Koji skuter ili motor kupiti, automatik ili manuelni, sa ili bez ABS-a, potrošnja...
Pošto mnogi početnici planiraju da kupe svoj prvi skuter ili motocikl na vreme, a oni malo iskusniji da uzmu brži/veći motocikl ili da pređu sa skutera (mopeda) na nešto „ozbiljnije“, razgovarali smo sa ljudima koji imaju solidno iskustvo na svim poljima kada su dvotočkaši u pitanju.
Konsultanti su nam bili Predrag Ognjanov i Miloš Dedić iz firme „Technodrom doo“, koja u ponudi pored polovnih automobila ima i veliki broj skutera i motocikala u širokom cenovnom rangu.
Pitanja i odgovori
1) Ako apsolutni početnik planira da se ozbiljnije posveti motorima, ali želi da ide korak po korak zbog bezbednosti, da li je pametnije da prvo kupi skuter ili da odmah uzme slabiji klasičan motocikl, s obzirom na razlike između skutera i motocikala (menjač, kočnice, težište, veličina točkova...)?
Nema konkretnog pravila oko odabira prvog motocikla. Ono što može biti najbolji savet za odabir istog je osvrt na lični afinitet potencijalnog vozača dvotočkaša.
U novije vreme mogu se naći skuteri sa zavidnim performansama (velike kubikaže i snage sposobnih da razviju velike brzine uz snažno ubrzanje) što vozača skutera obavezuje da poseduje značajno iskustvo u upravljanju istim.
Moglo bi se reći da je u samom startu, odnosno kod prvog odabira dvotočkaša važno se opredeliti za konkretan tip vozila. U tom smislu mogle bi se navesti dve grupe motocikala: skuteri i ostali tipovi motocikala (sportski, putni, enduro, off road, itd...).
Takođe bi bilo korisno da se u početnoj fazi korišćenja ovakvih vozila, sa pretpostavkom da je u pitanju vozač sa nedovoljno iskustva, korisnik odluči za vozilo skromnijih performansi i manje težine, jer je važno da se u ranoj fazi vožnje motora vozač navikne na ciklistiku i balans vozila u različitim uslovima vožnje, što će mu kasnije omogućiti da lakše savlada i zahtevnije motocikle.
Kasnije će to iskustvo omogućiti vozaču da se lakše snađe i bezbedno koristi i druge tipove motocikala.
2) Ukoliko neko želi skuter zbog automatskog menjača i komfora, ali snažniji i brži, pri čemu će ga koristiti samo u gradskoj vožnji – šta biste mu savetovali po pitanju kubikaže i snage takvog skutera?
Za gradske uslove dobro je imati motocikl sa automatskim menjačem kojih je sve više na tržištu (i skutera i drugih motocikala), što obezbeđuje dodatni komfor kod „kreni-stani“ načina vožnje karakterističnog za gradske uslove.
Odabir vozila u smislu snage i performansi je stvar iskustva vozača i stila vožnje. Svakako se ne preporučuje, bez obzira na sigurnost i sposobnost vozača, da se u gradskim uslovima preteruje sa „gasom“ zbog bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.
Lično smo savetovali početnike i manje iskusne vozače da se u gradu ponašaju kao da su „nevidljivi“, da prihvate da su teže uočljivi i da svu pažnju usmere ka konkretnim dešavanjima u saobraćaju oko njih, da paze i u ime drugih i u svoje ime.
3) S obzirom na udarne rupe, šahtove, ležeće policajce i slično na našim putevima – šta mislite o kupovini enduro ili cross tipa motocikla za svakodnevnu vožnju po gradu?
Mišljenja smo da je za gradske uslove najbolje koristiti skutere srednje kategorije ili lakše tipove motocikala.
Kupovina enduro ili cross tipa motocikala nije nešto što je neophodno da bi se savladavale gradske „prepreke“, bez obzira na loše stanje naših puteva, kako u gradu tako i na otvorenom putu.
4) Neretko čujemo da su enduro (ili cross) prilično dobar izbor za početnike – šta mislite o tome? Njihove mane i prednosti? I kada su u pitanju početnici i kada su u pitanju iskusniji bajkeri koji žele da ih voze svakodnevno po gradu?
Enduro i/ili cross motori su karakteristični po tome da im je težište visoko, da mogu biti prilično nezgrapni za početnike i manje iskusne motoriste.
Postoje modeli koji su manji, niži i lakši a samim tim i nezanimljivi za iskusnije vozače. Izbor takvih tipova motora bismo ipak ostavili kao opciju za korisnike koji žele da se kreću van puta i kojima je avanturistički aspekt bitniji od komercijalne vožnje.
Postoji i određena razlika između enduro i cross motora, a to je da su enduro motori tipski prilagodljiviji za vožnju po konvencionalnim putevima za razliku od cross motora, čija je upotreba fokusirana na grublje terene što podrazumeva i specifičan stil i način vožnje.
5) Mnogi žele da kupe skuter ili motor da bi uštedeli na gorivu, ali se na kraju razočaraju. Tu je i razlika u potrošnji između dvotaktnih i četvorotaktnih agregata...
Dvotaktni agregati imaju daleko manju ekonomičnost od četvorotaktnih. Iz tog razloga se dvotaktni motori sve manje koriste, a dodatni razlog je i ekološke prirode, jer u svom radu uz benzin sagorevaju i mazivno ulje, pa znatno više zagađuju okolinu od četvorotaktnih.
Istina je da su performanse dvotaktnih agregata osetno bolje, ali se u komercijalnoj primeni više pažnje pridaje ekonomičnosti i dugovečnosti samih motora. Zato se u novije vreme proizvode uglavnom četvorotaktni agregati u svim veličinama (i manjih i većih kubikaža).
6) Većina bajkera želi atraktivan motor, koji deluje sportski, ali posle se žale da se nakon dužih vožnji osećaju „izlomljeno“. Postoji li neki kompromis između atraktivnosti i udobnosti, odnosno komfora u vožnji?
Ovde bismo naglasili da je strast i ljubav dominantnija od logike i komfora. I iz tog razloga je razumljivo da „svako vozi ono što voli“, a o ukusima ne treba raspravljati.
Situaciju sa udobnošću može da poboljša odabir nekog ergonomskog sedišta punjenim gelom i promenom pozicije heblova, kao i zamenom samog kormana koja omogućava drugačiju (udobniju) poziciju vozača.
7) Kako proceniti koji je motor, mislimo na one malo „ozbiljnije“, najpogodniji za vožnju sa saputnikom ili bolje reći saputnicom?
I ovde ne postoji konkretno pravilo, niti receptura koja definiše koji je motor najpogodniji za kraću ili dužu vožnju udvoje, ali svakako preporučujemo vozila sa komfornijim sedenjem za duža putovanja, pa čak i upotrebu ergonomskih sedišta punjenih gelom različitih proizvođača (tzv. aftermarket sedišta), kao i odgovarajuća podešavanja fuzastera ukoliko to vozilo dozvoljava, a u zavisnosti od visine i težine putnika.
Možemo reći da su najbolji izbor tipa motora za takvu vrstu vožnje touring tipovi, koji često imaju i podešavanje čvrstoće vešanja, grejanje sedalnog dela, kao i dodatne naslone koji dužu vožnju čine udobnijom i prijatnijom.
8) Neki kažu da je ABS kod motora još važniji nego kod auta? Isplati li se insistirati na tome da motor ima ABS i platiti ga znatno više zbog toga?
Iskustvo je pokazalo da je ABS često bio od pomoći prilikom kočenja na podlogama sa manjim trenjem (mokri i klizavi kolovozi, šljunkoviti tereni), gde nije došlo do pada vozača i nastanka manje ili veće štete na vozilu.
Iz tog razloga mislimo da je ABS u standardnoj opciji veoma koristan na motociklu, kako na prednjem tako i na zadnjem točku.
Kod upotrebe zadnje kočnice (iako se u 95% slučajeva koristi samo prednja) itekako može biti koristan, jer neće doći do blokiranja zadnjeg točka, što može da izazove gubitak kontrole i pad.
Dakle, apsolutno je opravdana razlika u ceni, jer nam može uštedeti mnogo i sačuvati zdravlje, pa čak i život.
9) Koje greške bajkeri, čak i oni iskusniji, najčešće čine prilikom kupovine motora?
Preporuka za sve koji žele da nabave polovan motocikl je da kupovinu obave sigurno (od iskusnih prodavaca uz autentičnost ponuđene robe iz proverenih izvora).
Korisno je uključiti i tehnički osposobljena lica (servisere) koja će ustanoviti trenutno stanje i kvalitet odabranog vozila. To je jedini put do bezbedne i sigurne vožnje i potpunog užitka i zadovoljstva.
10) Idealan polovnjak za duža putovanja za bajkere koji žele da potroše recimo 5.000 – 10.000 evra?
Najpopularniji su motocikli japanskih proizvođača (Honda, Kawasaki, Yamaha, Suzuki), iz grupacije sport touring, konkretno modeli: Honda Paneuropean ST1300, Varadero 1000, Crosstourer 1200, VFR 800-1200, CBF 600-1000; Kawasaki GTR 1400, Versys 650-1000; Yamaha FJR 1300, FZ6, FZ8, FZ1, MT09 Tracer; Suzuki V-Strom 650-1000, Bandit 600-1250.
U novije vreme sve su popularniji modeli nemačkog proizvođača BMW zbog širenja servisne mreže i dostupnosti rezervnih delova, što je bio i elementarni problem ranije. A popularni modeli su: R 1200 GS, R 1250 GS, F 800 GS, R 1200 RT, R 1250 RT, K 1300 GT, K 1300 S, K 1600 GT, S 1000 XR.
Ovo su samo neki od najpopularnijih modela renomiranih proizvođača, a mogu se naći i drugi slični motori na tržištu, naročito italijanski (Ducati, Aprilia, Gilera, itd...).
Foto: Pexels.com