MENI

Ako si mi prijatelj, ne nudi mi alkohol!

Tradicija našeg naroda je takva da se gotovo uvredom smatra odbijanje rakijice ili piva kada ste u gostima. Pokušajmo da promenimo tu naviku - ako vam je zaista stalo do gosta, nemojte ga terati da pije alkohol ako je došao automobilom.

Gost je stigao, parkirao auto ispred zgrade, ulazi u stan i seda na kauč.

Domaćin: Evo prvo rakija, a sad će mali da donese i hladno pivo!

Gost: Neću, rođače, hvala! Vozim, a ima svuda policije.

Domaćin: Ma kakve policije, pa neće da te zaustave zbog jednog piva?!

Gost: Zbog jednog neće, ali i pivo i rakija…

Domaćin: Dobro, jednu rakiju bar možeš, je l’ tako?

Gost: ’Ajde može jedna.

Međutim, naš gost je zaboravio na tu „jednu“, pa je pola sata kasnije, pre ručka popio još jednu kao aperitiv, a u toku ručka je bila još jedna zdravica, pri čemu nije odoleo ni pivu nakon ručka.

Nedugo zatim, krenuo je kući. Kada ga je iza obližnje krivine zaustavila policija, nešto ga je preseklo u stomaku. U startu se pomirio sa novčanom kaznom, ali ostati bez vozačke dozvole na tri meseca možda znači da će ostati i bez posla.

Da je popio „još koju“, mogao je lako prebaci 1,2‰ i da završi u ćeliji na trežnjenju od 12 sati. Pritom, ostao bi bez dovole na… Uostalom, bacite pogled na ovu tabelu:

Alkohol

Kazna

Kazneni poeni

Zabrana

0,3-0,5‰

5.000 din. (2.500 din ako platite u roku od 8 dana)

0

0

0,51-1,2‰

6.000-20.000

6

Minimum 3 meseca

1,21-1,6‰

15.000-30.000 ili zatvor do 30 dana

10

Minimum 6 meseci

1,61-2,0‰

15.000-30.000 ili zatvor do 30 dana

12

Minimum 8 meseci

2,01‰ i više

100.000-120.000 ili zatvor najmanje 15 dana

14

Minimum 8 meseci

Stoga je najbolje da goste koji voze uopšte ne nudite alkoholom, bez obzira da li je to neko „egzotično“ pivo koje vam je rođak doneo iz Nemačke ili kvalitetno vino iz Italije.

Kad je vozač kriv i kad nije kriv?

Uzmimo kao primer jednu dramatičnu situaciju. Bili ste u gostima i vraćate se kući; vozite normalnom brzinom bez ikakvih naznaka da nešto neobično može da se desi. Iznenada iz grupice dece pored puta jedno dete izleće direktno pred vaš auto.

Kočite svom snagom, zaustavljate se skoro na vreme, ali ipak blago udarate dete. Kada dođe policija, izmeriće vam alkohol u krvi i bez obzira na to što ste popili samo jednu čašu vina, „na papiru“ će pisati da ste udarili dete u alkoholisanom stanju.

Velika je verovatnoća da ćete se pojaviti i u novinama uz naslov „Pijani vozač oborio dete“. Isto tako, u ozbiljnoj ste opasnosti da na sudu visokom kaznom od vas naprave primer kako bi zaplašili druge vozače.

Rešenje?

Mnogo jeftinije od plaćanja kazne proći ćete ukoliko pozovete taksi ili neku „sejf drajver“ firmu čiji vozač dođe na malom sklopivom skuteru, ubaci ga u prtljažnik vašeg automobila, sedne za volan i odveze vas kući.

Deo opšte kulture

Jednostavno, ovakvo ponašanje treba da postane deo opšte kulture. Svi treba da shvate da ukoliko nekome zaista žele dobro, onda ne treba da ga forsiraju da pije alkohol kako ne bi ostao bez dozvole ili završio u pritvoru na trežnjenju.

Uskoro još oštrije

Izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja, za koje se još uvek ne zna kada će biti usvojene, podrazumevaju da se dozvoljena količina alkohola smanji sa 0,3‰ na 0,2‰.

U praksi, ovo će značiti da je apsolutno zabranjeno konzumiranje alkohola pre vožnje, zato što čak zbog samo jednog piva ili čašice žestokog pića možete da se nađete na udaru zakona.

Kalkulator - koliko imate alkohola u krvi?

Na internetu možete naći mnoštvo kalkulatora koji će vam dati pretpostavku na osnovu više faktora koliko trenutno imate alkohola u krvi. Ne smete bespogovorno da im verujete, zato što rezultat zavisi od sledećih faktora:

a) prazan ili pun stomak - ako se pije na prazan stomak, nivo alkohola u krvi će naglo skočiti, dok će se na pun stomak podizati lagano i do nižeg nivoa

b) naviknutost na alkohol - što više pijete, jetra će brže da ga prerađuje

c) brzina konzumiranja - što brže pijete, veću koncentraciju ćete postići u kraćem periodu

d) vrsta pića - čak ni svako pivo nema isti procenat alkohola. Na primer, Zaječarsko ima 4,5%, Apatinsko 4,7%, Lav 5,0%, Nikšićko tamno 6,2%

e) vreme proteklo od konzumiranja poslednjeg pića do merenja

f) pol - muškarci bolje podnose alkohol od žena (i brže ga prerađuju)

g) težina - osobe sitnije konstitucije teže podnose alkohol

Postoje neka uopštena pravila koja govore koliko ćete imati promila alkohola u krvi nakon nekoliko čašica žestine, piva ili vina, ali se pokazalo da su u praksi rezultati često neočekivani.

 


Pogledaj ostale vesti