Kako prevaranti „prodaju“ tuđ automobil i kako da prepoznate sumnjiv oglas?
Kako varaju prevaranti? Kako prepoznati lažni oglas? Kako prijaviti sumnjive oglase? Kako se zaštititi od prevaranata? Kome ih prijaviti? Kako pomoći policiji da lakše uhvati prevaranta ukoliko je ipak uspeo da vas obmane?
Nedavno smo u tekstu PREVARANT SA NAŠEG SAJTA OSUĐEN NA 3 GODINE opisali kako je bračni par iz Svrljiga obmanjivao kupce automobila lažnim oglasima i navodio ih da uplaćuju kaparu putem Post Net usluge, nakon čega su koristili lažne lične karte da podižu novac.
Međutim, pokušaji prevara kupaca se i dalje nastavljaju, kako saznajemo od vas (posetilaca sajta), ali i od policije.
Nove prevare, potvrđuju u policiji
Razgovarali smo sa šefom Odseka za suzbijanje delikata na motornim vozilima, gospodinom Boškom Sekulovićem, koji nas je obavestio da je nedavno prijavljeno nekoliko prevara u kojima su kupci ostajali bez kapare od 500 do 1.000 evra, ali i bez čak 5.500 evra, koliko je dato za „fantomski“ Audi A4.
Gospodin Sekulović naglašava da su ovakve prevare sve učestalije! Stoga upozorava kupce, ali i prodavce automobila da ne budu lakomisleni: „Mnogo ljudi daje novac za automobil na poverenje, naročito kada vide nisku cenu i kada ih prodavac ubeđuje da hitno prodaje auto zbog npr. selidbe u inostranstvo“.
Stoga savetuje da prilikom čitavog procesa kupoprodaje proveravaju i fotokopiraju dokumentaciju, a ukoliko se novac uplaćuje na račun u banci onda se može pratiti i trag novca.
Da li je sajt Polovni automobili bezbedan?
Apsolutno! Prevarantski oglasi su izuzetno retki, ali ih ipak ima – zato budite jako pažljivi, bez obzira da li kupujete ili prodajete auto ili nešto drugo (delove, opremu, bicikle, poljoprivredne mašine…).
Jednostavno, sajt Polovni automobili zbog svoje velike posećenosti i broja i raznovrsnosti oglasa predstavlja primamljiv teren za prevarante.
Kako prepoznati sumnjiv oglas?
„Hitno, hitno, hitno!!! Auto je kao iz salona, prodajem ga ispod cene zbog selidbe u inostranstvo. Spuštam cenu još ako odmah donesete keš!“
Kako ide prevara?
Kada pozovete prodavca, kreće „obrađivanje“ – već su se najavili kupci koji će sutra rano ujutru uplatiti kaparu, ali mogu tek prekosutra da dođu po auto, a on je spreman da spusti cenu ako vi sutra ujutru uplatite kaparu i u toku dana dođete po auto sa ostatkom novca...
Vi poranite u poštu, uplatite kaparu, krenete na put od 200-300 km i odjednom prodavčev telefon više nije dostupan.
Kako funkcioniše provera oglasa na sajtu?
Naši administratori svakodnevno „prelistavaju“ oglase i proveravaju one koji deluju sumnjivo, a zatim ih uklanjaju ukoliko postoji konkretan osnov za to. Međutim, prevaranti ponekad objave oglas koji deluje potpuno normalno kako ne bi privukli pažnju administratora, sačekaju neko vreme i zatim menjaju tekst oglasa i drastično spuštaju cenu kako bi privukli žrtvu.
Kako da brže uočimo i uklonimo prevarantski oglas?
Prevarantske oglase uklanjamo ih čim ih primetimo ili budemo obavešteni o njima. Takođe, obaveštavamo i policiju. Ukoliko vas je neko prevario ili pokušava da vas prevari, možete da nas obavestite na e-mail kontakt@polovniautomobili.com.
Takođe, možete da nas obavestite i iz samog oglasa, bez pisanja e-maila i to vrlo lako:
- uđete u uglas koji vam je sumnjiv
- ispod velike slike je niz malih slika, a ispod njih grupa od 4 sive „ikonice“ (HD, srce, trougao, štampač)
- kliknite na sivi trougao sa znakom uzvika unutar njega
- otvoriće vam se prozorčić u kojem imate listu raznih potencijalnih nepravilnosti u oglasu, pa i sumnju na prevaru – čekirajte upravo sumnju na prevaru (četvrto odozgo)
- tu je i prostor za upisivanje vašeg komentara, ukoliko želite da objasnite nešto detaljnije ili ostavite dodatne podatke
- možete da ostavite i vaš email, ukoliko želite da vas kontaktiramo
Kako prevaranti „prodaju“ tuđi auto?
U policiji smo saznali da prevaranti postaju sve kreativniji i beskrupulozniji. Navodimo samo jedan od primera.
Prevarant dođe na neki auto plac i pod izgovorom da je potencijalni kupac slika određeni auto i uzme mu sve podatke. Zatim taj automobil postavi u oglase, „sredivši“ fotografije.
Naravno, stavlja se niska cena kako bi se što pre „upecala“ žrtva, uz već otrcano objašnjenje da se auto prodaje „ispod cene“ zbog hitne selidbe u inostranstvo i slično.
Kada žrtva pozove, prevarant joj objašnjava da se auto uslužno (komisiono) prodaje na auto placu, dovodi žrtvu na auto plac i pokazuje joj automobil. Žrtva ništa ne sumnja, zadovoljna je vozilom i nakon toga ima više scenarija po pitanju primopredaje novca, potpisivanja lažnih ugovora, davanja falsifikovane dokumentacije, itd.
Uglavnom, prevarant se u nekom trenutku izgubi sa novcem, dok zbunjena žrtva pokušava radniku na auto placu da objasni kako je upravo dala 5.000 evra za „onaj sivi A4“.
Kako da ne budete prevareni?
- Budite posebno pažljivi ako kupujete auto od osobe koja nije pravi vlasnik, već ga prodaje na osnovu ovlašćenja (legalno overenog u ovlašćenoj instituciji), što je potpuno u skladu sa zakonom, ali samo ukoliko u ovlašćenju piše da ima pravo da auto da prijavi i odjavi, kao i da ga proda i izvrši prenos vlasništva na ime kupca, tj. na vaše ime.
Proverite zašto prodavac nije izvršio prenos na svoje ime. Tražite telefon pravog vlasnika i postavite mu na brzinu nekoliko pitanja kako biste videli da li im se priče poklapaju.
- Očitajte ličnu kartu prodavca i uporedite podatke sa dobijenog papira sa podacima na samoj ličnoj karti, saobraćajnoj dozvoli, polisi osiguranja… Međutim, ako nema „čipovanu“ ličnu kartu, možete samo da je fotokopirate
- Očitajte saobraćajnu dozvolu i proverite da li se poklapaju svi podaci sa ostalom dokumentacijom
- Proverite broj šasije na samom automobilu, na jednom ili više mesta
- Proverite broj motora. Ovo može da bude vrlo komplikovano zato što broj motora može toliko da zarđa da postane nečitljiv, što naknadno može da vam donese velike probleme. Neretko ga je vrlo teško naći, pa se prethodno raspitajte ili nađite na internetu gde se tačno nalazi. Ponesite baterijsku lampu (što manju), kako biste mogli da lakše pročitate broj motora. Možete da iskoristite i fotoaparat ili telefonom sa dobrim blicem i kamerom da slikate broj i onda ga uvećate na displeju/ekranu. Često ga je teško pročitati zbog naslaga nečistoće, pa ponesite nešto čime ćete moći da ga očistite: pamučnu krpu, alkohol, čačkalice, štapiće za uši…
- Ne nasedajte na izgovore da je bolje da ga ne prepisujete odmah na sebe (prenos vlasništva), već da možete da vozite na ovlašćenje dok ne dođe vreme za redovnu registraciju. Odmah obavite kompletnu kupoprodajnu proceduru
- Novac zajedno sa prodavcem proverite u menjačnici ili banci pre primopredaje – ne dozvolite da on ubaci nekoliko lažnih novčanica nakon što mu date novac, pa da onda predloži da odete da ga proverite
- Obavezno vodite nekoga sa sobom – ne kao telohranitelja, već kao dodatni par očiju i ušiju, ali i kao potencijalnog svedoka
Ako je prodavac prevarant, možda odluči da odustane od „akcije“, pa se naprasno seti da mora „da odnese tetki lek“ ili će postati agresivan, početi da viče da ga vređate svojim nepoverenjem, da traži novac za svoje izgubljeno vreme i gorivo...
I naravno – ne uplaćujte kaparu; da ne govorimo o davanju nekoliko hiljada evra nepoznatom čoveku, a da pritom uopšte niste videli automobil!
Zaključak
Ne budite naivni. Prevaranti su svuda oko nas, ne samo kada su automobili u pitanju.
I ne očekujte da će policija istog trenutka skočiti na noge kada čuje da ste dobrovoljno dali novac prevarantu samo zato što vas je mrzelo da proverite njega i ono što prodaje, ili niste hteli da ga uvredite svojim nepoverenjem...
Naravno, ako je reč o prevari na osnovu falsifikovanih dokumenata, to je već druga priča, ali i tada može da bude vrlo korisno da policiji date što više tragova i dokaza.
Dragan Romčević