MENI

Kako da uvezete delove iz inostranstva?

Pod kojim uslovima je dozvoljen samostalan uvoz rezervnih delova iz inostranstva, kolike su dažbine i koja je procedura? Da li motor koji se uvozi mora da ispunjava Euro 3 standard?


Ukoliko posedujete neki od automobila za koje je teško naći rezervne delove u Srbiji ili su veoma skupi, možete da ih kupite u inostranstvu. Uvoz auto delova, bez obzira da li su novi ili polovni, dozvoljen je samo u cilju popravke (zamene oštećenih delova) ili održavanja postojećeg vozila u vlasništvu uvoznika, što se u carinskom postupku dokazuje saobraćajnom knjižicom.

Kolika je carina?

Postupak uvoza rezervnih delova od strane fizičkog lica može se sprovesti u putničkom prometu u tzv. „skraćenom postupku“, na samoj granici, ukoliko njihova vrednost ne prelazi 3.000 evra. U tom slučaju primenjuje se jedinstvena carinska stopa od 10 odsto.

Zatim se na zbir cene i carine plaća PDV od 20%, što znači da su ukupne dažbine 32 odsto.

Ukoliko vrednost delova prelazi 3.000 evra, sprovodi se redovan postupak uvoza (uz podnošenje Јedinstvene carinske isprave) kod nadležne carinarnice i uz primenu carinskih stopa propisanih Zakonom o carinskoj tarifi za konkretnu robu.

Tada se visina carinske stope razlikuje od dela do dela, a najbolje je da to proverite kod neke od špediterskih agencija. Pitajte i za cenu špediterske usluge, kao i za prateće troškove, kako biste mogli da ih uključite u konačnu računicu.

Možete i delove jeftinije od 3.000 evra da carinite u redovnom postupku, po nižoj carinskoj stopi od gore pomenute jedinstvene stope, ali se ovo uglavnom ne isplati, pošto ćete imati špediterske i druge troškove.


Procena vrednosti auto delova

Uvoz delova iz inostranstva može da se zakomplikuje ukoliko je reč o polovnoj robi, pošto u tom slučaju carinski službenik može ali i ne mora da prihvati vrednost koju prijavite, bez ozbira na vrednost na računu ili nekom drugom dokumentu.

Carinski službenici vrednost robe, odnosno carinsku osnovicu, određuju na razne načine: na osnovu dostavljenog računa, cene istog ili sličnih delova u oglasima, kataloga proizvođača...

Inače, cena na koju se obračunava carina obuhvata prodajnu cenu i poštanske troškove ukoliko je roba poslata poštom.

Za delove ocarinjene u skraćenom postupku, carinski službenik popunjava Obračun uvoznih dažbina. Ukoliko ste saglasni sa iznosom dažbina, plaćate i preuzimate robu. U suprotnom, dužni ste da carinskom organu podnesete sažetu deklaraciju radi stavljanja robe u odgovarajući carinski postupak kod granične ili druge carinarnice.

Da li je potrebna posebna dozvola za uvoz delova iz inostranstva?

Ne - ukoliko se uvoze polovni delovi za vozilo za sopstvene potrebe tj. radi zamene na postojećem vozilu, nije potrebna nikakva dozvola, kao što je na primer dozvola nadležnog ministarstva o uvozu otpada, bez obzira da li je reč o fizičkom ili pravnom licu.

Ekološki standardi?

Ne postoje nikakvi ekološki ili drugi standardi za delove koje uvozite. To važi i za kompletan motor. Dakle, dozvoljen je uvoz i kompletnih, potpuno funkcionalnih polovnih ili novih motora bez obzira na starost ili ekološki standard automobila iz kojeg je motor izvađen.

Podrazumeva se obaveza da se uvezen motor ugradi u automobil za koji se uvozi, nakon čega je, naravno, neophodno izvršiti izmenu podataka u saobraćajnoj knjižici.

Obračun uvoznih dažbina za ocarinjenu robu valjan je dokument koji uvoznik podnosi nadležnoj službi MUP-a u postupku registracije vozila, odnosno izmene podataka u saobraćajnoj knjižici.

Nov ili polovan deo?

Uvoz delova za motor automobila, karoseriju i drugo, dozvoljen je bez obzira da li je reč o novim ili polovnim delovima.


Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti