MENI

Koliko stvarno košta nov automobil u prve dve godine?

Znamo da treba očekivati određene dodatne troškove kada kupujemo polovan automobil, u zavisnosti od toga u kakvom je stanju, kada je rađen veliki servis, do kada mu važi registracija i slično. Međutim, čak i kada kupuju potpuno nov auto, mnogi vozači ne uzimaju u obzir dodatne troškove, pa ćemo na jednom primeru pokušati okvirno da izračunamo koliko će još novca morati da daju u sledećih godinu ili dve dana.

Uzeli smo kao primer nov Fiat 500L sa 1.3-litarskim dizel motorom od 95 KS (70 kW), koji sa osnovnom POP opremom košta 12.490 evra. Za taj novac bi mogao da se uzme snažniji i luksuzniji polovnjak, ali pošto tast finansijski učestvuje u kupovini, odbio je zetovu ideju o nekom nemačkom karavanu ili limuzini, staroj 4-5 godina, sa 2.0-litarskim motorom od bar 140 KS. Insistirao je da se njegovi unuci voze u novom automobilu, a bio je tu i patriotski momenat (ipak je 500L iz Kragujevca).

Šalu na stranu, ovaj 500L od standardne opreme ima ESP, Hill holder, merač pritiska u gumama, vazdušne jastuke za vozača i suvozača, bočne jastuke i vazdušne zavese, volan podesiv po visini i dubini, el. podizače prednjih stakala, manuelni klima uređaj, pripremu za radio, vozačevo sedište podesivo po visini, čelične felne od 15 inča, mali rezervni točak, Start & Stop sistem. Nažalost, nema radio, ali to će biti ugrađeno naknadno.

Uz doplatu od 1.000 evra za viši paket, dobijaju se i el. podizači zadnjih prozora, el. podesivi retrovizori sa grejačima, multifunkcionalni kožni volan, CD radio sa 5,4-inčnim „tač skrinom“ i bluetooth i USB konekcijom, tempomat i čelične felne sa ratkapnama od 16 inča. Ipak, pošto smo išli na što nižu cenu, ostali smo na osnovnom paketu.

Registracija

Prva registracija, sa novim registarskim tablicama i osnovnim premijskim stepenom obaveznog osiguranja, košta oko 22.500 dinara, uz besplatan tehnički pregled (koji inače košta od 1.200 do 2.000 dinara) pošto smo na tehničkom kupili i obavezno osiguranje, plus provizija pošte za uplatnice - sve zajedno izađe oko 23.000 dinara.

Treba imati u vidu da ukupan iznos može da se razlikuje u zavisnosti od osiguravajuće kuće od koje kupujete obavezno osiguranje, da li registraciju obavljate preko neke agencije, koja će vam pružiti i neke dodatne usluge, da li plaćate i koliko tehnički pregled, gde uplaćujete uplatnice (pošta ili banka), itd.

Mali servis

Radi se na 20.000 km i košta od 11.000 do 12.600 dinara, u zavisnosti od servisa i motornog ulja koje se koristi (Shell ili Selenia).

Filter goriva

Menja se na 60.000 km, tj. na svakom trećem servisu, što košta oko 5.500 dinara.

Zamena kočione tečnosti

Obavlja se na svake dve godine i košta oko 2.800 dinara.

Dolivanje motornog ulja između servisa?

Po fabričkim podacima, maksimalna potrošnja motornog ulja iznosi 400 grama na 1.000 kilometara. Tokom prvog perioda korišćenja vozila, motor se razrađuje, pa potrošnja ulja može da se stabilizuje tek posle prvih 5.000–6.000 kilometara.

Stoga je, kao i u svakom automobilu, neophodno uvek imati rezervu i dolivati po potrebi (Shell ili Selenia 5W30). Međutim, ovu stavku nećemo ubacivati u računicu, pošto ne znamo koliko će ulja trošiti između redovnih servisa i po kojoj ceni ćemo nabavljati ulje.

Radio

Pošto uz auto ne ide audio uređaj u ovom paketu, kupili smo „pristojan“ radio sa USB i bluetooth konekcijom za 11.000 dinara.

Kasko osiguranje

Kasko sa uključenom krađom i teritorijalnim pokrićem i u inostranstvu, sa 0% učešća, plaćeno je oko 30.000 dinara, mada je bilo i skupljih ponuda.

Alarm

Alarm spada pod stavku „obavezno“, ali da ne bismo izgubili garanciju, on ne može da se ugradi bilo gde. Fabrički Fiat alarm koji mora da se ugradi u ovlašćenom servisu, košta 29.000 dinara ako ste auto kupili kod njih ili 32.000 dinara ako niste.

Zimske gume

Pošto auto stiže sa letnjim gumama, kupujemo i četiri zimske – Tigar Wintera po ceni od 4.800 dinara (www.internet-prodaja-guma.com). Da ne bismo dva puta godišnje išli kod vulkanizera i kako bismo mogli sami da ih menjamo u zavisnosti od želja i potreba, uzimamo i čelične felne po 3.500 dinara, plus 720 dinara za montažu po točku. Ukupno 37.280 dinara.

Pranje automobila

Vlasnici žive u zgradi, pa ne mogu svoj 500L da peru u dvorištu, već moraju da idu u perionicu. Pošto je parking natkriven granama drveća sa kojih stalno nešto kaplje, tu je i mnoštvo ptica, pa auto ide u perionicu najmanje dva puta mesečno, što po ceni pranja od 600 dinara iznosi 14.400 dinara godišnje.

Potrošnja goriva

Recimo da ovaj automobil prosečno troši 6l/km, što naravno može u dobroj meri da zavisi od uslova i načina vožnje. Godišnje će prelaziti 20.000 kilometara i potrošiti 1.200 litara goriva. Uz cenu dizela od 152,40 dinara, to je godišnji trošak od 182.880 dinara.  

Ukupno

Dakle, pored same kupovine automobila, daćemo još oko 330.000 dinara tokom prve godine, plus motorno ulje za dolivanje (ukoliko bude potrebno), tečnost za pranje vetrobrana, prvu pomoć (1.300 din) i još neke sitnice, npr. „kozmetiku“.   

Sledeće godine ponovo imamo redovan servis, registraciju, koja će biti jeftinija pošto nam neće trebati tablice i saobraćajna dozvola, a ako ne izazovemo udes dobijamo 5% popusta na obavezno osiguranje (oko 18.200 din plus provizija za uplatnice), kasko osiguranje koje će takođe biti jeftinije zbog pada vrednosti vozila, zamenu kočione tečnosti (2.800 dinara), pranje, troškove za gorivo, plus razne sitnice...

Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti