MENI

BMW E46–„trojka“ koja je pogodila pravo u centar

Poznavaoci kažu da je kod ovog automobila najveći problem kupovina lošeg i jeftinog primerka, nakon čega sledi davanje mnogo novca na popravke i generalno sređivanje stvari u koje prethodni vlasnik nije želeo ili nije znao da treba da ulaže. Tu je i skidanje kilometraže, pa novi vlasnik stekne utisak da je E46 kvarljiv automobil. Generalno, BMW Serije 3 je sjajan automobil, idealan za ljubitelje sportske vožnje. Najpopularniji je 320d, pošto malo troši, a prilično je brz, bez obzira na verziju/snagu.

Proizvodio se od 1998. do 2006. godine. Za dizajn su bili zaduženi Erik Goplen i Chris Bangle. Reč je o 4. generaciji Serije 3. Prethodnik je E36, a naslednik E90. U ponudi je bilo 5 verzija:

  1. Sedan: 1998 – 2005
  2. Karavan:     1999 – 2005
  3. Kupe: 1999 – 2006
  4. Kabriolet: 1999 – 2006
  5. Kompakt:    2000 – 2004

Peta generacija (E90) stigla je 2004, ali je E46 u kupe i kabrio verziji ostao u proizvodnji do 2006. godine.

Pogon na svim točkovima mogao je da se dobije samo u sedanu i karavanu i to uz motore od 2.5 i 3.0 litra (325xi, 330xi and 330xd). Na snimku ispod možete da vidite kako se jedan, izgleda neiskusan vozač (možda grešimo?), čupao iz snega sa dizel karavanom sa pogonom na svim točkovima:

                                                         

Smena motora

Od 2000. kreću promene po pitanju motorizacije, a stižu i nove oznake nekih verzija:

  1. 323i ustupa mesto 325i
  2. 328i ustupa mesto 330i

Benzinski motori:



Dizel motori

Napomena uz tabelu: neke verzije namenjene tržištima van Evrope razlikuju se po pitanju snage

Fejslift

U septembru 2001. predstavljene su redizajnirane verzije sedana i karavana. Drugačiji farovi, zadnja svetla, maska hladnjaka, hauba, prednji branik... U martu 2003. predstavljene su redizajnirane verzije kupea i kabrioleta.

Odličan auto za uživanje u vožnji

Zadnji pogon, sjajno vešanje, odličan upravljački sistem koji na pravi način komunicira sa vozačem, precizan menjač, solidne kočnice... Može da se uživa čak i sa najslabijim verzijama, osim ako ne spadate u one koji uživanje u vožnji poistovećuju isključivo sa davanjem gasa na pravcu. Pravi ljubitelji vožnje vole krivine, linearan razvoj snage (kolika god ona bila), predvidljivo ponašanje automobila i slično.

Naravno, dobre vozne osobine ovog BMW-a zaboravite ako sednete u auto sa „razvaljenim“ vešanjem ili upravljačkim sistemom – stari, istrošeni amortizeri, nekvalitetni kočioni diskovi i pločice... Kočite, ulazite u krivinu, dodajete gas pri izlasku, a „trojka“ i volan kao da su u svađi.

Polovni automobili – BMW E46

Ako imate dovoljno iskustva, novca i sreće, kupićete primerak u dobrom stanju, o kojem je prethodni vlasnik vodio brigu, pa nećete doći u situaciju da zamrzite ovaj model, što zbog para koje će vam pojesti razne popravke ili razočaranosti u njegove performanse i vozne karakteristike.

Čip tjuning je relativno popularan kod dizel verzija, ali imajte u vidu da ta modifikacija može lako da dovede do problema sa turbo punjačem.

Skupo održavanje?

Kupujete ili ste kupili BMW E46? Sigurno niste očekivali jeftino održavanje? Nije on baš toliko skup za održavanje, mada sve zavisi od uobičajenih i očekivanih kvarova ili zamene potrošnih delova/komponenti – da li ih je prethodni vlasnik već sredio ili su sačekali vas?

Mogu da se nađu jeftini delovi (neki potraju dugo, neki kratko), a mogu i skupi. Kvalitet je diskutabilan – skupo ne znači obavezno i kvalitetno. Tu su i polovni delovi sa auto otpada koji mogu da uštede mnogo novca i da budu čak i bolji od novih zamenskih.

Sledeće pitanje - da li ste vični radu na kolima, pa možete mnoge stvari da odradite sami ili ćete ići za svaku sitnicu kod majstora? Mnogo je faktora u igri... Generalno, jedni tvrde da održavanje nije skupo, ali uz uslov da se ne zapušta, dok drugi kažu da održavanje jeste skupo. Ko je u pravu?

Iskusni vlasnici smatraju da je najvažnije da se nađe primerak u dobrom stanju. Mnogi se zalete na nisku cenu, vodeći se samo imidžom i misleći da će za malo para doći do vrlo atraktivnog BMW-a, naročito kad mu zatamne stakla, ugrade „ksenone“ (one što zaslepljuju na sve strane), fensi felne i široke niskoprofilne gume (polovne, naravno), neke „opake“ sijalice u svetla za maglu (da noću izgleda šire i niže), a sve to ne vredi ukoliko se ne zameni auspuh nekim drugim čiji sportski zvuk ledi krv u žilama prolaznika.  

U redu, ovakvom tipu (potencijalnih) vlasnika stav o neophodnom besprekornom tehničkom stanju BMW-a „trojke“ ne treba i nema smisla nametati. Nemaju svi novca da takav automobil održavaju tako da bude u stanju da iskaže sav svoj potencijal, a od malih nogu žarko žele da ga poseduju.

Ko može da ih krivi? Ako nikada niste osetili bar malu želju da posedujete BMW E46 ili vam na lice osmeh ne izmame oznake kao što su 328i, 330Ci, 330d – to znači ili da imate novca za mnogo noviji i bolji auto ili da ste zagriženi „alfista“. Šalu na stranu, reč je o sjajnom automobilu i zaista ne treba suditi vozačima koji ga žele iako je u finansijskom smislu to za njih daleko od racionalne kupovine.

Pouzdanost?

Da li se BMW E46 kvari? Naravno, ali ako očekujete da vam neko kaže šta će da se pokvari, na kojoj kilometraži i koliko će da košta popravka, teško ćete dobiti koristan odgovor. Možda na „satu“ piše 187.000 km, a on je u stvari prešao 387.000 km.

Tu su uobičajeni kvarovi, koji se poklapaju sa kvarovima kod mnogih drugih automobila: dizne, pumpa goriva, turbo punjač, plivajući zamajac...

Navešćemo neke probleme karakteristične za ovaj model, što ne mora da znači da ćete se i vi susresti sa njima (u zavisnosti od tipa motora, starosti, načina vožnje i održavanja, kvaliteta goriva...).  Kvar protokomera (merača protoka vazduha) – može da se čisti, ali nekad mora i da se menja. Ovaj problem je manje izražen kod benzinaca, više kod dizelaša.

Otkazuje kompresor klima uređaja, strada ekspanziona posuda za antifriz (rashladnu tečnost), remenica radilice (njen kvar može da izazove druge probleme, pa je treba proveravati pre nego što otkaže, tj. proveriti pre kupovine), alternator. Podizači stakala su se pokazali problematičnim, kao i centralno zaključavanje, el. podešavanje sedišta... Ako napukne crevo interkulera kod dizelaša, dolazi do pada snage i crnog dima na izduvu.

Turbo punjač češće strada kod nekih verzija nego kod drugih, mada kao i kod svakog drugog automobila to zavisi od načina vožnje, kvaliteta ulja, stanja motora, itd. Navodno kvar tempomata može da uzrokuje neravnomeran rad motora, pa je izuzetno teško da se nađe uzrok.

Diferencijal sme da se čuje, ali ne suviše glasno. Ukoliko počne da „zavija“ ili da se nešto trese pozadi u vožnji, da gubi ulje i slično, treba odmah sređivati problem. Možda je već izgubio previše ulja, a možda je u pitanju i neki ležaj kardana, guma (ne na točku) ili neki drugi deo.

Jedna od najvećih zamerki mnogih vlasnika je brzo stradanje prednjeg trapa. Kugle na  viljuškama (izrađene od aluminijuma) relativno brzo se habaju, a fabrika predviđa zamenu čitavih viljuški. Ovaj problem je bio toliko izražen (i skup) da su proizvođači zamenskih delova (npr. www.meyle.com – njihovi proizvodi mogu da se kupe i kod nas) počeli da proizvode kvalitetnije zamene od originala, mada neki vozači kod nas nisu bili zadovoljni. Možda su naleteli na plagijat, a možda i nisu...

Postoje i domaća rešenja, odnosno remont, koja mogu da vam uštede mnogo novca kod popravljanja vešanja. Preporučujemo da se raspitate kod iskusnijih vlasnika ovog automobila, u BMW klubovima, na forumima (npr. www.mojagaraza.rs) i kod servisera. Problemi sa vešanjem su dobro poznati, tako da ćete sigurno naći koristan savet.

I zadnje vešanje može da zadaje probleme. Ova stavka zavisi od godišta, pošto je BMW povremeno sređivao ovakve probleme, manje ili više uspešno.

U zavisnosti od godišta, problem može da se javi sa separatorom uljnih isparenja – njegova neispravnost takođe može da uzrokuje druge probleme. Ima lanac koji se nikada ne menja - neretka zabluda, pošto lanac takođe vremenom strada i treba da se proverava i menja po potrebi ili nakon određene kilometraže.

Ozbiljan potencijalan problem kod dizel M47TUD20 motora, koji podseća na horor priču. „Swirl flap“ mehanizam u usisnoj grani sa posebnim klapnama za svaki cilindar, koje su pričvršćene sa dva mala zavrtnja, koji zbog vibracija mogu da popuste. Kada se to desi, zavrtanj može da bude uvučen u cilindar, izazivajući štetu na klipu, glavi motora, ventilima... Šteta vrlo lako može da postane znatno veća ako zavrtanj ili opiljci koje je napravio stignu do turbine, što dalje izaziva lančanu reakciju... Može i sama klapna da krene ka cilindru. Zato se te klapne uklanjaju.

Ovaj problem je dobro poznat i ako kupujete dizelaša, proverite da li ima takav sistem i ako ga ima, da li su klapne uklonjene. Obavezno se raspitajte među iskusnijim vlasnicima ili kod servisera. Inače, BMW je rešio ovaj problem – ali tek 2006. godine.

Antikorozivna zaštita je generalno dobra i ako auto nije udaran, po ovom pitanju ne bi trebalo da bude problema. Ipak, imajte u vidu da možete da kupite primerak iz 1998. ili 1999. godine, što znači da je auto već star skoro dvadeset godina.

Polovni delovi za BMW E46

Ovaj automobil je veoma popularan, i dalje se uvozi, pa ima dovoljno raznih polovnih delova. Na sajtu Polovni automobili možete ih naći ovde: Polovni delovi za BMW E46 na sajtu Polovni automobili

Novi delovi za BMW E46

I njih takođe ima dovoljno, osim nekih specifičnih, što važi i za svaki drugi automobil. Na sajtu Polovni automobili možete ih naći ovde:Novi delovi za BMW E46 na sajtu Polovni automobili

Dizel ili benzinski motor?

Dizelaši lepo vuku i malo troše, ali kao i kod svakog drugog dizela, nekoliko skupljih kvarova brzo pojede uštedu u gorivu. Sa druge strane, benzince „kude“ da mnogo troše. Rešenje je ugradnja plina, mada ćete morati da slušate pridike onih koji smatraju da je prava jeres voziti BMW na plin.

Da li je udoban?

Jedni vozači tvrde da jeste, drugi da nije. Isto važi i za testove raznih auto magazina. Objašnjenje verovatno leži u različitim dimenzijama pneumatika i podešenosti vešanja u zavisnosti od verzije, kao i od toga u kakvom su stanju amortizeri, po kakvim putevima se vozi, kakva su očekivanja vozača, koji je auto vozač imao pre toga (nije isto iz „jugića“ u BMW-a i iz „mečke“ u BMW-a).

Vaša iskustva

Imate ili ste imali „trojku“ E46? Kakvi su vam utisci? Kvarovi? Skupo održavanje? Potrošnja? Ugradnja plina? Poređenje sa drugim automobilima koje ste vozili/imali... Svako iskustvo je korisno budućim vlasnicima.

 


Pogledaj ostale vesti