Da li naknadno ugrađena dnevna svetla prolaze tehnički pregled?
Pre 10-ak godina kod nas je uvedena obaveza da farovi moraju da budu upaljeni i danju, pošto su stručnjaci smatrali da se tako vozila lakše uočavaju i time povećava bezbednost.
Pošto ovakva obaveza postoji i u nekim drugim zemljama, proizvođači automobila su počeli fabrički da ugrađuju posebna dnevna svetla, da se ne bi trošile sijalice u glavnim farovima.
Nije problem samo u ceni sijalice, makar u pitanju bili i ksenoni, već komplikovanost i cena zamene sijalice u servisu, pošto su se proizvođači potrudili da od toga naprave čitavu “umetnost”.
Uglavnom, kada je i kod nas uvedena obaveza da svetla budu upaljena uvek, i danju i noću, nemali broj vozača je odlučio da pribegne ugradnji upravo tih posebnih dnevnih svetala kakva imaju mnogi novi automobili.
Međutim, reč je uglavnom o raznim improvizacijama, uglavnom u LED tehnologiji (LED diode), u vidu traka sa (LED) diodama koje se postavljaju ispod farova, oko farova, u masku hladnjaka ili na druga mesta na prednjem delu automobila.
Ugradnja je laka i jeftina, a pritom mnogi vlasnici smatraju da takva svetla doprinose i atraktivnosti njihovih ljubimaca. Stoga ih često drže upaljenima i noću. Ali sada se pojavio problem...
Dnevna svetla ne prolaze tehnički ukoliko su naknadno ugrađena
Ovo je suština - takva vrsta improvizovanih dnevnih svetala nije po propisima i ne može da prođe tehnički pregled. Razliku ne čini ni ukoliko ste traku sa diodama stavili u sam far. Mada, ako im isključite struju, možda ih kontrolor na tehničkom ne primeti kada bude proveravao svetla. Ovo niste čuli od nas…
Mogu li da se atestiraju naknadno ugrađena dnevna svetla?
Mogu da se ugrade i da budu legalna i po propisima - ali samo ukoliko su originalno predviđena za taj model i ako je taj model automobila mogao da se kupi sa fabrički ugrađenim dnevnim svetlima.
Dakle, nađete originalna dnevna svetla predviđena za taj auto i ugradite ih na mesto koje je predvidela fabrika. U tom slučaju čak nije potreban ni atest.
“Pozicije” se ne smatraju dnevnim svetlima
Mnoge vozače je kaznila policija zato što su vozili sa upaljenim pozicionim svetlima, smatrajući da je to dovoljno i da ne moraju da pale farove, odnosno kratka/oborena svetla, kako se zvanično nazivaju.
Neki su umesto standardnih sijalica na “pozicije” stavljali neke “egzotične”, kakve ima skoro svaka prodavnica auto delova ili internet prodaja auto delova, smatrajući da će policija zbog jačeg ili svetla drugačije boje pomisliti da su to prava dnevna svetla i da neće biti problema. Nekima ova fora uspeva, nekima ne...
Foto: Dragan Romčević