Kako da pripremite auto za prodaju?
Odlučili ste da prodate svog ljubimca? Kako da ga pripremite za prodaju? Kako da ga slikate? Kako da dobijete što bolju cenu? Pokušaćemo da vam damo osnovne smernice kada je u pitanju prodaja polovnih vozila.
Pre svega, naglašavamo da sve savete za pripremu automobila za prodaju shvatite uslovno, pošto je jasno da za „juga“ od 300 evra nećete primenjivati iste metode kao za, na primer, BMW 530d star četiri godine.
Takođe, neka vozila su u ekstremno lošem, a druga u izuzetno dobrom stanju, što znači da tretman koji prvima uopšte ne može da pomogne, drugima nije ni najmanje potreban.
Pošto smo sve moguće „nesporazume“ u startu rešili, pređimo na stvar!
Pranje
Pre slikanja i pokazivanja kupcu, obavezno operite automobil. Kako biste se vi osećali da dođete da pogledate vozilo, a prodavac se nije udostojio ni da spere prašinu ili blato s njega? Logično, pretpostavićete da mu ne posvećuje dovoljno pažnje ni kada je redovno održavanje u pitanju, kao što je zamena ulja, antifriza, filtera i slično.
Prljav automobil iskusnom kupcu može da bude i signal da želite nešto da prikrijete – na primer, sitne znakove da je ispod laka proradila korozija, ogrebotine ili različite tonove boje koji ukazuju da je neki deo zamenjen ili farban.
Ukoliko imate dvorište, prijatelja/rođaka sa dvorištem ili neko drugo mesto gde možete sami da operete automobil, imate vremena i pritom ste raspoloženi da se time bavite, možete da ga operete sasvim korektno. Nije neophodno da idete u auto perionicu.
Dubinsko pranje
Dubinsko pranje je potpuno druga priča. Kod automobila starih samo nekoliko godina uglavnom nije uopšte potrebno, ali zato neke starije može da preporodi. Traje veoma dugo – ponekad se po auto dolazi tek drugi dan. Stoga dobro isplanirajte kada ćete to da radite.
Prvo posetite ili pozovite nekoliko auto perionica, raspitajte se o cenama i rokovima, a zatim se raspitajte i o kvalitetu usluge, što može da bude neuporedivo važnija informacija.
Ovim poslom se u našoj zemlji bave mnogi, od onih koji ga obavljaju uz vrhunski profesionalizam, garantujući za rezultate, do onih koji u njemu vide prečicu do brze zarade.
Ne zalećite se zato ka niskim cenama, mada ni visoka cena nije garancija kvaliteta. Neke auto perionice uz vrhunsku uslugu žele i nižim cenama da privuku mušterije. Testirajte ih običnim pranjem, posmatrajte kako se odnose prema drugim vozilima, pitajte ih za neke detalje oko dubinskog pranja i slično... Informišite se i da li je i koliko potrebno čekati da se osuše sedišta.
Detaljnije o dubinskom pranju smo pisali u ovom tekstu: Rizično dubinsko pranje enterijera
Operite felne
U gotovo svakoj prodavnici auto kozmetike naći ćete po nekoliko proizvoda namenjenih čišćenju aluminijumskih felni. Može se naći i sredstvo za čišćenje čeličnih felni.
Postoje i razni „narodni lekovi“, ali uključuju sonu kiselinu i druge agresivne supstance, te ih ne preporučujemo. Na primer, može da posluži Axel Sgrasso (sredstvo za odmašćivanje u domaćinstvu) – treba ga ostaviti da deluje minut ili dva, izribati četkom i isprati vodom pod pritiskom.
Sredstva namenjena čišćenju naplataka primenjuju se na različite načine, te obavezno dobro pročitajte uputstvo. U suprotnom postoji mogućnost da ne budete zadovoljni postignutim rezultatima ili da dođe do nagrizanja površinskog sloja laka alu felne – poštujte vreme delovanja sredstva!
Pre čišćenja se naoružajte odgovarajućim četkama i sunđerima/krpama – vrlo su korisne četkica za zube i četka za pranje flaša.
Pranje motora
Pranje motora je veoma komplikovana tema, pošto postoje različiti načini pranja, dok mogućnost izazivanja problema zavisi od prisustva i zaštićenosti osetljivih elektronskih i drugih komponenti u motorskom prostoru.
U praksi, što je automobil novije generacije, ova operacija je manje preporučljiva. Kod starijih vozila je bilo potrebno samo da se sve dobro osuši kompresorom i možete da nastavite svojim putem. Stoga je najbolje, ukoliko zaista nije potrebno, izbeći pranje motora.
Pritom, kada potencijalni kupac otvori haubu, uočiće da je motor nedavno opran i posumnjaće da negde „probija“ ulje, pa da je pranje obavljeno upravo kako bi se uklonili tragovi ulja.
Pranje motora, kao i sve drugo, možete da obavite i sami, uz pomoć odgovarajućih sredstava za pranje i odmašćivanje. Osetljive komponente dobro zaštitite, na primer, plastičnim kesama (oblepite lepljivom trakom da ne ulazi voda). Zatim počnite da radite deo po deo, koristeći četke, sunđere i krpe.
Raspitajte se o ovoj temi, a pogledajte i po internet forumima – naći ćete obilje suprotstavljenih mišljenja, od onih koji navodno peru motor dva-tri puta godišnje bez ikakvih problema, do onih koji su samo jednom to uradili i debelo se pokajali.
Očistite klima uređaj
Potencijalni kupac će hteti da proveri kako radi klima uređaj i sigurno neće biti oduševljen ukoliko ga udari neprijatan miris iz ventilacionih otvora. Uzrok tome su razni mikroorganizmi i nečistoće, koji se skupljaju na filterima, zidovima kanala kroz koje se kreće vazduh, isparivaču i drugim mestima.
Postoje razna sredstva za borbu sa ovim problemom, u obliku spreja čiji sadržaj treba određeno vreme da cirkuliše putanjom kojom se kreće vazduh ili u obliku pene koja se ušpricava u ventilacione otvore. Praksa ipak pokazuje da je ovaj posao najbolje prepustiti profesionalcima, bez obzira na veću cenu.
Više o čišćenju klima uređaja smo pisali u ovom tekstu: Kako očistiti klima uređaj?
Sredite sedišta
Stavljanje presvlaka na ofucana sedišta neće biti od velike pomoći, pošto će kupac sigurno zaviriti ispod njih. Rešenje može da bude presvlačenje kod auto tapetara. Obično nije neophodno raditi na svim sedištima, već samo na vozačevom, pošto se na njemu najviše sedi. Tada je važno da se koristi isti ili što sličniji materijal, kako se ne bi razlikovalo od ostalih.
Ponekad nije neophodno presvlačenje čitavog sedišta, već samo zamena određenog dela, na primer sedalnog. Auto tapetar će skinuti celu fabričku presvlaku, ušiti nov komad materijala i vratiti je na mesto.
Međutim, ukoliko su oštećeni sunđer ili opruge u sedištu, popravka će biti nešto komplikovanija i skuplja. Imajte u vidu da kupci veliku pažnju posvećuju upravo pohabanosti sedišta, upravljača i nožnih komandi (na osnovu toga procenjuju koliko je automobil zaista vožen), te se investicije u njihovo sređivanje uglavnom isplate.
Ukoliko imate noviji automobil sa bočnim vazdušnim jastucima u sedištima, dobro pazite kome poveravate popravku. U nekim slučajevima se čak isplati i da kupite polovno sedište na auto otpadu.
Ako imate kožna sedišta, verovatno ste već upoznati sa osnovama njihovog održavanja. U prodaji se nalazi obilje kozmetike za čišćenje, zaštitu i osvežavanje kože, a mnogi koriste i priručna sredstva, kao što su obična krema za ruke, mleko za telo ili dečji šamponi.
Sredite volan
Potencijalni kupac će, čim uđe u automobil, da proceni stanje upravljača. Pohabanost ukazuje na veliku pređenu kilometražu i korišćenje u gradskim uslovima. Stoga je dobra ideja presvlačenje upravljača, koje kod auto tapetara može da se uradi veoma kvalitetno.
Ipak, ukoliko ovu operaciju obavite neposredno pred prodaju, sumnju može da izazove upravo činjenica da upravljač deluje kao da je juče stigao iz fabrike.
Sredite ručicu menjača
Ovde važi sve što je rečeno za upravljač – što je ručica menjača pohabanija, deluje da je automobil više vožen i to u gradskim uslovima. Možete da montirate novu ručicu, da presvučete kožom postojeću, da zamenite gumu/kožu oko ručice...
Sredite „nebo“
Odlepljen ili oštećen krovni tapacirung (tzv. nebo) deluje neopisivo odbojno potencijalnim kupcima. Ukoliko je „nebo“ u takvom stanju, šta li je sa ostatkom automobila – zapitaće se svako (ne ulazimo u opravdanost ovakvog zaključka).
Njegova zamena ili popravka nije jeftina, ali je gotovo obavezna ukoliko za tim ima potrebe. Odlučite li da se ovog posla uhvatite sami, budite spremni na razne komplikacije, naoružajte se strpljenjem i nipošto ne očekujte savršen rezultat.
Popravite naprsline na „šoferci“
Onog trenutka kada potencijalni kupac uoči naprslinu na vetrobranu, počeće da radi na spuštanju cene koju ste zacrtali. Vetrobran nije jeftin i malo ko će pristati da nakon kupovine automobila izdvoji još neku stotinu evra samo za „šoferku“.
Neka oštećenja ne mogu uopšte ili ne mogu u potpunosti da se poprave. Međutim, čak i ukoliko ostane vidljivo oštećenje, moći ćete da uverite kupca da je to samo estetski problem, tj. da je staklo popravljeno, što možete da dokažete fiskalnim računom servisa u kojem ste obavili popravku i da se oštećenje neće dalje širiti.
Popravite alu felne
Ukoliko su na aluminijumskim felnama primetne sitne ogrebotine, postoji mogućnost da to sami popravite. U prodavnici auto delova potražite neko od sredstava za ovu namenu. Veće površine isprskajte sprejom, a manje možete i četkicom.
Ukoliko želite da felne budu kao nove, obratite se profesionalcima. Isto važi i u slučaju da postoje teža oštećenja.
Stavite „radkapne“
Ukrasni poklopci točkova, u narodu poznati kao radkapne/ratkapne (od nemačkog Radkappen), učiniće automobil znatno atraktivnijim. Uglavnom nisu skupe, a od neprocenjive su pomoći kod ostavljanja pozitivnijeg prvog utiska, pošto čelične felne nisu naročito privlačne.
Da se gume sijaju
Pored razne kozmetike koja pneumaticima daje „svež“ izgled, možete da se poslužite i glicerinom razblaženim vodom – jednostavno time premažite suve i čiste pneumatike uz pomoć sunđera ili krpice.
Ugradnja dodatne opreme
Naknadna ugradnja dodatne opreme retko kada je isplativa. Na primer, ugradnja klima uređaja je komplikovana i skupa intervencija – majstoru ćete platiti 150-300 evra „za ruke“, dok cena samog klima uređaja zavisi od toga da li uzimate polovan sa drugog, na primer havarisanog polovnjaka, kupujete nov ili se snalazite na neki treći način.
Kada sve troškove stavite na papir, shvatićete da novac uložen u ugradnju klime izuzetno teško možete da vratite kroz povećanje prodajne cene automobila. Isto važi i za, na primer, ugradnju elektro podizača stakala.
Više o naknadnoj ugradnji klima uređaja i podizača stakala možete da pročitate u ovim tekstovima: Ugradnja klime u polovno vozilo i Ugradnja elektro-podizača stakala.
Proverite pritisak u pneumaticima!
Ukoliko to već ne proveravate redovno, sada proverite, zato što će sa ispravnim pritiskom vazduha u pneumaticima automobil lakše ubrzavati, bolje ležati u krivinama, preciznije pratiti okretanje upravljača, a i lakše će se okretati sam upravljač.
Sredite ogrebotine
Ožiljci na automobilima su neminovnost, koliko god ih pazili. Uvek će vas na parkingu neko udariti svojim vratima ili branikom, na putu lete kamenčići sa svih strana, tu je i poneki besan pešak sa ključem u ruci...
Ukoliko je reč o novijem automobilu, sa očuvanim lakom, profesionalno sređivanje ogrebotina ili poliranje kompletnog automobila definitivno se isplati, pošto takva „sitnica“ u velikoj meri može da utiče na cenu.
Industrija auto kozmetike je i ovde videla svoju šansu za profit, te se na tržištu nalaze razni proizvodi sa kojima sami možete da pokušate pokrivanje ogrebotina. Koliko ćete efikasni biti, zavisi od dubine i površine oštećenja, vrste laka i drugih faktora.
Na primer, kod veoma plitkih, površinskih oštećenja, paste za uklanjanje ogrebotina biće efikasne, ali kada su u pitanju teža i dublja oštećenja moraćete da posegnete za korektorima i drugim metodama. Pre nego što se upustite u ovaj posao, napravite plan – definišite koja oštećenja želite da sredite i koliko novca ste spremni da uložite. Nakon toga se upustite u traženje optimalnog načina/sredstva.
Voskiranje
Poliranjem se praktično skida površinski sloj laka, što znači da „odlaze“ i sve mikro-neravnine, plitke ogrebotine, pigmentacije i slično. Neka vozila, kojima je lak matirao, teško je prepoznati nakon kvalitetnog poliranja.
Sa druge strane, voskiranje podrazumeva nanošenje zaštitnog sloja voska, koji će lak čuvati od sunca i raznih agresivnih supstanci (ptičji izmet, mušice, smola sa drveća...), ali će ga učiniti i sjajnijim i pokriti određena oštećenja na laku. Postoje razne vrste proizvoda za voskiranje, pa se dobro informišite ukoliko planirate to da radite sami.
Reparacija farova
Mnogi vozači ni ne razmišljaju o mogućnosti da „razbistre“ farove i to iz pukog neznanja. Prednja svetla mogu veoma efikasno da se osveže i da se time polovnom automobilu drastično unapredi izgled (ali i poboljša bezbednost).
Ne morate čak ni da idete kod majstora, ali trebaće vam nešto vremena (u zavisnosti od toga koje sredstvo i alate koristite), mnogo volje i određena količina novca.
Ono što svi zovemo staklima farova (nekada su i bila stakla), u stvari je plastika, koja vremenom matira zbog raznih razloga. Tako automobil, koji je inače u odličnom stanju, dobije zamućene farove.
Na sreću, ovaj problem može relativno lako i jeftino da se reši. Mi preporučujemo da to prepustite profesionalcima, ali ukoliko želite da uštedite i sami se time pozabavite, prvo se dobro upoznajte sa čitavom procedurom, kako ne biste oštetili farove ili lak oko njih.
Postoji i „narodni lek“ u koji se mnogi kunu, a to je najobičnija pasta za zube. Jednostavno nanesete pastu za zube na suvu krpu i pet do deset minuta trljate. Isperete vodom i ponovo istrljate čistom krpom.
Auto oglasi i pravilno slikanje
Prodaja polovnog automobila putem internet oglasa biće mnogo efikasnija ukoliko stavite više fotografija, kojima ćete da pokrijete i eksterijer i enterijer.
Pravilno slikanje automobila za postavljanje u oglas slično je fotografisanju manekenki – dobro osvetljenje i dobar ugao su od presudne važnosti. Nije neophodno da imate kvalitetan fotoaparat, pošto će fotografije prilikom postavljanja na sajt automatski biti umanjene na odgovarajuću dimenziju, pri čemu će im i kvalitet u određenoj meri biti redukovan kako bi se dovoljno brzo otvarale prilikom pregledanja oglasa.
Danas mnogi mobilni telefoni imaju više nego pristojnu kameru, pa ne morate ni da pozajmljujete fotoaparat ukoliko ga nemate.
Slikanje vozila počnite iz profila. Uradite nekoliko fotografija, kako biste kasnije izabrali najbolju. Isto važi i za fotografisanje spreda, zatim iz drugog profila, oba boka i oba zadnja profila.
Verovatno se pitate zašto je potrebno slikanje oba profila? Odgovor je jednostavan – nije potrebno, ali tako pokazujete potencijalnom kupcu da ne krijete, na primer, neku ogrebotinu, koroziju i slično.
Fotografišite unutrašnjost iz više uglova. Ako je upravljač pohaban, izbegavajte krupan plan instrument table, pošto će takva slika delovati vrlo odbojno. Isto važi i za ručicu menjača.
Unutrašnjost prtljažnika kod starijih vozila koja su često korišćenja za transport razne robe uglavnom deluje vrlo neugledno, sa obiljem ogrebotina i drugih oštećenja. Zato izbegavajte da ga slikate ili to uradite sa malo veće distance i pod uglom pod kojim neće svi nedostaci odmah upadati u oči.
Prilikom fotografisanja ostavite dovoljno mesta oko automobila, kako ne bi bio isečen prilikom postavljanja na internet oglase.
U krajnjem slučaju, ne opterećujte se suviše ovim poslom - postavite oglas sa slikama i proverite da li su dobro ispale. Ukoliko niste zadovoljni, uvek možete da ih obrišete sve ili samo one koje vam se ne sviđaju i da dodate nove.