MENI

Ajkula - najlepši auto svih vremena

Italijanski skulptor i industrijski dizajner Flaminio Bertoni bio je tesno povezan sa predratnom i posleratnom istorijom Citroëna. Zahvaljujući njegovim vizijama i veštim rukama nastao je nezaboravni dizajn modela Traction Avant čijim krajem proizvodnje je na scenu stupila najveća zvezda ove kompanije u njenoj istoriji.

U saradnji sa aeronautičkim inženjerom André Lefèbvreom, Bertoni je stvorio automobil koji su mnogi proglasili najlepšim svih vremena, a među njima i Classic & Sports Car magazin.

Citroën DS se nakon 18 godina tajnog razvoja pojavio 5. oktobra 1955. godine na salonu u Parizu i za samo petnaest minuta kompanija je primila 743 porudžbine. Do kraja dana se ta cifra popela na vrtoglavih 12.000 narudžbina, a do kraja sajma do nezamislivih 80.000 depozita što je rekord koji je postojao 60 godina sve dok Tesla Model 3 nije naručen 180.000 puta u danu kada je predstavljen.

Senzacija poput spuštanja svemirskog broda na pariski sajam nije bila nezaslužena, posebno zahvaljujući aerodinamičnim llinijama, futurističkom dizajnu i inovatnim tehnologijama poput hidropneumatskog ogibljenja, upravljanja i kočenja koje je kasnije dodatno potvrđeno zahvaljujući disk kočnicama u osnovoj opremi što ga je načinilo prvim serijskim automobilom sa ovom opcijom koja nije dodatna.

Obzirom da su bili u posedu kompanije Michelin, Citroën je dizajnirao automobile oko tehnički superiorne radijalne gume još od 1948. godine, te ni DS nije bio nikakav izuzetak. Hidropneumatsko vešanje uključivalo je automatsku kontrolu nivoa i varijabilni klirens, a za ceo sistem zaslužan je kompanijski inženjer Paul Magès. Ovakvo vešanje omogućilo je Citroënu DS da se brzo kreće na tada i dalje ne tako dobrim putevima Francuske.

Pritom, država je u tom trenutku i dalje osećala posledice ratnog razaranja, ali je ujedno grabila za budućnošću i iznova gradila indentitet u novonastalom svetu te je DS bio dodatno važan kao simbol francuske genijalnosti koji je svoje mesto našao na tržištima širom sveta.

Tako je i Amerika tog doba koja je vapila za Space Age dizajnom oberučke prihvatila ovaj automobil reklamirajući ga sloganom "Potrebna je posebna osoba da vozi poseban automobil."

Najbolji opis automobila dao je filozof Roland Barthes koji je u jednom eseju DS opisao "kao da je pao sa neba", što se poklopilo i sa nadimkom automobila gde sa na francuskom DS izgovara kao Déesse, odnosno Boginja. Ujedno modeli označeni sa ID nisu ostali bez objašnjenja jer je francuski izgovor te skraćenice Idée, odnosno Ideja.

Od inicijalnog ID 19 koji je potekao iz Traction Avanta, paleta motora popunila je prostor sve do najsnažnijeg DS 23 u opcijama sa karburatorom i direktnim ubrizgavanjem gde je ova druga varijanta ujedno bila i najsnažnija sa 141 konjskom snagom. Kompanija je planirala i vazdužno-hlađeni flat-6 motor ali nikada nisu imali dovoljno sredstava da prototip puste u proizvodnju.

Pored standardne limuzine, tu je bio i karavan koji je imao čelični krov da bi poslužio kao potpora klasičnom krovnom nosaču kao i dva sedišta u prtljažniku okrenuta jedno drugom, dok je verzija Familiale imala zadnju klupu pomerenu dalje pozadi, a između prednjih sedišta još tri preklopiva mesta. Karavani su svojom osnovom poslužili i kao ambulatno vozilo ili kao automobil za snimanje jer je hidropneumatsko ogibljenje predstavljalo idealno mirnu platformu za snimanje tokom vožnje.

Francuski karoserista Henri Chapron napravio je i kabriolet verziju koju je kompanija preko svoje dilerske mreže ponudila tržištu u periodu od 1958. do 1973. godine, ali je zbog svoje visoke cene prodato tek 1365 komada, što danas dodatno utiče na ekskluzivnost i cenu ovog modela. Chapron je takođe u ograničenom broju komada proizveo i nekoliko kupea, drugačijih kabrioleta i specijalnih limuzina kao što je Prestige - isto međuosovinsko rastojanje ali sa razmakom na sredini i Lorraine notchback zadnjim krajem.

Ukupno je napravljeno 1.455.746 Citroëna DS/ID, a jedan od njih trenutno se prodaje putem našeg sajta. Ova Boginja koja je u našim krajevima poznatija kao Ajkula napravljena je 1971. godine kao model ID 19 Berlines sa zapreminom motora od 1985 cm3 iz 77 konjskih snaga. Prodavac napominje da je vozilo registrovano na BG tablice do jula 2020. godine kao i da je redovno garažiran.

Što se stanja tiče, vlasnik ističe da je u voznom stanju, da poseduje uredne papire i da je solidno sređen - dobro pali, dobro se ponaša na putu, dobro koči, da manje-više elektronika funkcioniše korektno i da su sedišta u pristojnom stanju. Ovaj oldtajmer takođe poseduje sve neophodne papire.

Ono što budućeg vlasnika čeka jeste ulaganje vremena i novca da bi auto ponovo zasijao, a između ostalog treba srediti mehaniku, delimično hidrauliku, limariju sa posebnim akcentom na podove, onda bravariju i enterijer gde tapaciri i nebo predstavljaju prioritet. Svako ulaganje u Ajkulu zahteva izdvajanje nešto ozbiljnijih sredstava u odnosu na druge standardne oldtajmere, ali smo sigurni da će jednog dana ova Ajkula usrećiti nekog novog vlasnika koji će joj nadajmo se zadržati domaće tablice.

Miloš Nikodijević - Autoslavia


Pogledaj ostale vesti