MENI

Audi 80 Coupé quattro - kult slavnog pretka

Audi 80 predstavlja koncept kompaktne limuzine koju je VW grupa proizvodila kroz četiri generacije, od 1966. do 1996. godine. U periodu između 1973. i 1986. godine delio je platformu sa Volkswagen Passatom i tada je bio dostupan samo kao sedan i karavan Avant.

Coupé verzija pristigla je sa modelom B2 i nju je dizajnirao Đorđeto Đuđaro, dok je kabriolet opcija nastala tek kroz poslednju iteraciju B4.

Severno-američki kontinent i Australija su ovaj automobil dobili kao Audi Fox ako računamo period između 1973. i 1979. godine, dok je od 1980. do 1987. godine u Americi zvanični naziv bio Audi 4000.

Tu je i Audi 90 koji je predstavljao pobošljano izdanje Audija 80, ali je u Americi svaki sedan B4 generacije nosio oznaku Audi 90. Što se fabričke nomenklature tiče, trebalo bi još spomenuti i da je verzija otvorenog krova tržištu predstavljana kao Audi Cabriolet. Nastavak B niza oznaka usledilo je putem modela A4 čiji je prvi model nosio oznaku B5.

Najznačajnija iteracija svih generacija Audija 80 zapravo dolazi preko B2 Coupé opcije od čije osnove i brojnih delova je quattro oznaka stvorila pravi sveti gral.

Izvedena iz italijanskog jezika gde označava reč "četiri", uvedena je da zabeleži pogon na sve točkove. Originalni Quattro oslovljava se i sa Ur-Quattro gde je Ur nemački prefiks za primarni, originalni, odnosno prvi od svoje vrste.

Zahvaljujući terenskom vozilu VW Iltis, jedan putnički automobil je dobio 4x4 pogon i tako postao prvi reli automobil koji je iskoristio mogućnost tadašnje promene pravila koja dozvoljavaju pogon na sva četiri točka.

Shvativši da su stvorili veliki kult kupea, Audi je to iskoristio nastavivši da ga proizvodi kroz svoju sledeću B3 generaciju. Ona je 1991. godine dobila temeljan fejslift i time fabrički ozanačena kao B4 (Typ 8C).

Promene su se ogledale u nešto dužoj osnovi, redizajniranom rezervoaru goriva i zadnjoj osovini, 15" točkovima, restilizovanim branicima u boji karoserije, prednjoj masci koja je integrisana u haubu kao i putem kvalitetnijih materijala koji su korišćeni u enterijeru. Tako je Audi 80 B4 ušao u segment luksuznijih automobila srednje kategorije koju su tada neprikosnoveno držali Mercedes-Benz i BMW.

Ako se osvrnemo na benzinske agregate, evropske verzije ovog modela su tada dobile redne četvorocilindrične motore, kao i od ranije poznate redne petocilindraše, ali i dva nova V6 motora zapremine 2.6L i 2.8L sa 150, odnosno 172 konjske snage.

Tu nije bio kraj prestižnim opcijama jer su za sam vrh palete dodati modeli S2 sa rednim turbocharged motorom sa 5 cilindara i 20 ventila od 2.2L i 230 konjskih snaga. Takođe, RS2 Avant je u saradnji sa Poršeom na isti redni 2.2L petak sa 20 ventila dobio mnogo više snage, odnosno čak 315 konja što ga danas čini ozbiljnim kolekcionarskim primerkom.

Sve ovo je uvertira za takođe jedan kolekcionarski komad koji smo pronašli na našim oglasima. Iako nije S2 ili RS2, ovaj Audi 80 B4 Coupé dolazi sa malopre spomenutim 2.6L V6 motorom sa 150 konjskih snaga! Auto se nalazi u beogradskoj opštini Vračar i to kako vlasnik tvrdi, u izvanrednom stanju, kako mehanički, tako i limarski.

Preko karoserije je sloj perla bele fabričke boje, a auto poseduje šiber i svu prateću opremu u koju ubrajamo i crna kožna sedišta uz solidan spisak dodatne opreme koju možete videti na stranici oglasa. Odjavljen je, odnosno nije registrovan, a kako vlasnik kaže i redovno je garažiran čemu duguje stanje u kom se nalazi. Moramo da priznamo da je ovaj model prilično redak danas, posebno za Srbiju, pa tako treba imati u vidu da ni cena nije previsoka iako se na prvi pogled tako čini.

Miloš Nikodijević - Autoslavia


Pogledaj ostale vesti