Nepotreban semafor na Zrenjaninskom putu postavljen zbog prodavnice?
Mnogi vozači su besni zbog postavljanja novog semafora na Zrenjaninskom putu i to na mestu na kojem uopšte nije potreban, a kao jedini razlog za njegovo postavljanje vide olakšavanje izlaska sa parkinga mušterijama prodajnog objekta Roda.
Zrenjaninski put je ranije bio prilično opasna deonica zato što na potezu od Pančevačkog mosta do izlaska iz Borče prolazi kroz gusto naseljeno područje. Pošto je reč o saobraćajnici sa po dve trake u jednom smeru, koje su razgraničene duplom punom linijom, vozači su masovno kršili propise tako što su iz bočnih ulica skretali levo preko duple pune izazivajući rizične situacije i udese.
Pre oko dve godine počelo je postavljanje betonske ograde za razgraničavanje traka, pa je situacija postala neuporedivo bezbednija. Nisu svi bili zadovoljni ovakvim rešenjem, pošto mnogi vozači moraju da pređu i po kilometar-dva više do mesta gde mogu da naprave polukružno skretanje kada idu negde ili se vraćaju kući.
Nije toliko problem u dodatnim kilometrima, koliko u velikoj saobraćajnoj gužvi, dobrim delom uzrokovanoj „solidnim“ brojem semafora - čak 13 komada od Pančevačkog mosta do raskrsnice sa Ovčanskim putem, što je distanca manja od pet kilometara.
Ipak, semafori su nužno zlo, pošto bi bez njih na mnogim mestima bilo onemogućeno ili znatno otežano skretanje ili uključivanje vozila, a tu su i pešaci, kojima treba obezbediti bezbedan prelazak puta.
13 + 1 = 14 semafora
Međutim, nadležni su odlučili da ubace još jedan semafor i to na mestu koje odgovara isključivo prodajnom objektu Roda. Na toj lokaciji ne postoji potreba da se pešacima obezbedi prelazak na drugu stranu puta, niti postoje bočne ulice iz kojih bi se uključivala vozila.
Jedini razlog da se postavi semafor i da se pritom napravi otvor u betonskoj ogradi jeste taj da se omogući mušterijama prodajnog objekta Roda da izađu sa parkinga i uključe se na Zrenjaninski put u smeru ka Beogradu.
Činjenica da ovaj dodatni semafor zagorčava život svim ostalim učesnicima u saobraćaju nadležne izgleda ne interesuje mnogo.
Semafor obesmislio betonsku ogradu koja je sprečila brojne udese
Tu se javlja i drugi, bezbednosni problem - pošto je pri dolasku iz smera Borče ka Beogradu na tom mestu zabranjeno skretanje levo, tj. ka Rodi, mnogi će verovatno suprotno propisima da koriste taj otvor u betonskoj ogradi i da upravo tu skreću ka Rodi, pa će zaustavljati saobraćaj u levoj traci i rizikovati da se sudare sa vozilima iz suprotnog smera.
Pritom, samo 180 metara niže, u smeru ka Borči, već postoji semafor koji služi isključivo za prelazak pešaka, pošto na tom mestu takođe nema bočnih ulica, ali se sa obe strane nalazi autobuska stanica.
Vratimo li se samo 80 metara unazad, tj. otprilike na pola puta do novog „Rodinog“ semafora, naći ćemo dve bočne ulice, jednu preko puta druge, gde bi bilo logično da se postavi novi semafor, ako su nadležni već imali nameru da smanje gužve i povećaju bezbednost.
Logična lokacija za novi semafor?
Konkretno, ako Zrenjaninski put posmatramo kao aortu, ove dve ulice možemo da smatramo arterijama, pošto se u njih uliva veliki broj manjih ulica, u koje se opet ulivaju manje uličice - kapilari. Stoga bi logičan korak bio da se upravo na tom mestu postavi semafor, a da se autobuske stanice povuku ka njemu.
Trenutno na toj deonici dugoj manje od 380 metara imamo 3 semafora. Na ovom mestu je postavljen NOVI SEMAFOR (kod Rode) (koji još uvek ne može da se vidi pošto je ovo Google StreetView snimak iz 2014. godine), a samo:
- oko 180 metara napred (ka Zrenjaninu) nalazi se DRUGI SEMAFOR
- oko 200 metara iza (ka Beogradu) TREĆI SEMAFOR
Šta kažu nadležni?
Zamolili smo nadležne za postavljanje semafora da nam daju više informacija o čitavoj situaciji, ali i posle nekoliko nedelja nismo dobili odgovor. Inače, osnovno pitanje je bilo na osnovu kojih kriterijuma je doneta odluka da upravo na toj lokaciji treba da se postavi semafor?
Znate li za neki sličan slučaj?
Ukoliko su vam poznati slični slučajevi, pozivamo vas da ih izložite u komentarima, kao i da udružite snage i na lokalnom i na širem nivou i bar sprečite takve pojave u budućnosti, ako ne možete da ispravite već načinjenu nepravdu.
Inače, Roda nije fabrika koja nešto proizvodi ili izvozi, već samo trgovinski objekat, kao i svaki drugi, tako da svaka priča o podržavanju lokalnih investicija pada u vodu.
Gužve na Zrenjaninskom putu
Semafor o kojem govorimo samo je kap koja je prelila čašu. Na Zrenjaninskom putu su nesnosne gužve u vreme špica, o čemu je već mnogo puta pisano u medijima, ali za sada rešenje nije nađeno.
Inače, od kada smo objavili da je nakon naše inicijative popravljen češalj-ubica na Pančevačkom mostu, stiže nam mnoštvo vaših žalbi na stanje saobraćajnica širom Srbije, ali nažalost fizički nismo u stanju da ih sve pokrijemo.
Vratimo se na semafor - ovo čak nije problem koji treba rešiti, već po svoj prilici nadležni postavljanjem tog semafora izazivaju problem bez vidljive koristi za bilo koga osim za mušterije prodavnice Roda.
Postoji li zeleni talas na Zrenjaninskom putu?
Nismo sigurni - ako vozite jako rano ujutro ili noću, kada ima veoma malo drugih vozila, teoretski, uz malo planiranja i poznavanja dužine „držanja“ semafora možete da pređete Zrenjaninski put gotovo bez zaustavljanja.
Međutim, kad je na njemu nešto više vozila, zeleni talas, čak i ako postoji, potpuno je beskoristan. Kolone vozila se protežu unedogled. Čak i ako ste prvi na semaforu, kada se upali zeleno, vi ne možete da krenete napred zato što se iz bočnih uličica već ubacilo nekoliko automobila ispred vas, a oni iza vas trube zato što ne krećete.
Nova nada?
Čak pre roka su završeni radovi na rekonstrukciji nadvožnjaka preko Zrenjaninskog i Pančevačkog puta u blizini Pančevačkog mosta!
Stoga vozači iz Pančeva sada mogu normalno da se uključuju na Pančevački most, pa ne dolazi do „kolizije“ sa onima na Zrenjaninskom putu, što je poslednja dva meseca zagorčavalo život svim stanovnicima leve obale Dunava, koji su prolazili pravi pakao samo da pređu Pančevački most.
Šta je „nova nada“? Od 11. decembra predviđeno je produženje linije BG voza do Ovče, pa će, osim stanica Batajnica, Zemun polje, Zemun, Tošin bunar, Novi Beograd, Prokop, Karađorđev park, Vukov spomenik i Pančevački most, putnicima gradske železnice biti na raspolaganju i tek izgrađena stanica Krnjača most, zatim Krnjača, Sebeš i Ovča.
Ipak, pošto šine na Pančevačkom mostu nisu u najboljem stanju, preko njega voz ide brzinom od samo 10 km/h. Stoga se obezbeđuju dve dodatne garniture BG voza, pa će ova linija ići na 15 minuta u špicu.
Može li voz da smanji gužve? Teško, ali nadamo se da grešimo.
Dragan Romčević