MENI

Za koje zemlje vam je potreban zeleni karton?

VAŽNO - ovaj tekst je iz 2015. godine, a najnovije informacije možete da pročitate u našem NOVOM TEKSTU o zelenoj karti.

Lista zemalja za koje nam treba zelena karta (zeleni karton) prilično je kratka, ali ipak moramo da je znamo. 

Šta je zelena karta?

Zelena karta ili zeleni karton je dokaz da je vaše vozilo osigurano i da će sva šteta (materijalna i nematerijalna) koju njime napravite u inostranstvu biti nadoknađena.

Koliko košta zelena karta i gde se kupuje?

Donedavno su cene bile neujednačene, ali sada u gotovo svim osiguravajućim kućama košta 2.000 dinara. Kupuje se u osiguravajućoj kući u kojoj ste kupili polisu obaveznog osiguranja.

Za koje zemlje TREBA zelena karta?

Za Makedoniju i BiH, kao zemlje kroz koje naši vozači najviše voze, a tu su i Rusija, Belorusija, Ukrajina, Moldavija, Turska, Izrael, Iran, Albanija, Tunis i Maroko.

Za koje zemlje NE TREBA zelena karta?

Zelena karta nam nije potrebna za ulazak na teritoriju svih 28 članica Evropske unije, kao ni za Švajcarsku, Norvešku, Island, Andoru i Crnu Goru (sa kojom imamo međudržavni sporazum).

Koliko traje zelena karta?

Zelena karta važi do isteka polise obaveznog osiguranja, bez obzira kada ste kupili. Međutim, problem može da se javi ukoliko vam registracija automobila ističe za manje od 15 dana - u tom slučaju ne možete uopšte da kupite zelenu kartu.

Šta u slučaju da zaboravite na zelenu kartu i stignete na granicu?

Situacija nije dramatična, ali ćete potrošiti više novca. U tom slučaju postoje dva rešenja:

  • kupite granično osiguranje (npr. oko 50 evra)
  • na većim graničnim prelazima postoje filijale Auto-moto saveza Srbije, u kojima može da se kupi privremena polisa AMS Osiguranja, na osnovu koje može da se dobije zelena karta (za „prosečan“ automobil cena je oko 5.000 dinara)


Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti