Predstavljamo radne mašine - grejder
Grejder je građevinska mašina sa dugačkim „nožem“ koji se koristi za čitav niz radova, kao što su fino ravnanje podloge kod npr. izrade asfaltnih puteva, izrade kanala i kosina, profilisanje, razastiranje materijala, planiranje, skidanje humusa, čišćenje snega...
Grejder ima tri osovine, sa motorom i kabinom za vozača postavljenim iznad dve zadnje osovine smeštene na sam kraj vozila, dok je prednja osovina takođe smeštena na sam (prednji) kraj vozila. Praktično nema prepusta, kako bi se dobilo što veće međuosovinsko rastojanje.
Na sredinu je postavljen svestrano pokretljiv glavni „nož“, a može da ima i još jedan napred. Širina „noža“ može da ide od 2,5 do 7,3 metra, dok je snaga motora obično od 125 do 500 KS. Kao i druge građevinske mašine, u zavisnosti od proizvođača i modela, na grejder mogu da se montiraju razni alati kako bi mogao da se koristi i za druge zadatke.
Ugao i položaj „noža“ se podešava u zavisnosti od zadatka, terena i karakteristika materijala sa kojim se radi, tako da grejder može da se prilagodi raznim uslovima: fino izravnavanje podloge, popravka oštećenog puta, pravljenje novog puta, pri čemu je u stanju da „izvali“ veliko kamenje, panjeve i slično, razastiranje šljunka ili tucanika kod izrade makadamskog puta, pravljenje kanala za odvod vode, obrada bočnih zemljanih zidova oko puta...
Još jedan od njegovih važnih zadataka jeste i pravljenje površine pod uglom, npr. u krivinama, tako da put bude nagnut „ka unutra“, da bi automobili bezbednije prolazili kroz krivinu, tj. kako bi se smanjila mogućnost izletanja. Moderni grejderi mogu da budu opremljeni vrhunskom tehnologijom za merenje uglova i drugih parametara, što u velikoj meri ubrzava radove i olakšava posao vozaču.
Na video snimcima ispod prikazaćemo za kakve sve zadatke može da se koristi grejder, mada su njegove mogućnosti mnogo šire:
Malo istorije
Logično, pre nego što je napravljen prvi grejder koji je mogao sam da se kreće, nekoliko milenijuma unazad, u tu svrhu su korišćeni razni alati koje su vukli konji, volovi ili neke druge životinje, naravno kao i ljudska radna snaga. Krajem 19. veka počeli su da se koriste traktori sa montiranim „nožem“ na prednjem delu, kao kod buldožera, da bi neko došao na ideju da ukloni prednju osovinu traktora, montira na njega dugačak ram sa „nožem“ na sredini i novom prednjom osovinom.
Dragan Romčević