MENI

Citroen CX – dostojan naslednik čuvene Ajkule

Nakon punih dvadeset godina proizvodnje Ajkule pred Citroënom se našao dosta težak zadatak da odmeni svoj najrevolucionarniji automobil.

Kada se pojavio 1955. godine, DS je u automobilsku industriju uveo brojne novine i unikatna rešenja, a pri odlasku u zasluženu penziju 1975. i dalje je bio ispred svog vremena iako je njegov dizajn vidno ostario.

Citroen CX je predstavljen u Parizu 1974. godine sa drastično modernijim izgledom koji je ponovo potpisao Robert Opron. Njegov dizajn se oslanjao na GS, automobil koji je premostio jaz između A Serije i DS-a, te na Citroën SM, najavangardniji luksuzni kupe na tržištu.

Tako, CX je bio aerodinamična velika limuzina sa zasečenim zadnjim krajem, a ubrzo su mu se pridružili i karavan i produžena Prestige verzija. Samo ime CX odnosilo se na koeficijent aerodinamičnosti koji je za jednu limuzinu u to vreme bio impresivno niskih 0.36.

Poslednji pravi Citroen

Kao naslednik DS-a, i CX je doveo svoj set inovacija. Pre svega, tu je bio jedinstveni dizajn enterijera, posebno kontrolne table. Naime, u Citroënovoj tradiciji, volan je imao samo jedan krak, a kontrole su bile tako raspoređene da je vozač mogao da ih aktivira bez pomeranja ruku sa upravljača. Umesto klasičnih instrumenata, prve verzije CX-a imale su rotirajuće valjke, jedinstveno rešenje u automobilskoj industriji.

Mehanički gledano, CX je nasledio i unapredio hidraulično vešanje sa DS-a, kao i DIRAVI sistem adaptivnog servo volana, rešenje koje se prvo pojavilo na luksuznom SM-u. Za razliku od svojih prethodnika čiji je motor postavljen uzdužno, CX je pod haubom imao poprečne četvorocilindrične motore zapremina od dva do dva i po litra, u čak trinaest varijacija.

Kroz godine, CX je polako unapređivan, a najdrastičnija vizuelna promena dogodila se 1985. godine kada je predstavljena Serija 2 ovog velikog Citroëna. Reklama za obnovljeni CX pratila je avangardu samog automobila, a njena glavna zvezda bila je multimedijalna umetnica Grejs Džons. Ipak, prilike na tržištu su bile potpuno drugačije, te ova promena nije naišla na simpatije tržišta i cifre su polako opadale sve do 1991. kada je XM konačno zamenio ovu jedinstvenu limuzinu.

Tokom svog proizvodnog veka, CX je prodat u preko 1.170.000 primeraka i to ga čini poslednjim uspešnim velikim Citroënom. Kasniji XM i C6 nisu uspeli da ponove ovakav tržišni uspeh, a zaljubljenici u Citroën će takođe reći da je CX poslednji pravi automobil ove kompanije, budući da je 1976. godine nju preuzeo konzervativniji Peugeot.

Omiljen kod nas

Verovatno više nego DS, Citroën CX je bio popularan veliki automobil na ovim prostorima, a činjenica da je dosta mlađi takođe ide na ruku primercima koji se i dalje voze ili prodaju na našim oglasnim stranama. Jedan zanimljiv CX prve generacije dolazi iz Smederevske Palanke i nama je zapao za oko zbog zanimljivih fotografija i reprezentativnog stanja.

Razgovarajući sa njegovim vlasnikom, saznali smo da je ovaj CX iz dobre kuće. Naime, on je deo porodične kolekcije Citroëna i cela porodica ima višedecenijsku tradiciju vožnje ovog brenda. Ovaj CX je tako deseti koji je prošao kroz ruke i jedan od tri koji su trenutno u njenom posedu. Do ovog CX-a vlasnik je došao tako što ga je pre nekoliko godina zamenio za DS.

Njegov vlasnik ističe da je od svih starijih modela uvek najviše voleo CX, a trenutno vozi XM, njegovog direktnog naslednika. Ljubav prema Citroënima traje od malena, a vlasnik je naglasio da je CX jedini automobil koji bi mogao da vozi čitav život.

Pod haubom je dvolitarski motor sa direktnim ubrizgavanjem, a od opreme između ostalog poseduje klimu i električne podizače prozora. S obzirom na udobno može biti vožen i tokom leta i tokom zime, CX je tako više od paradnog auta, upotrebljivi klasik koji zahteva samo redovnu brigu, a vraća jedinstvenim i prepoznatljivim Citroënovim osećajem udobnosti na putu.

Đorđe Sugaris - Autoslavia

 


Pogledaj ostale vesti