Ford Capri - Mustang na evropski način
Među zaljubljenicima u klasične automobile, ali i onima koji ovaj hobi posmatraju sa strane, evropski Ford je omiljen zbog svog dizajna koji dosta podseća na američke muscle automobile. Istina je ipak dosta drugačija budući da je većina Fordovih automobila sa ove strane Atlantika dizajnirana u Velikoj Britaniji ili Nemačkoj.
Izgled Fordova iz šezdesetih i sedamdesetih godina tako jeste bio inspirisan velikom braćom u Americi, ali su evropski automobili sa plavim ovalom na haubi retko mogli da pariraju američkim rođacima, kako gabaritima tako i performansama.
Ipak, jedan Ford iz Evrope verno je preneo viziju koju je Li Ijakoka imao sredinom šezdesetih u Americi. Bio je to Ford Capri, sportski automobil za svakoga. Za razliku od Mustanga, Capri se proizvodio samo kao kupe i nije doživeo da se pod tim imenom i danas proizvodi, ali je prosečnom mladom Evropljaninu ponudio automobil koji može i da sanja i da priušti.
Baš kao i Mustang, Ford Capri je tokom svog proizvodnog veka imao široku paletu motora, od onih sa četiri cilindra, pa sve do RS verzija koje su pogonjene V6 agregatima. Tako, Capri je mogao biti lep automobil za sporo šepurenje ili rasni trkač zavidnih performansi, bilo na ulicama ili stazama širom Evrope.
Prva generacija Caprija razvijana je u saradnji nemačkog i engleskog Forda i perfektno je uhvatila trenutak kada su evropski bejbi bumeri odrastali i tražili automobil u kom će da uživaju i uz čiju će pomoć izraziti svoju individualnost. Taj prvi Capri bio je toliko uspešan na matičnom kontinentu da ga je Ford prodavao i u Severnoj Americi, doduše kao Mercury Capri.
Kako je Capri prve generacije debitovao 1968. godine, vreme za smenu došlo je 1974. kada je svetlost dana ugledao Capri II. Budući da je nastupio u doba velike automobilske krize, naslednik je morao da ponudi i nekoliko praktičnih detalja. Naime, kabinski prostor je povećan na uštrb dugačke haube, a Capri je dobio i treća vrata, što je povećalo prtljažni prostor na preko 600 litara.
Ponovo, Capri je imao motore sa četiri i šest cilindara, počevši od skromnog 1,3l Crossflow pa do trolitarskog Essex V6. I drugi Capri je prodavan na tržištu SAD zaključno sa 1977. godinom.
Kroz sve tri generacije, Ford Capri je bio voljen i tražen automobil i na ovim prostorima, a danas ih je sve teže naći u reprezentativnom stanju, najviše zbog toga što su mnogi primerci bili žrtve raznih modifikacija, ali i neiskusnih vozača koji su potcenjivali zadnji pogon bez ikakvih sistema koji krote točkove.
Upravo zbog toga, jedan odličan primerak druge generacije Caprija koji se prodaje na našem sajtu nas je prijatno iznenadio. Ovaj Ford Capri II iz Novog Sada pod haubom ima bazni 1,3l Crossflow motor sa 54 konjske snage, a zahvaljujući restauraciji i danas ponovo izgleda reprezentativno.
Na oglasnoj strani, vlasnik ovog auta navodi da je Capri prvog vlasnika imao u Nemačkoj, odakle je uvezen 1983. godine. Već petnaest godina, auto je kod istog vlasnika, a u periodu od 2012. do 2015. godine Capri je stajao u garaži i čekao bolje dane, te restauraciju koja je dokumentovana fotografijama.
Jarka narandžasta boja sa tankom crnom štraftom koja ide duž boka tipična je za sedamdesete godine i ovaj tip automobila. Ipak, bez obzira na živahan kolorit, ovaj Capri je pre svega udobni vikend auto, na šta nas podsećaju obične čelične felne.
U razgovoru sa vlasnikom, saznali smo da je on član novosadskog oldtajmer kluba AMK Veteran Novi Sad, te da je njegov Capri nakon restauracije gostovao i u emisiji Vrele Gume. To znači da ćete ovaj Ford Capri vrlo verovatno viđati tokom sezone skupova koja počinje u aprilu.
Đorđe Sugaris - Autoslavia