MENI

Kako je Toyota Corolla postala najprodavaniji automobil

Do sredine šezdesetih, države širom sveta su se već navikle na posleratni mir i počele osetno da uživaju u komforu života. Posedovanje automobila je postalo deo tog komfora. Zato je kompanija Toyota tokom 1966. godine predstavila novi model Corolla i tu sred auto-boomers perioda.

Naziv Corolla prevodi se kao mala kruna, odnosno kruna cveća i simbolizuje nadu da će Corolla cvetati u srcima kupaca. To ime je i vrlo brzo opravdala odgovarajući na potrebe velikog broja japanskih porodica tog vremena, posebno zbog njene ekonomične potrošnje, prostrane i udobne kabine, kompaktnih dimenzija i pouzdanosti.

Vrlo brzo je postala najprodavaniji automobil u Japanu i do 1974. osvojila je istu tu titulu i na svetskom nivou. Čak i danas, Corolla je među najprodavanijih pet modela u svetu, a ne treba zaboraviti i podatak da je do jula 2013. godine, Toyota prodala više od 40 miliona komada ovog modela i to bez tendencije opadanja buduće prodaje.

Sve je počelo predstavljanjem Corolle E10 u isto vreme kada su Datsun i Subaru predstavili svoje konkurentne modele, oba sa oznakom 1000. I jedan i drugi nosili su motore zapremine manje od 1000 ccm da bi kupcima omogućili poreske olakšice. Isto je planirano i za Corollu ali je tim ove kompanije odlučio da spakuje redni četvorocilindrični motor od 1077 ccm snage 60 konja. Caka je bila u marketinškoj kampanji "Prednost u dodatnih 100 ccm" koja je brzo podigla prodaju.

Bazni menjač je bio četvorostepeni manuelni ali je i dvostepeni automatik takođe bio dostupan. Sa ukupnom dužinom od 3,848 mm i sa međuosovinskim rastojanjem od 2.286 mm, Corolla je upala u subcompact klasu. Rana Corolla je pravljena u formi jednodelne karoserije sa amortizerima napred i lisnatim oprugama pozadi, što je predstavljalo minimalistički dizajn koji nije ostavio mnogo prostora za kvarove.

Još u ovom ranom periodu Corolla istorije, Toyota se obavezala pred sobom na šablon fejslifta svake dve godine i na predstavljanje novog modela svake četvrte godine. Druga generacija E 20 stigla je tokom 1970. i donela je dupli karburator uz istu zapreminu motora što je snagu podiglo do 73 konja. Međuosovinsko rastojanje povećano je na 2.334 mm što ne deluje puno ali je značajno unapredilo komor putnika na zadnjoj klupi. Godinu dana kasnije stigao je i napredniji motor zapremine 1.588 ccm sa 102 konjske snage, a što se menjača tiče u ponudi su bili petostepeni manuelac i trostepeni automatik i to na svim tržištima gde se ovaj auto prodavao.

Treća generacija donela je logički sled oznake E 30 ali su po prvi put varijacije karoserija ove generacije označene sa E 40, E 50 i E 60 od kojih je jedna uključivala i hečbek s troja vrata nazvan Liftback. Opcije motora i menjača nasleđene su kompletno od prethodne generacije ali je Toyota tada predstavila TTC system, odnosno Toyota Total Clean System kontrole emisije izduvnih gasova, uz koji je došao jedan od prvih svetskih katalizatora. Dodatne promene na ovoj generaciji odrazile su se na novo uvećanje međuosovinskog rastojanja, ukupne dužine i širine kao i dodavanja uvlačećih pojaseva na prednjim sedištima kao standard.

Četvrta E 70 generacija postala je sve za svakoga! Značka ovog modela kačena je na sve od sedana s dvoja vrata do karavana s petora, te su prodaje dodatno otišle u nebesa. Do 1980. godine dnevna proizvodnja dostigla je rekordnih 2436 primeraka te je prodato milion komada do februara 1983. godine. Novo uvećanje međusovinskog rastojanja, novo vešanje, direktno ubrizgavanje goriva sa različitim trim nivoima i opcionim četvorostepenim automatikom su uz servo volan bile novine koje su stigle uz E70.

Ovoga puta ćemo se zaustaviti na četvrtoj ali ćemo spomenuti da i posle predstavljanja dvanaeste generacije, Corolla i dalje ostaje najprodavanija linija automobila u svetu. Tokom pola veka filozofija je ostala ista i Corolle su uvek bile ekonomične i auto za svakog čoveka kao što je i prva verzija zamišljena.

Na četvrtoj generaciji smo se zaustavili jer smo upravo jedan primerak iz tog doba sa zanimljivom Liftback karoserijom pronašli među našim oglasima. Auto je proizveden 1981. godine sa motorom od 1600 kubika i 82 konjske snage, a do danas je prešao 115.000 kilometara. Auto ima domaće poreklo i vodi se na prodavca ali nema previše podataka.

Po fotografijama možemo da zaključimo da je auto u solidnom stanju ali odmah je jasno da ima limarskog posla obzirom na tragove korozije na rubovima i oko desnih vrata. Ostatak auta deluje pristojno uz blago ulubljenje prednjeg desnog krila i izostanak bočnih krajeva prednjeg branika. Enterijeru ne bismo mogli da nađemo zamerku jer sve što se vidi deluje odlično sačuvano te je možda potrebno samo jedno blaže čišćenje.

Što se motora i mehanike tiče, informacija o stanju nema, pa se nadamo da automobil pali, radi, ide, a iako nema tablice, verovatno nije dugo stajao jer se na šoferšajbni nazire registraciona nalepnica. Sve u svemu, uz malo ulaganja i utrošenog vremena, ovo može da postane perfektan klasik za svakodnevnu i istrajnu vožnju.

Miloš Nikodijević - Autoslavia


Pogledaj ostale vesti