MENI

Peglica – zašto je bila popularna u Istočnoj Evropi

Jedna od premijera na sajmu u Torinu oktobra 1972. godine bio je i mali Fiat 126 koji je stigao kao zamena za uspešni Fiat 500 na čiju mehaniku i motor se oslanjao.

U odnosu na njega, dizajn Serđa Sartorelija doprineo je da novi 126 dobije izgled tada aktuelnog i nešto većeg Fiata 127. Sa dužinom od 3.05 metara bio je dugačak skoro identično kao i britanski Mini, te iako je na tržište stigao 14 godina kasnije, proizvodnja oba modela je obustavljena 2000. godine.

Iako je na svim tržištima i u svim izvedbama prodat u skoro 4.7 miliona primeraka, Fiat 126 nikada nike postigao popularnost prethodnika 500 u Zapadnoj Evropi, najviše iz razloga što su mali automobili sa motorom pozadi tada smatrani prevaziđenim.

Međutim, popularnost je pronašao u Istočnoj Evropi gde se dugo zadržao u proizvodnji. Tu pre svega mislimo na Poljsku gde se proizvodio kao 126p, ali je na kratko pravljen i u austrijskom Steyr Puchu.

U Poljskoj je ovaj automobil postao kultna ikona poput Trabanta 601 u Istočnoj Nemačkoj, te je zaradio i nadimak "Maluch" odnosno u slobodnom prevodu "Beba",  a 1997. godine to ime je prihvatila i fabrika uvrsitvši ga u zvaničan naziv.

Po licenci je pravljen od strane Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM), odnosno Fabrika automobila malih motora, pod brendom Polski Fiat 126p između 1973. i 2000. godine. Obzirom na osetno nižu cenu bio je veoma popularan, čak možda i najpopularniji automobil u Poljskoj osamdesetih, što je bio slučaj i kod nas gde je popularno nazvan Peglica.

Tokom te dekade 126p je konstantno modifikovan. Isprva je dobio unapređene kočnice i nove točkove sa italijanskog Fiata, zatim i sva četiri migavca. 1984. godine je dobio i prvi fejslift sa plastičnim branicima za sve verzije i novu instrument tablu, dok su godinu dana kasnije stigla pojedinačna zadnja svetla za maglu i rikverc. Fejslift devedesetih je uključio i pojedine delove sa tada aktuelnog Fiata Cinquecento.

Motor je 1977. godine od inicijalnih 594 cc porastao na 652 cc pa je pored identične snage od 23 konja narastao obrtni moment sa 39 Nm na 43 Nm. Deset godina kasnije iz poljske fabrike izašao je i prvi poljski motor sa 704 cc i 26 konjskih snaga koji je ugrađivan u BIS verziju koja je za razliku od standardne imala treća vrata.

Od tehničkih podataka su svakako zanimljivije političko-društvene konotacije tadašnje Poljske tokom perioda komunizma. Tokom apsolutističke vladavine Poljske ujedinjene radničke partije (PZPR), na posedovanje privatnog automobila gledalo se kao luksuz, pre svega zbog ograničene dostupnosti i malih plata.

Početkom sedamdesetih u Poljskoj je bilo tek 556.000 putničnih vozila, te je ovo malo vozilo predstavljalo mogućnost ne samo za se ekonomija malo podigne, već i bitno političko pitanje koje kod naroda kupuje simpatije prema vlasti.

Stoga je 126p postao prvi, pravi, popularni i priuštivi automobil za običnog čoveka. Za kupovinu licence zadužen je novi predsednik PZPR Edward Gierek koji je time poželeo da poveća svoju popularnost.

Bez obzira što je bio jako mali, bio je jedini logičan izbor većine porodica iako je postojala lista čekanja. Čest prizor tokom praznika je bila četvoročlana porodica u Peglici sa ogromnim koferom na krovu.

Peglice su bile popularne i kod nas, a obzirom da ih sve manje možemo videti na ulicama, smatramo da je pravo vreme da neki od boljih primeraka budu sačuvani. Jedna od njih nalazi se i na našim oglasima. Proizvedena je 1977. godine sa motorom od 600 cc i 23 konjske snage i prema rečima prodavca prešla je samo 43.000 km.

Auto se prodaje u Loznici a od sadašnjeg vlasnika smo u razgovoru saznali da je auto kupljen nov ovde i da ga je prvi vlasnik vozio do 2000. godine od kad je dugo stajao. Kada je došao u ruke sadašnjeg vlasnika koji je i pre toga imao nekoliko Peglica, auto je kompletno sređen i doveden u stanje koje vidite na fotografijama.

Iako nije previše uživao u nekim dužim vožnjama, vlasnik ističe da mu i kada ga je vozio prolaznici mašu, neki čak gledaju i u čudu jer je prava retkost danas videti taj auto bilo gde, posebno ne registrovan primerak u odličnom stanju koji se vozi.

Miloš Nikodijević – Autoslavia


Pogledaj ostale vesti