MENI

Krađa katalizatora - kako se zaštititi?

Katalizator može da se proda za dosta novca - to danas svi znaju, tako da nemojte da shvatite ovaj tekst kao poziv na krađu, već upravo suprotno, poziv da obratite pažnju na mogućnost krađe.

Lopovi su shvatili da krađom katalizatora mogu da dođu do zarade, te je ova pojava uzela maha. Za sečenje se koristi posebna sajla koja je, za razliku od brusilice, mnogo tiša i ne stvara varnice. Lakše se i sakrije u slučaju zaustavljanja i pretresanja od strane policije. Na teren se obično ide u ekipama – npr. dvojica čuvaju stražu, jedan radi.

Manji katalizatori mogu da se prodaju za 20-25 evra, a veći za 100 i više evra, naročito oni skinuti sa starijih vozila marke Peugeot i Citroen (koji su naročito „popularni“).

Kako kaže Aleksandar Ristić iz firme Car Majer, koja je specijalizovana za izduvne sisteme, najugroženija su starija vozila sa izloženim i većim katalizatorima. Kod novijih automobila katalizatori su manjih dimenzija i bliži motoru, kako bi se što brže zagrejali, tako da im je sve teže prići i ukrasti ih, pri čemu za njih ne može ni da se dobije mnogo novca.

On dodaje da su lopovi postali vrlo kreativni – npr. pribegavaju taktici da se jave na oglas za prodaju polovnjaka i odlaze da pogledaju automobil sa svojim saradnicima. Dok „potencijalni kupac“ pregovara sa prodavcem, njegov prijatelj „majstor“ odlazi na probnu vožnju, ali se u stvari zaputio ka najbližem auspuh servisu, gde je već ranije zakazao skidanje katalizatora.

Kada se vrati sa „probne vožnje“, žali se na neravnomeran rad motora, neobičan zvuk iz izduva, itd. Dok se vlasnik opasulji, prevaranti su nestali...

Čemu služi katalizator?

Katalizator je deo izduvnog sistema koji pročišćava izduvne gasove, tj. smanjuje emisiju štetnih gasova u atmosferu. Koriste ga i dizel i benzinski motori. Postoji više vrsta, ali svima je zajedničko da imaju saće čija je površina pokrivena raznim (plemenitim) metalima koji hemijski reaguju sa izduvnim gasovima. Upravo zbog tih metala, kao što su platina, paladijum, rodijum, bakar i zlato, katalizatori su postali meta lopova.

Može li da se ugradi neka zaštita protiv krađe?

Pozvali smo veći broj servisa i saznali da niko ne radi takvu zaštitu, niti zna kako bi katalizator mogao da se zaštiti. Aleksandar Ristić na ovu temu kaže:

„Sprečiti krađu katalizatora je izuzetno teško. Osnovni problem je u tome što on obično predstavlja najnižu tačku automobila, tako da bi svaka vrsta zaštite koja bi se stavila preko njega, na primer, u vidu zaštitnog lima ili šipki koje bi trebalo da spreče sečenje, dodatno spustila najnižu tačku, pa bi postojala opasnost da dođe do oštećenja prilikom prelaska preko nekih prepreka, čak i preko betonskog ležećeg policajca, kakvih kod nas ima mnogo.

Jednostavno, jedina prava zaštita je da vodite računa gde parkirate. Pošto to u Srbiji nije baš lako, mislim da posebnu pažnju treba da obrate vlasnici starijih automobila, kao i vlasnici kombi vozila, pošto su njihovi katalizatori jako veliki i lako dostupni zbog visine karoserije“.

 

U inostranstvu postoje specijalni sistemi za zaštitu katalizatora

Jedan od proizvoda koji smo uspeli da nađemo u inostranstvu, tj. SAD, koristi sledeći sistem: cev pre i posle katalizatora obuhvata se sa dva prstena kroz koje se provlači dugačka sajla koja praktično služi kao zaštitni kavez, a zatim se čitav kavez sajlom vezuje za karoseriju vozila. Kod vozila koja imaju šasiju (kao američki „pikapovi“), ovo je vrlo lako izvesti, ali kod običnog (evropskog/japanskog) automobila gde je sve upakovano vrlo tesno može da se javi problem.

Slika govori bolje od hiljadu reči, a video snimak... Kliknite zato na sledeće linkove i shvatićete suštinu (video je na engleskom jeziku).  

 -  

Drugi proizvod: na cev pre i posle katalizatora posebnim sredstvom lepe se šipke od legure koju je izuzetno teško seći, a tu je i alarm!

 - 

Naravno, pošto kod nas ne postoje zastupnici ovakvih proizvoda, čak i ako bi odgovarali vašem automobilu, ostaje pitanje efikasnosti, isplativosti (kada se na cenu dodaju troškovi poštarine, carine i PDV-a)...

Ne tvrdimo da ovakvi proizvodi mogu ili ne mogu da zaštite vaš katalizator. Samo kažemo da u inostranstvu postoje, a kod nas ih niko ne prodaje, niti ugrađuje.

Prevencija jedino rešenje

Trudite se da parkirate na bezbednom, osvetljenom mestu, u neposrednoj blizini (svoje ili tuđe) zgrade ili kuće. Da, svesni smo da je to velikom broju vozača u Srbiji nemoguća misija...


Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti