MENI

Koliko košta zamena vetrobrana (šoferšajbne)?

Stiže vreme kada će se po putevima posipati rizla, što povećava mogućnost oštećenja vetrobrana, u narodu poznatijeg kao šoferšajbna. Stoga smo odlučili da proverimo koliko košta zamena kod različitih automobila.

Ova problematika je naročito dobila na značaju od kada su pooštreni kriterijumi na tehničkom pregledu, pa zbog oštećenja vetrobrana možete da „padnete“ na tehničkom.

Milo Jokić, šef servisa Carglass u Beogradu u startu nas je „razočarao“ – kaže da je situacija sa cenama prilično komplikovana.

Naime, cena vetrobrana može drastično da se razlikuje čak i u okviru istog modela u zavisnosti od vrste  samog vetrobrana i opreme automobila – staklo može da bude „solarno“, „zeleno“, sa raznim senzorima, osenčeno u gornjem delu (protiv sunca), grejačima...

Zavisi i od toga da li auto ima kameru za ADAS (sistem koji objedinjuje razne funkcije za pomoć u vožnji). Stoga je teško reći koliko otprilike košta šoferšajbna za neki auto, pošto varijacije cena mogu da budu velike.

Planirali smo da napravimo veći spisak sa konkretnim modelima i cenama vetrobrana za te automobile, ali smo došli do zaključka da je vrlo nepraktično i nezahvalno predstavljati cene na ovaj način.

Na primer, kada je u pitanju Audi A3 - imamo čak 5 cena u zavisnosti od vrste vetrobrana i opreme.

Daćemo zato samo nekoliko primera prosečnih cena sa uključenim troškovima montaže.

Naglašavamo da je ovo prosek cena! Zato se ne oslanjajte mnogo na njih. Dakle, za isti taj auto nova šoferšajbna može da bude znatno skuplja ili jeftinija.

  • Audi A3 gen.3 2014:   oko 35.000 din
  • Audi A3 gen.2 2005:   oko 27.000 din
  • Fiat 500L 2013:          oko 30.000 din
  • VW Golf V 2005:         oko 25.000 din

Pitajte za cenu prema broju šasije (VIN broju)

Najbolje je kontaktirati servis i prema broju šasije (VIN) pitati kolika je cena za taj konkretan automobil.

Kako kaže Milo Jokić, ni sami vlasnici često ne znaju šta tačno od opreme koja utiče na karakteristike vetrobrana imaju, pa mogu preko telefona da dobiju pogrešnu cenu, što može da dovede do nesporazuma prilikom dolaska u servis na zamenu.

Obavezno se stavlja vetrobran kakav je fabrika predvidela

Ponekad dođu vozači sa automobilom koji ima bogatiju opremu i žele da stave najjeftiniji vetrobran, koji za razliku od originalnog nema npr. neke senzore ili na drugi način nije prilagođen opremi tog automobila.

Međutim, u Carglass servisima moraju da ugrađuju isključivo onakav vetrobran kakav je predviđen po fabričkim specifikacijama, na prvom mestu zbog bezbednosti. Naime, Carglass je belgijska franšiza i postoji svuda u Evropi.

Zbog toga svaki servis u ovoj franšizi, bez obzira na to gde se nalazi, mora strogo da poštuje propisane standarde i pravila – od kvaliteta i proizvođača stakala, preko kvaliteta montaže, lepka koji se koristi, do svih drugih procedura, uključujući i obavezu ugradnje vetrobrana  u skladu sa fabričkim specifikacijama.

Koriste se samo stakala evropskih proizvođača (Saint-Gobain Sekurit, Pilkington, Guardian, NordGlass). Stakla iz Kine se ne koriste. Milo Jokić je u ovom poslu preko 15 godina i kaže da mu se kineska stakla ne sviđaju pošto često imaju dioptriju, što može da smeta vozačima.

Cena montaže

Cena montiranja vetrobrana je ista bez obzira na marku, model automobila ili vrstu vetrobrana - 5.400 dinara.

Originalna polovna šoferšajbna ili nova zamenska?

Neki vozači smatraju da je sigurnije kupiti originalan polovan vetrobran, skinut sa npr. havarisanog automobila, nego zamensko staklo, bez obzira što je reč o renomiranom evropskom proizvođaču i na činjenicu da se ugrađuje u proverenom servisu koji daje garanciju.

Milo Jokić kaže da su to predrasude, te da vozači misle da to što staklo na sebi ima logo proizvođača garantuje viši kvalitet:

„Ja se slažem da vetrobran nema rok trajanja, ali na polovan teško može da se dobije garancija, pri čemu može da ima ogrebotine, „tačkice“ i mikrooštećenja koja vremenom mogu da se razviju u veća oštećenja“.

Takođe naglašava da njihova stakla stižu iz istih fabrika i istog su kvaliteta kao stakla koja su originalno ugrađena - jedina razlika je što na sebi nemaju logo proizvođača:

„Stoga je jeftinije doći kod nas, nego ići u ovlašćeni servis. Ovlašćeni servis ima mnogo više cene, a stakla su bukvalno potpuno ista bez obzira koja je marka automobila u pitanju. Razliku čini samo logo na vetrobranu. Proizvode se u istim fabrikama i po istom standardu, ali mi ne možemo da dobijemo logo marke automobila kojem je vetrobran namenjen“.

Registraciona nalepnica - mora li da se kupuje nova nakon zamene šoferšajbne?

Ne mora - u servisu mogu bez problema da skinu staru nalepnicu i da je zalepe na novi vetrobran. Dakle, vlasnik po ovom pitanju neće imati dodatnih troškova.

Naravno, podrazumeva se da nalepnica nije bila na mestu na kojem je oštećena šoferka, pa da je ona i sama zbog toga pretrpela oštećenja.

Garancija na novi vetrobran

Pre nego što odlučite gde ćete da menjate vetrobran, proverite kakvu i koliku garanciju dobijate.

U Carglass servisima garancija je neograničena na sve usluge i proizvode. Garancija podrazumeva da npr. neće „da procuri“, da staklo ne prelama svetlost, da nema dioptriju...

Koji su najčešći uzroci oštećenja koji zahtevaju zamenu vetrobrana?

Uglavnom je to linijsko oštećenje - ako je u pitanju ovakva vrsta oštećenja, vetrobran mora obavezno da se menja, pošto se popravka u tom slučaju ne radi. Reparacija se obavlja samo kada je u pitanju oštećenje ne veće od kovanice od 20 dinara.

O reparaciji ćemo detaljno pisati u sledećem tekstu.

Kakva je situacija sa staklima za Zastavina vozila?

Yugo, 101, 128, Florida - nove šoferšajbne za njih je sada veoma teško naći.

Postoje li modeli za koje je teško naći vetrobran?

Milo Jokić odgovara: „Uglavnom „Japanci“ i automobili za američko tržište - drugačija su vozila za američko tržište; isti auto, ali se za američko i za evropsko tržište koriste različita stakla“.

Za koje automobile su najskuplji vetrobrani?

Uglavnom su to automobili najviših klasa, što je i logično, kao npr. Mercedes-Benz S klase i konkurentske limuzine. Naravno, tu su i kupei, kabrioleti i SUV-ovi, koji po luksuzu, opremi i cenama ne zaostaju za pomenutim limuzinama.

Međutim, ni tu nema jasnih pravila. Na primer, šoferka za Toyotu iz 80-ih godina može da bude skuplja nego za novi Citroen C4. Stvar je u tome što i ovde vladaju slična pravila kao kod druge robe - tih starijih Toyota kod nas nema mnogo, pa se retko kome isplati da na lageru drži šoferku za nju ili neki sličan automobil.

Kalibracija ADAS-a

Kod novijih automobila koji imaju ADAS sa kamerom koja „gleda“ kroz vetrobran, obavezno je da se uradi kalibracija nakon zamene vetrobrana. Ukoliko se kalibracija ne uradi, može doći do nepravilnosti u radu raznih sistema.

Postoje dve vrste kalibracije. Dinamička i statička. Dinamička se radi samo kod tri proizvođača automobila: Ford, Volvo i BMW. Kod njih se kalibracija radi tokom vožnje. Statička kalibracija se radi u servisu.

Zanimljivost

Zadnjih stakala može da bude i više vrsta nego vetrobrana. Na primer, kada je u pitanju Audi A3, imamo: obično zeleno, antena i GPS, samo antena, samo GPS…

Isto tako i cene variraju u zavisnosti od opreme.

Reparacija (popravka) vetrobrana

O popravci oštećenja na šoferšajbni ćemo uskoro pisati.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Pogledaj ostale vesti