MENI

Ko sme da vozi „stranca“ – NOVA pravila

Ako je auto registrovan u inostranstvu, tzv. stranac, u Srbiji NE SME da ga vozi lice sa prebivalištem u Srbiji - MEĐUTIM postoje izuzeci, koje navodimo u nastavku teksta.

Kazna je od 20.000 do 40.000 dinara, ali je dodatni problem to što ste prekršili i Carinski zakon, pa policija ima pravo da na licu mesta zapleni automobil i obavesti carinske organe, koji mogu da vas optuže za neprijavljivanje uvoza, nakon čega je sve u rukama suda.

U tom slučaju kazna može da bude oduzimanje vozila, a može da dođe i do njegovog vraćanja, ali uz uslov da se obavi kompletna procedura uvoza uz plaćanje svih dažbina i novčane kazne koja se kreće od vrednosti vozila do čak četvorostruke vrednosti vozila. 

Kome je dozvoljeno da vozi „stranca“?

Izmenjeni (novi) Zakon o bezbednosti saobraćaja, Član 273, kaže da vozila registrovana u inostranstvu mogu da voze osobe sa prebivalištem u Srbiji isključivo:

1) ukoliko imaju odobren boravak u inostranstvu u kontinuitetu od najmanje šest meseci

Pojašnjenje: dakle, prebivalište vam je u Srbiji, odnosno u Srbiji živite, ali po bilo kojem osnovu imate odobren boravak u nekoj drugoj zemlji u kontinuitetu od najmanje 6 meseci

2) ukoliko upravljaju rent-a-car vozilima

Pojašnjenje: iznajmite u inostranstvu rent-a-car i imate pravo da ga vozite u Srbiji.

MEĐUTIM - "Uredba o carinski dozvoljenom postupanju sa robom" (Član 327.) kaže da: 

       a) ukoliko se rent-a-car vozilo koristi za povratak u Srbiju, mora se ponovo izvesti iz Srbije ili vratiti rent-a-car agenciji sa sedištem u Srbiji u roku od 5 dana od zaključenja ugovora

       b) ukoliko se rent-a-car (sa stranim tablicama) koristi za izlazak iz Srbije, morate da izađete iz Srbije u roku od 2 dana

Da li se ova ograničenja proveravaju u praksi od strane saobraćajne policije, nije nam poznato. 

3) ukoliko upravljaju vozilom u prisustvu lica koje ima pravo na upravljanje vozilom u smislu ovog člana

Pojašnjenje: dozvoljeno je da vozite auto registrovan u inostranstvu ukoliko se u njemu nalazi vlasnik ili bilo koja druga osoba koja ima pravo da vozi "stranca" po bilo kojem osnovu.

MEĐUTIM - "Uredba o carinski dozvoljenom postupanju sa robom" (Član 327.) kaže da članovi uže porodice osobe koja ima pravo da u Srbiji vozi kola sa stranim tablicama mogu da koriste ta kola dok se ta osoba nalazi u Srbiji. Pošto je ovde reč o preklapanju propisa zakona i uredbe, zatražili smo zvaničan stav policije i objavićemo ga kada dobijemo odgovor.

4) ukoliko upravljaju vozilom koje je privremeno registrovano u inostranstvu radi dovoza, do trenutka registrovanja u Republici Srbiji, odnosno do isteka važenja inostranog dokumenta o izvozu vozila, a najduže pet dana od dana ulaska na teritoriju Republike Srbije

Pojašnjenje: ovo se odnosi na “col” (ZOLL) registarske tablice - kada uvozite auto “na točkovima” iz npr. Nemačke, sa privremenim izvoznim (eksportnim) “col” tablicama, možete taj auto da vozite u Srbiji maksimalno pet dana (ovo je do sada bilo zabranjeno, iako se u praksi uglavnom tolerisalo)

5) ukoliko upravljaju skupom vozila gde je motorno vozilo registrovano u Republici Srbiji, a priključno vozilo registrovano u inostranstvu.

Pojašnjenje: ovo se odnosi na prikolicu registrovanu u inostranstvu koju vučete automobilom registrovanim u Srbiji

 


Pogledaj ostale vesti