popravke i intervencije ograničene i novčano i „fizički“, a ponekad i vremenski, tako da proverite kakve popravke možete da očekujete.
Obično podrazumevaju manju intervenciju koja ne zahteva specijalan alat ili kanal i ne traje duže od jednog sata. Na primer, zamena točka, osigurača, sijalice, ispražnjen akumulator…
5) Da li vlasnik automobila mora da bude prisutan? – uglavnom ne mora, ali proverite za svaki slučaj!
Kod većine osiguravajućih kuća „pomoć na putu“ vezuje se za automobil, tako da nema veze ko ga vozi u trenutku kada dođe do problema.
Međutim, kod nekih „pomoć na putu“ važi samo ako se u vozilu nalaze vlasnik ILI članovi porodice – ali tu spadaju samo supružnik i deca sa istom adresom prebivališta, ne i drugi članovi porodice u istom domaćinstvu.
U jednom slučaju paket pomoći na putu veže se za fizičko lice kao korisnika paketa, a ne za vozilo. To znači da možete da kupite ovaj paket za sebe i da on važi bez obzira koji auto vozite.
6) Za teška vozila nema šlepa – ukoliko ste vlasnik nekog velikog SUV-a (džipa) čija je ukupna masa vozila i tereta preko 2.5 tone, može da vam se odbije šlepovanje u slučaju kvara ili udesa. Zato proverite i ovu stavku pre potpisivanja ugovora.
Ova stavka nekim vozačima može da bude problematična, pošto su veći SUV-ovi uglavnom prilično teški, a kada se doda i teret, ta granica se veoma lako probija.
7) Isključivo ovlašćeni servis?! – da, u nekim slučajevima kada se auto pokvari, transportuje se isključivo u ovlašćeni servis, bez obzira da li je reč o Srbiji ili inostranstvu i pritom je nevažna starost vozila.
Po zvaničnoj definiciji jedne osiguravajuće kuće, ovlašćeni servis je: „pravno lice koje je proizvođač drumskog vozila ovlastio da vrši servis/popravku drumskog vozila za koje je zaključeno osiguranje u skladu sa ovim uslovima“.
Dakle, u slučaju kvara vaše vozilo se transportuje u ovlašćeni servis. Nije nam poznato kakve su alternative ako ovlašćeni servis ne postoji ili postoji negde zaista daleko. Moraćete sami da proverite šta se dešava u takvim slučajevima
8) Pročitajte pažljivo sve uslove – pažljivim čitanjem možete sebe da poštedite raznih neprijatnosti i velikih troškova.
Dokument sa svim uslovima možete da nađete na internet sajtu gotovo svake osiguravajuće kuće, saveza ili kompanije koja se bavi uslugama pomoći na putu.
Ako vam nešto nije 100% jasno – pozovite osiguravajuću kuću, savez ili kompaniju i pitajte detaljno šta konkretno i pod kojim uslovima određena usluga podrazumeva i KOJA OGRANIČENJA postoje.
Mogu da postoje razna ograničenja koja možete da pročitate jedino u tom posebnom dokumentu.
Zaključak
Ako idete u inostranstvo, ne čekajte poslednji čas da kupite pomoć na putu.
Svaka ponuda ima svoje prednosti i mane. Niža cena u odnosu na konkurenciju može da bude opasna „zamka“.
Treba staviti sve „na papir“ i zatim upoređivati uslove i cene. To treba raditi paralelno sa čitanjem „sitnih slova“ – tj. dokumenta u kojem su detaljno navedeni svi uslovi.
Ne ustručavajte se da zovete telefonom i da tražite pojašnjenje nekih uslova.
Foto: Shutterstock.com