Sa psom u inostranstvo – kakva je procedura?
Ukoliko planirate da povedete psa na odmor, neophodno je da obezbedite odgovarajuću dokumentaciju i da ga vakcinišete – ukoliko to ne uradite, mogu da vas vrate sa granice.
U startu spremite oko 15.000 dinara i mnogo strpljenja. Čitava procedura može da potraje više od tri meseca, pa razmišljajte o tome na vreme.
Pas mora da bude čipovan, da ima pasoš, da bude vakcinisan protiv besnila, a najranije 48 sati pre polaska treba da od veterinara uzmete uverenje o zdravstvenom stanju psa i od veterinarske inspekcije sertifikat za izlazak iz zemlje.
Pasoš
Dobijate ga kod svog veterinara – u njemu su upisani vaši i podaci o psu, broj mikročipa, datum vakcinacije protiv besnila, podaci o drugim vakcinacijama i tretmanima, itd.
Titar antitela na besnilo treba da se uradi najmanje tri meseca pre puta!
Pas mora da bude vakcinisan protiv besnila. Titar antitela na besnilo određuje se iz krvi – najviši je mesec dana nakon vakcinacije, a vremenom počinje da opada, pa može da se desi da samo sedam meseci kasnije bude ispod dozvoljenog nivoa za putovanje u inostranstvo.
Neophodno je da od vakcinacije prođe oko dve nedelje da bi organizam psa odreagovao na vakcinu. Zatim psu treba izvaditi krv kod veterinara, koji će je poslati na analizu, tj. na utvrđivanje titra antitela na besnilo u Pasterov zavod u Novom Sadu.
Ukoliko sve bude u redu, potvrda se iz Pasterovog zavoda poštom šalje vlasniku. Međutim, pas može da putuje tek za tri meseca od datuma analize uzorka.
Analiza titra se obavezno nosi sa sobom i radi se samo jednom u životu, ali pas mora nakon toga redovno da se vakciniše protiv besnila, što se upisuje u pasoš.
Sertifikat za napuštanje zemlje – gde i kako se vadi i koliko košta?
Kada stigne nalaz da je titar antitela pozitivan, vlasnik sa nalazom odlazi u veterinarsku inspekciju svog okruga (spisak: https://www.vet.minpolj.gov.rs/sr/kontakti/167) da bi uzeo veterinarski sertifikat bez kojeg pas ne može da pređe granicu.
Od dokumenata je neophodno da priložite:
- Dokaz o vakcinaciji protiv besnila
- Potvrdu iz Pasterovog zavoda – titar antitela na besnilo
- Potvrdu o zdravstvenom stanju životinje izdatu od strane veterinara najkasnije 48 sati pre putovanja
Dakle, prvo kod bilo kojeg veterinara po potvrdu o zdravstvenom stanju psa, pa u veterinarsku inspekciju po sertifikat, koji se dobija na licu mesta za 15 minuta i košta 3.680 dinara.
Neke zemlje zahtevaju karantin
U slučaju da želite sa psom da idete u Veliku Britaniju, Irsku i Švedsku, zaboravite na to, pošto ove zemlje insistiraju da vaš ljubimac ostane u karantinu više meseci kako bi se videlo da li je bolestan/zaražen.
Koliko sve to košta?
Kao primer uzimamo cene veterinarske stanice Lazarević iz Beograda:
Čipovanje: 1.000 din
Vakcina protiv besnila: 1.000 din
Titar antitela na besnilo: 8.000 din (vađenje krvi + slanje u NS + analiza)
Potvrda veterinara o zdravstvenom stanju: ne naplaćuje se stalnim klijentima (inače je oko 1.000 din)
Sertifikat za napuštanje zemlje: 3.680 din
Dragan Romčević