Koliko se i zbog čega u Srbiji kradu točkovi?
Platili ste atraktivne felne 100 evra po komadu, plus još četiri kvalitetnije gume po sličnoj ceni. Jedno jutro nađete auto na blokovima - bez točkova. Postoji li zaštita od krađe i šta o svemu kažu u policiji?
Da ste imali sigurnosne šrafove, lopovi bi verovatno preskočili vaš automobil, tražeći lakši plen. O njima smo detaljno pisali u tekstu čiji link možete naći na kraju ovog teksta - tu smo objasnili kakve treba kupiti, šta raditi ako se oštete ili izgubite adapter, kako izbeći oštećenja...
Šteta veća od vrednosti felni i guma
Sigurno ste viđali slike automobila bez točkova ostavljene na ciglama i blokovima, ili jednostavno puštene da padnu na diskove. U takvim situacijama lako može doći i do drugih oštećenja, što je još jedan razlog da o ovom problemu razmišljate na vreme.
Kasko osiguranje samo za točkove?
Ne postoji u Srbiji. Ni jedna osiguravajuća kuća u našoj zemlji vam neće osigurati samo točkove. Jedino rešenje je da uzmete klasično kasko osiguranje koje pokriva čitav automobil, ali ne zaboravite to da proverite pre potpisivanja ugovora i ne zaboravite na učešće u šteti, eventualni pad vrednosti, itd.
Verovatno ne biste bili prvi vozač koji je „oćelavio“ svoje skupocene pneumatike i izgrebao felne, a zatim se dosetio da ih prijavi kao ukradene i zatraži od osiguravajuće kuće nove.
Šta kažu u policiji?
Razgovarali smo sa šefom Odseka za suzbijanje delikata na motornim vozilima, gospodinom Boškom Sekulovićem.
Prema njegovim rečima u ovom trenutku policija ne raspolaže statističkim podacima o krađi točkova, ali je to u proseku oko 30 slučajeva godišnje u Beogradu, što na oko 800.000 registrovanih automobila ne deluje naročito dramatično, naročito kada se uzme u obzir da je prošle godine u Beogradu ukradeno 1.122 automobila - u proseku tri vozila dnevno.
Gospodin Sekulović dodaje:
„Inače, krađa 1.122 automobila u Beogradu sa 800.000 registrovanih automobila i skoro 2.500.000 stanovnika je, ako se može tako reći, prihvatljiv broj u odnosu na zakonsku regulativu i sve ono što nam otežava svakodnevni rad. U drugim evropskim gradovima slične veličine kao Beograd, npr. Beč, taj broj je duplo veći nego u Beogradu“.
Postavili smo još nekoliko pitanja, kako bismo razjasnili najčešće nejasnoće koje smo, između ostalog, dobijali i u vašim mejlovima:
1. Pitanje: Da li se češće kradu sva četiri točka ili samo dva, npr. desna koji su zaklonjeniji od pogleda slučajnih prolaznika?
Odgovor: Nema pravila. Zavisi od „potreba“ lopova - ako su im potrebna sva četiri, uzeće sva četiri i obrnuto.
2. Pitanje: Ima li razlike u broju krađa aluminijumskih felni i čeličnih felni?
Odgovor: Nema. Najviše su na meti zimski pneumatici, u novembru i decembru, tj. kada krene sezona zimskih pneumatika, pa vozači kupe i montiraju potpuno nove zimske gume. Stoga je moje mišljenje da su pneumatici primarni cilj u odnosu na felne, mada i one mogu da se prodaju po dobroj ceni u zavisnosti od tipa, dimenzija, očuvanosti, itd.
Pritom, vozači koji montiraju veoma skupe i atraktivne alu felne obično su vrlo dobro upoznati sa mogućnošću krađe, pa ne štede ni na kupovini kvalitetnih sigurnosnih šrafova.
3. Pitanje: Gde se najviše kradu točkovi?
Odgovor: Nema pravila u kojim krajevima Beograda ili Srbije se najčešće kradu točkovi.
4. Pitanje: Da li ima uhapšenih pojedinaca ili grupa koji se bave krađom točkova?
Odgovor: Hapsili smo pojedince koji se bave time. Nedavno je bilo čak i hapšenja prilikom same krađe, tj. na licu mesta prilikom pokušaja skidanja točkova. Oni te točkove prodaju na razne načine, preko oglasa, na buvljim pijacama ili nekim drugim kanalima.
5. Pitanje: Šta raditi u slučaju krađe?
Odgovor: Pozovite policiju, kako bi patrola izašla na lice mesto i napravila uviđaj, što je naročito važno ako imate kasko osiguranje, jer vam osiguravajuća kuća neće nadoknaditi štetu bez policijskog izveštaja.
6. Pitanje: Imate li još neki savet?
Odgovor: Savetujem svima da stavljaju sigurnosne šrafove, čak i onima sa jeftinim felnama i gumama. Poznate su mi situacije da tinejdžeri „pozajme“ auto bez znanja roditelja, pocepaju negde gumu, pa u strahu od roditelja, na nekom parkingu ukradu isti takav točak, montiraju ga na svoj auto i vrate ga na parking kao da se ništa nikada nije desilo.
Naravno, ne smemo da zaboravimo ni narkomane, koji će ukrasti bilo šta, pa i točak ili dva sa bilo kog auta, kako bi pokrili troškove za svoju dnevnu dozu droge.
Kako se zaštititi?
Jedini način su sigurnosni šrafovi za točkove, o čemu smo već pisali – da biste pročitali taj tekst kliknite na ovaj link: KRAĐA TOČKOVA – KAKO SE ZAŠTITITI?
Dragan Romčević