Saveti za mlade koji prvi put putuju automobilom na more
Planirajte destinaciju prema svojim mogućnostima
Možda vam se čini da je još rano za ovakav tekst, ali je ovo zapravo savršen trenutak, videćete i zašto. Evo šta treba da znate pre odlaska na dug put i koji su to saveti za prvo samostalno putovanje automobilom na more.
Prvi savet koji odmah možemo reći, jeste da odaberete destinaciju prema sopstvenim vozačkim mogućnostima i željama. Šta to znači? Svaki mladi vozač može biti dobar, ipak, duga putovanja su nešto za šta se treba pripremiti. Ako nikada do sada niste išli na dugo putovanje, čak i razdaljina od 400 km može biti preduga.
Zbog toga je izbor destinacije za letovanje prva stavka koju morate učiniti. Put do Turske bi bio prezahtevan, pa je put do Grčke optimalniji. Ipak, iako birate Grčku, predlažemo da to budu bliže destinacije Olimpske regije, ili letovališta u blizini Soluna na Halkidikiju. Dobar predlog bi bilo letovanje na Halkidikiju u Neos Marmarasu koji je udaljen 760 km od Beograda.
Ako i za ovu razdaljinu smatrate da je preduga, možda je ipak bolje još neku godinu ići na letovanje autobusom. Poznavanje svojih mogućnosti je pola puta!
Ako smatrate da ste spremni za ovaj izazov, idemo dalje, ovo su saveti kako da se pripremite za put automobilom.
Proverite stanje automobila
Ovo je prva stvar koju morate odraditi pre dugog puta. Upravo zato je mesec dana pre početka sezone pravo vreme da se počne sa proverom. Zašto? Zato što imate dovoljno vremena da sredite automobil ukoliko se ispostavi da postoji problem za čije rešenje treba više vremena.
Šta treba proveriti na automobilu pre putovanja:
- Pritisak u gumama. On ne bi smeo da bude ni prenizak, a ni previsok. Proverite uputstvo proizvođača. Pritisak možete izmeriti na pumpama, gde takođe možete dodati vazduh po potrebi. Ovo je bitno jer utiče na bezbednost vožnje, kao i na potrošnju goriva. Ne zaboravite na proveru pritiska rezervne gume! Džabe vam rezervna, ako je neupotrebljiva.
- Stanje guma. Proverite stanje guma tako što ćete izmeriti dubinu šare, možete koristiti novčić u te svrhe. Minimalna dubina šare na letnjim gumama po zakonu je 1.6mm, a preporučuje se dubina 2 - 3 mm zbog bezbednosti. Imajte na umu da dug put veoma stresira gume, ne želite da vam jedna guma upropasti putovanje.
- Brisače i tečnost. Dosta vozača potpuno zaboravi na ovu stavku. Metlice brisača bi trebalo menjati na svakih šest mesec ili godinu dana, tj. Kada primetite razliku u vidljivosti tokom vožnje. Kada brisača više ne ostvaruju kontakt sa površinom, mogu da počnu da škripe, preskaču, razmazuju i smanjuju vidljivost. Zamena je jednostavna, a ni same metlice nisu skupe. Ne zaboravite na tečnost za brisače.
- Ulje i filter ulja. Motorno ulje je od ključne važnosti za rad motora. Nedostatak ulja može ostaviti trajne posledice po motor. Obavezno proverite nivo ulja pomoću sajle za proveru. Nalazi se ispod haube. Izvucite je i obrišite. Vratite je nazad, a nakon toga izvucite ponovo. Na dnu sajle se nalaze dve recke, jedna pokazuje minimalni nivo, a druga maksimalni. Dopunite ulje ukoliko je potrebno, ali nemojte prepuniti. Pored nivoa ulja, proverite i samo stanje ulja. Kad budete izvukli sajlu protrljajte ulje kroz prste, ako osećate sitne čestice, vreme je da se menja ulje. Takođe, ako je uskoro vreme za promenu ulja, zamenite ga. Obavezno promenite i filter pri svakoj zameni ulja.
- Signalizacija. Funkcionalnost signalizacije je bitna iz bezbednosnih razloga, kao i zbog toga što možete dobiti kaznu zbog neispravnosti iste. Pošto nećete moći sami da proverite stanje, pozovite nekoga da izvrši vizuelnu inspekciju, tj. da gleda da li svetli dok vi uključujete svu signalizaciju.
- Ostale tečnosti u automobilu. Ne zaboravite da proverite i nivo rashladne i kočione tečnosti. Dopunite i tečnost za klimu.
Izvadite potrebnu dokumentaciju
Pored lične dokumentacije, za ulazak u pojedine zemlje će vam trebati dodatna dokumentacija, kao što je međunarodna vozačka dozvola i zeleni karton. Proverite da li zemlja u koju planirate da idete zahteva posedovanje određene dokumentacije, ali ne zaboravite i na zemlje kroz koje prolazite usput.
Npr. u Grčkoj nije potreban zeleni karton, ali je potreban u Makedoniji, tj. ako idete u Grčku preko Makedonije. Ne zaboravite na međunarodno zdravstveno osiguranje, koje možete izvaditi i besplatno.
Spakujte sve što vam treba
Kada ste proverili šta vam treba od dokumentacije, sledeća bitna stavka je da osigurate da u automobilu imate sve što će vam potencijalno zatrebati na dužem putovanju. Pored obaveznog paketa prve pomoći, sigurnosnog prsluka i trougla, ponesite: baterijsku lampu; staro ćebe kako biste se podvukli pod automobil ukoliko ima potrebe; multifunkcionalni alat ili makar šrafciger.
Ponesite dosta vode, to makar nije skupo, ne zauzima previše prostora u automobilu, a može vam biti od ogromne pomoći ako vam se slučajno desi kvar ili dug zastoj. Spakujte i neku hranu, ali pazite da nije kvarljiva. Lekovi kao što su andol i brufen su takođe odlični za put, ako vas zaboli glava.
Napravite plan
Najviše nesreća na putevima se dešava zbog umora vozača. Ne dozvolite sebi da rizikujete svoju sigurnost zbog par sati duže vožnje. Napravite plan u zavisnosti od destinacije i obavezno se odmorite kad osetite da vam je to potrebno. Ostanite na prenoćištu u nekom od motela, zaista se ne isplati rizikovati i voziti pod umorom zbog cene prenoćišta.
Upoznajte se sa putem kojim idete i saobraćajnim propisima zemlje u koju idete na letovanje. Nemojte davati povod policajcima za brzu zaradu. Najbolje bi bilo da pitate nekoga ko je išao na istu destinaciju gde i vi planirate, zar ne?
Na kraju, ostavite prostor za neočekivano. Putovanje automobilom je avantura, a pomalo i misterija, pa vam planiranje svakog kilometra puta neće dozvoliti da posetite sjajna mesta na koja naiđete usput. Uspešno prvo putovanje će verovatno osigurati još mnogo takvih u budućnosti.