Renault Safrane klasik čije vreme tek dolazi
U poređenju sa drugim evropskim proizvođačima, pa čak i sa tradicionalno avangardnim Citroenom, Renault je imao dosta neobičan pristup velikim porodičnim automobilima.
Dok je većina kompanija na tržišta plasirala klasične limuzine, Renault je imao modele R16 i R20/R30, hečbeke velikih dimenzija ili pak R8 i R10, automobile sa motorom postavljenim iza svih putnika.
Prvi izlet u klasične oblike Renault je imao u obliku modela R25, još jedne porodične limuzine konvencionalnih proporcija, ali veoma karakterističnog dizajna. Pored standardne motorizacije i širokog paketa oprema, najzanimljivija verzija bila je Baccara. Ova verzija bila je sama kruna luksuza i pokretala ju je paleta V6 motora.
Renault 25 Baccara bitan je zbog toga što ga je nasledilo nekoliko interesantnih verzija modela Safrane, limuzine koja je obeležila Renault tokom godina. Ova limuzina je bila dosta klasičnijeg izgleda nego R25, ali je od nje nasledila bazičnu siluetu i peta vrata.
Još tokom ranih godina, Renault je imao uspeha sa turbo tehnologijom koja je u tom trenutku bila poslednji krik kada su u pitanju performanse. Najlegendarniji primerci Turbo loze bili su Renault 5 Alpine Turbo, Renault 5 GT Turbo i naravno čuveni Renault 5 Turbo, malena reli zver sa centralno postavljenim motorom i širokim zadnjim rubovima.
Osim na ovim automobilima, Renault je uspešno implementirao turbinske motore i na ostalim svojim modelima, pa je tako i R25 imao V6 motor sa forsiranom indukcijom. Sve je ovo značilo da je i Renault Safrane kao naslednik dobio dosta sličnu motorizaciju u obliku retkog Biturbo modela.
Ipak, Safrane je najveći korak napred dobio time što su pojedine verzije ovog automobila imale pogon na sva četiri točka što je bila velika novina za Renault. U kombinaciji sa trolitarskim V6 motorom, Renault Safrane Quadra je mogao da se takmiči sa konkurentima u visokoj klasi.
Danas je Renault Safrane u svojim najsnažnijim verzijama klasik čije vreme tek treba da dođe. To samim tim znači da je on trenutno na najnižoj tački svoje cenovne putanje, te da je sada pravi momenat za kupovinu jednog od ovih budućih oldtajmera koji će kroz naredne decenije čuvati deo Renaultove istorije.
Renault Safrane RXE Quadra sa 3.0L V6 motorom nalazio se na samom vrhu kada su u pitanju oprema i motorizacija. Pod haubom se nalazio poznati PRV motor koji je korene vukao od 1974. godine kada su ga zajednički razvili Peugeot, Renault i Volvo. U modelu Safrane, on je imao 167 konjskih snaga i uparivan je i sa automatskim i manuelnim menjačima.
Jedan Renault Safrane RXE Quadra se nalazi i na našim oglasnim stranama i prema detaljnom opisu njegovog prodavca, u reprezentativnom je stanju. Naime, fotografije pokazuju odlično očuvan automobil koji ni po čemu ne odstupa od fabričkog izgleda, ali vlasnik navodi da su potrebna manja estetska ulaganja. Takođe, ovaj automobil je u Srbiju ušao 2001. godine, bio je odjavljen u februaru 2008. i bio je registrovan do jula 2019.
Kao prava retkost na domaćim oglasima, naveden je VIN broj (VF1B5440811257329) te je brzo moguće otkriti sve podatke vezane za automobil, uključujući i opremu. Lista je prilično duga i uključuje varijabilni servo, tempomat, ABS kočnice, zaključavanje diferencijala do 30km/h, elektronski upravljano vešanje, dvozonsku klimu, električni šiber sa tri položaja, tonirana stakla, daljinsko zaključavanje, maglenke i govorni kompjuter na francuskom jeziku. Tu su i elektropodesiva i grejana prednja sedišta, memorija vozačevog sedišta, pa i elektropodešavanje zadnjih sedišta u 4 smera.
Od aktuelnih servisa i brige, ovaj Renault Safrane je dobio kompletan nov auspuh sa garancijom od tri godine, te nov akumulator i servis klime. Dizne su očišćene, zamenjene sve gumice na njima i sva prelivna creva, kao i svaka gumica u motornom prostoru, PK kaiš, ulje i svi filteri.
U ovom stanju, Renault Safrane je spreman za putovanja i bezbrižne kilometre, ali i predstavlja dobro ulaganje jer mu se u budućnosti smeši status klasika.
Đorđe Sugaris - Autoslavia