MENI

Kako se pravilno pere auto u samouslužnoj autoperionici?

Samouslužna autoperionica – viđamo ih sve češće širom Srbije. U njima se auto pere brzo, jeftino, a ima i drugih prednosti – tako nam ih bar reklamiraju. Međutim, mnogi vozači zaziru od njih pošto ne znaju tačno kako čitav sistem funkcioniše, koliko pranje u stvari košta, tj. koliko žetona treba za jedno pranje i slično.

Ako ste se našli u kompletnom haosu i panici kada ste prvi put koristili samouslužnu perionicu, verujte da niste jedini - mnogima se to dešava.

Objasnimo zato kako se koristi samouslužna autoperionica. Naglašavamo da nije svaka ista. Zato pre početka dobro pročitajte uputstvo u samoj autoperionici, zamolite radnika za pomoć ili pitajte nekog od drugih vozača.

Nema razloga da vas bude sramota - samouslužne autoperionice mogu da deluju komplikovano za one koji se prvi put susretnu sa njima, ali u suštini funkcionišu vrlo jednostavno.

1)   Kupite žeton na automatu ili od radnika. Preporučuje se da kupite više žetona za prvi put, pošto ćete verovatno potrošiti dosta vremena dok se „organizujete“

Ako se ne snalazite, i tu imate instrukcije.

2)   Parkirajte auto na sredinu boksa za pranje


3)   Ubacite žeton ili dva u automat. Ako ubacite samo jedan i istekne vam vreme, možete da ubacite i drugi i nastavite gde ste stali

4)   Uzmite „pušku“ i pritisnite taster za program po želji (npr. „topla voda i šampon“ ili „pranje“)

5)   Na displeju će se prikazati koliko vremena (novca) imate i moći ćete tokom pranja da vidite koliko vam je još preostalo

6)   Isprskajte auto sa svih strana tako što ćete pušku držati na udaljenosti 30-40 cm kako bi deterdžent omekšao prljavštinu. Ovo je praktično „predpranje“

7)   Približite pušku na udaljenost od 10 cm i ponovo pređite čitav automobil – ovo je „pravo“ pranje

8)   I „predpranje“ i pranje je najbolje početi od krova, pa u krug oko automobila usmeravajući mlaz levo-desno i radeći to odozgo na dole. Međutim – mnogi kažu da se beskontaktno pranje pravilno radi odozdo na gore. Na vama je da odlučite kako ćete da radite.

9)   Ukoliko postoji i želite opciju voskiranje, pritisnite taster vosak i ponovo pređite čitav automobil držeći pušku na udaljenosti oko 30 cm od površine

10)   Pritisnite taster „ispiranje“ - takođe držite pušku na udaljenosti oko 30 cm i pomerajte mlaz od krova na dole. Veoma je važno da dobro isperete auto

11)   Ukoliko vam istekne vreme i automat prestane sa radom, ubacite novi žeton i pritisnite taster za program u kojem ste bili

Sve perionice trebalo bi da imaju program ispiranja demineralizovanom vodom, odnosno vodom koja ima manje kamenca (raznih minerala) u sebi, pa na automobilu neće ostati fleke ukoliko ga ne obrišete.

Već smo rekli da nisu sve samouslužne perionice iste. U nekima ćete naići na programe:

a)   PRANJE, VOSAK, ISPIRANJE

b)   ŠAMPON/TOPLA VODA, HLADNA VODA, VOSAK, OSMOZA ZAVRŠNO ISPIRANJE BEZ BRISANJA

c)   itd.

Zato ne možemo da damo univerzalno uputstvo za sve perionice. Čitajte uputstvo, pitajte,  improvizujte, pa ćete nakon nekoliko pranja i sami shvatiti koji način rada vam najviše odgovara...

Na kojoj udaljenosti držati pušku/mlaznicu?

U nekim perionicama kažu da prvo isprskate čitav auto sa udaljenost od 30 cm, pa zatim približite na 10 cm, u drugim da sve vreme radite sa 15-20 cm, u trećima kažu nešto treće. Zato se i ovde raspitajte na licu mesta.

Pažnja - puškiranje može da izazove oštećenja na automobilu

Voda iz „puške“ u perionici izlazi pod veoma visokim pritiskom, tako da može da napravi ozbiljnu štetu. Razni delovi mogu da stradaju - lajsne za vrata, retrovizor, brave za vrata, brisači... Zato pazite na sledeće:

1)    Ne približavajte mlaznicu suviše blizu automobilu, naročito u prvoj fazi pranja i ako postoje veće naslage blata, pošto ćete tako izazvati efekat peskiranja. Posle će jedino rešenje biti poliranje auta

2)    Ne usmeravajte mlaz vode kroz masku na prednjem delu automobila, zato što možete da oštetite osetljivo saće hladnjaka

3)    Pazite na brisače

4)    Ako već postoje oštećenja laka, naročito na starijim automobilima, puškiranje može da proširi to oštećenje

Ne perite motor ili prostor oko motora puškiranjem. To je odličan način da sebi zagorčate život i izgubite mnogo novca, vremena i nerava ukoliko strada nešto od elektronike.

Da li auto zaista NE mora da se briše?

Samouslužne perionice kažu da auto nakon pranja ne mora da se briše, pošto se koristi voda iz koje su "izvučeni" elementi koji ostavljaju fleke, odnosno tzv. kamenac. Međutim, postoji više nivoa „čistoće“ vode, da se tako izrazimo, a ne koristi se voda iste „čistoće“ u svim fazama pranja - "najčistija" se koristi upravo za ispiranje.

Ipak može da bude dobra ideja da obrišete auto pošto na preostalu vodu može da se "zalepi" prašina.                                     

Magnetni ključ?

Magnetni ključ kupujete u perionici, a „kredit“ na njemu kupujete kod radnika ili na automatu ubacivanjem novčanica. Ubacite u automat magnetni ključ, ubacite novčanice i dopunjavanje je obavljeno. Zatim u boksu za pranje umesto žetona ubacite magnetni ključ u otvor specijalno namenjen za njega. Dalje je sve isto kao sa žetonima, osim što magnetni ključ možete da izvadite u svakom trenutku.

Prednosti samouslužnih autoperionica

Čak i oni koji imaju dvorište mogu da nađu prednosti ovde:

a)  rade 0-24h

b)  beskontaktno pranje – ne morate da trljate sunđerom

c)  imaju toplu vodu, tako da možete i zimi da perete sami auto, čak i ukoliko imate dvorište, ali ste zbog niskih temperatura zatvorili vodu na crevu/česmi u dvorištu

d)  ispiranje demineralizovanom vodom, tako da ne morate da brišete auto (mada mi ipak preporučujemo, ali odluka je na vama)


Pogledaj ostale vesti