Koja su ograničenja i kakva je procedura za uvoz oldtajmera?
S obzirom na prosečnu starost voznog parka u našoj zemlji, mnogi vozači se čude ljubiteljima oldtajmera – zašto su toliko oduševljeni automobilom starim četrdeset godina, kada su nam ulice već pune „tridesetogodišnjaka“.
Tek kada ugledaju potpuno sređen, na primer, Mercedes W115, shvate tu ljubav. Nov lak, brižljivo ispoliran, novi farovi, točkovi, gume, enterijer kao iz fabrike, hromirani detalji u kojima možete da se ogledate… Kada vidite zaista kvalitetno restauriranog oldtajmera imate osećaj kao da ste se vratili u prošlost.
Tada neki požele da se i sami upuste u tu avanturu. U inostranstvu se mogu naći vrlo stari automobili po veoma povoljnoj ceni, ali oni ne ispunjavaju Euro 3 standard. Kako onda mogu da se uvezu?
Oldtajmeri su izuzetak
Uvoz oldtajmera je moguć, a procedura nije komplikovana – bar u najvećem broju slučajeva.
Naime, aktuelna uredba o uvozu motornih vozila dozvoljava uvoz oldtajmera, odnosno vozila od istorijskog značaja i kolekcionarskih primeraka, koji ne ispunjavaju Euro 3 normu.
Po zakonu, među navedene spadaju vozila:
1) proizvedena do 31. decembra 1970. godine
2) uvedena u proizvodnju kao model do 31. decembra 1970. godine, bez obzira na stvarnu godinu proizvodnje pojedinog primerka, ili
3) koja predstavljaju svojevrstan materijalni spomenik tehničke kulture, tradicije i društvenog nasleđa
Dakle, ako je automobil proizveden pre 31. decembra 1970. godine, možete da budete sigurni da se smatra oldtajmerom, kao i da možete da ga uvezete.
Ukoliko je automobil mlađi, ali je taj model počeo da se proizvodi pre navedenog datuma, možete takođe da ga uvezete.
Čak i u slučaju da vozilo ne ispunjava ni jedan od ovih uslova, ali „predstavlja svojevrstan materijalni spomenik tehničke kulture, tradicije i društvenog nasleđa“, biće dozvoljeno vlasniku da ga uveze i registruje u Srbiji. U ovu kategoriju spadaju maloserijska vozila, veoma retki primerci određenog modela i slično.
Ko daje konačnu reč?
Potvrdu da određeni automobil spada u kategoriju koja može da se uveze bez obzira na ograničenje po pitanju Euro 3 standarda, daje Muzej Automobila Beograd.
Za dobijanje potvrde neophodna je sledeća dokumentacija:
- fotokopija orginalne saobraćajne knjižice vozila
- fotokopija kupoprodajnog ugovora ili fakture
- fotokopija lične karte lica koje uvozi vozilo
Izdavanje potvrde košta 3.000 dinara, a čeka se dva dana ili manje od predaje dokumenata. Dokumenta mogu da se pošalju i poštom, nakon prethodnog dogovora.
Naravno, prvo se uverite da ćete zaista dobiti tu potvrdu, kako ne biste kupili auto u inostranstvu, pa da zatim ne znate šta da radite s njim.
Gde se nalazi Muzej?
Muzej Automobila Beograd
Majke Jevrosime 30
tel: 011/3034-625
email: automuseumbgd@gmail.com
web: www.automuseumbgd.com
Za konkretne informacije najbolje je da pozovete osobu direktno zaduženu za izdavanje potvrde na broj 063/389-596.
Kako se određuju carina i porez za oldtajmere?
Pravila su ista kao za sva druga putnička vozila. Carina se ne plaća ukoliko je automobil proizveden na teritoriji Evropske unije, a porez je 20 odsto.
Kako se određuje cena oldtajmera?
Kao osnovica za određivanje uvoznih dažbina uzima se cena na kupoprodajnom ugovoru ili fakturi, ali carinici mogu da posumnjaju u realnost navedene cene.
Tada će na osnovu kataloga ili na drugi način pokušati da procene realnu vrednost vozila, a mogu da zatraže i pomoć Muzeja Automobila Beograd. Realna vrednost zavisi od brojnih faktora, uključujući i stanje automobila.
Potvrda pre kupovine
Da se ne biste doveli u situaciju da kupite automobil koji ne možete da uvezete, potvrdu od Muzeja nabavite pre potpisivanja ugovora. Naravno, potvrda je neophodna na granici, kada započinjete proceduru uvoza.
Može li da se uveze „buba“ iz Meksika?
Volkswagen „buba“ se proizvodila i sklapala širom sveta, od Australije, preko Bosne, do Nigerije. U Meksiku se čak proizvodila do 2003. godine. Može li onda „buba“ stara desetak ili petnaestak godina da se uveze kao oldtajmer? Odgovor je kratak i jasan – ne.
„Buba“ je vremenom unapređivana po svim pitanjima, uključujući nove motore, oslanjanje, enterijer, farove, eksterijer... Reč je o istom modelu, ali postoji mnoštvo tipova i verzija, te se automobil iz npr. 1978. godine, koji ima drugačiji izgled, motorizaciju, kočnice, unutrašnjost itd, ne smatra istim kao automobil iz 1968. godine.
Dragan Romčević