MENI

Želite da uđete u svet oldtajmera?

Na našem sajtu pojavio se oglas za vrlo zanimljiv automobil - Opel Olympia iz 1952. godine. Problem je u tome što restauracija nije završena, ali pravom zaljubljeniku ova opcija mogla bi da bude vrlo primamljiva. 

Nemamo običaj da pišemo tekstove o automobilima koji su nezavršeni ili u veoma lošem stanju, ali ovo je specifičan slučaj.  Bilo bi zaista šteta da neki entuzijasta ne nastavi rad na ovom oldtajmeru, s obzirom na to da je karoserija već u potpunosti zaštićena i ofarbana, motor i menjač su ispravni, a većina drugih delova je tu, samo ih treba montirati.

Sadašnji vlasnik ga je kupio pre 2-3 godine sa željom da ga u potpunosti restaurira. Nažalost, zbog nedostatka vremena i novca, ipak je odlučio da to zadovoljstvo prepusti nekom drugom. Inače, kupljen je od čoveka koji već dugo živi u Americi, pa je bilo mnogo problema i čekanja oko samog prebacivanja vlasništva.

„Amerikanac“ ga je nabavio 1962. godine, a kaže da je pre toga bio u vlasništvu Saveznog izvršnog veća (SIV). Možda jeste, možda nije, nismo našli dokaz…

Uglavnom, koliko bi to zadovoljstvo koštalo i šta je sve potrebno uraditi i nabaviti od delova? Kao prvo, ne dajte da vas obeshrabre slike, pošto je vozilo bilo u potpunosti rasklopljeno zbog temeljnog sređivanja karoserije.

Naglašavamo – nismo ispitivali kvalitet radova i stanje karoserije i delova, već samo prenosimo reči vlasnika. Ukoliko ste zainteresovani, na vama je da procenite takve stvari.

Cena ovog oldtajmera je 1.900 evra.

Kako nam je objasnio vlasnik, stara boja je u potpunosti skinuta, karoserija je popravljena tamo gde je bilo potrebno, a zatim je u potpunosti profesionalno zaštićena. Farbanje je obavljeno specifičnom originalnom bojom, koja se koristila za fabričke primerke, što vlasnik posebno naglašava.

Upravo zbog toga je autolakirer imao problema, pošto ta boja drugačije konzistencije nije prolazila kroz diznu njegovog pištolja za farbanje onako kako je trebalo, pa su bile neophodne razne modifikacije. Na sreću, krajnji rezultat je ispao odlično, iako to na slikama zbog sloja prašine ne može najbolje da se vidi.

Što se tiče delova koji nedostaju na automobilu, vlasnik kaže da je sve tu i da samo treba da se montira. Izuzetak su prednja sedišta, pošto je originalno tu bila klupa umesto dva odvojena sedišta. Budući vlasnik tako ima potpunu slobodu da izabere sedišta po volji.

Trebalo bi još hromirati neke delove, uraditi tapacirung vrata, uzeti nove nosače motora i još neke sitnice.

Menjač, motor od 1.447 ccm sa 39 KS i prateći delovi su izvađeni, ali su potpuno ispravni. Tu su i krila i branici, koji su skinuti zbog lakšeg skladištenja vozila. Pošto su stari gumeni kederi propali, nabavljeni su novi, pravljeni prema originalu. Tu su i sva stakla, instrument tabla, retrovizori, svetlosne grupe, felne i gume originalnih dimenzija…

Malo istorije

Olympia se proizvodila u više navrata, „zahvaljujući“ Drugom svetskom ratu: od 1935. do 1937, od 1937. do 1940, od 1947. do 1949. i konačno od 1950. do 1953. godine.

Ova poslednja verzija dobila je moderniju karoseriju u odnosu na prethodne, ali je i dalje bila bazirana na predratnom modelu. Tokom tri godine proizvodnje iz fabrike je izašlo oko 160.000 primeraka. Naslednik, Olympia Rekord, stigao je 1953. i ostao u proizvodnji do 1957. godine.

Te davne 1935, kada se pojavila, Olympia je bila prvi nemački masovno proizvođeni automobil sa monokok konstrukcijom. Ova, u ono vreme revolucionarna tehnologija, smanjila je masu automobila za oko 180 kilograma u odnosu na prethodnika, ali je zahtevala i nove metode proizvodnje i materijale: savremenije vrste čelika, tačkasto zavarivanje, drugačiju proizvodnu liniju...

Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti