Rover 2000 iz 1967. na našem sajtu
Automobili marke Rover prestali su da se proizvode 2005, nakon decenija vrlo turbulentnih događanja po pitanju vlasništva nad ovim brendom. Upravo zato modeli ovog proizvođača postaju sve zanimljiviji u svetu kolekcionara oldtajmera.
Na našem sajtu se pojavio Rover (P6) 2000 iz 1967. godine, u savršenom stanju i po vrlo primamljivoj ceni. Posetili smo vlasnika - ispostavilo se da je reč o strasnom ljubitelju marke Rover, koji poseduje još dva oldtajmera istog proizvođača.
Automobil koji se našao u oglasima, gospodin Đorđe Mihailović prodaje isključivo kako bi se više posvetio izuzetno atraktivnom kabrioletu i drugoj limuzini kojoj tek predstoji sređivanje. O njima drugom prilikom, ali uveravamo vas da je kabriolet prelep.
Zašto Rover?
Porodični Rover 2000 koji je njegov otac kupio krajem 60-ih godina bio je presudan faktor da Đorđe 2008. kupi isti model, od supruge doktora Vladimira Milanovića. Karoserija je kompletno sređena, tako da po pitanju „limarije“ budući vlasnik neće imati ulaganja. Isto važi i za ostale delove - sve je sređeno, te ostaje samo da se auto vozi.
Kako je sve počelo?
Gospodin Đorđe Mihailović priča: „Ovaj Rover je kupljen od gospođe Milanović, supruge doktora Vladimira Milanovića, koji ga je uzeo novog u Beogradu 1967; prvi put je registrovan 31. decembra 1967. godine. Imam i fotokopiju saobraćajne dozvole koja to potvrđuje.
Naime, jedan moj drugar koji se dugo već bavi oldtajmerima počeo je da me nagovara da i ja uđem u tu priču. Prihvatim njegovu ideju više da bih ga se rešio, nego što sam to zaista želeo. Kažem mu da bih to radio samo u slučaju da se fokusiram isključivo na marku Rover. Jednostavno, Rover P6 sam vozio kada sam imao 25 godina (moj otac ga je kupio 1969.) i od tada sam zaljubljen u taj brend.
Drugar me pozove i kaže da je našao auto koji će mi se svideti. Kada smo stigli, Rover nije bio u baš reprezentativnom stanju – smešten u nekoj šupi, prašnjav i zapušten. Stoga sam ga prilikom restauracije rasturio do zadnjeg šrafa. Inače, to je auto kojem se čak i krov skida na šrafove, što donekle olakšava čitavu proceduru.
Po pitanju karoserije sve je urađeno „po propisima“ - zaštita, farbanje, itd. Restauracija je trajala oko dve godine.
Enterijer je bio sjajno očuvan, pa je uz malo sređivanja vraćen u gotovo fabričko stanje. Dakle, koža na sedištima je originalna, isto kao i tapacirunzi, volan, ručica menjača, prozora, vrata, prekidači, stakla... Zamenjeni su tepisi, neki kederi i gume, i slično.
Motor je bio u odličnom stanju, pa na njemu nije trebalo ništa da se radi. Kočioni sistem je kompletno servisiran, novi su ležajevi na svim točkovima, set kvačila, itd...“
Interesovalo nas je koliko je teško doći do rezervnih delova. Odgovor je vrlo ohrabrujuć: „Što se tiče nabavke delova, preko interneta može da se nađe i čitav motor, menjač i slično. Raznog potrošnog materijala takođe ima dosta, pri čemu treba naglasiti da je reč o originalnim delovima – za ovu marku gotovo da nema tržišta (kineskih) plagijata.
Delove sam naručivao iz Engleske. Ponekad je teže naći nov deo, pa može da se uzme i očuvan polovan. Na primer, menjao sam „mačije oči“ na poklopcu prtljažnika i prodavac iz Engleske mi je rekao da ima jedno polovno, jedno novo – nije imao dva nova.
Inače, mnoge komponente i delovi za Austin i Mini Morris odgovaraju za Rover. Jedan moj drugar ima stari Rolls-Royce i primetili smo da su im platine iste“.
Malo suvih podataka
Rover 2000 je 1964. postao prvi Automobil godine u Evropi. Naziv je dobio prema nominalnoj zapremini motora u kubnim centimetrima, koji je za tadašnje vreme koristio prilično napredna tehnička rešenja kao što su bregasto vratilo u glavi, komore za sagorevanje u čelu klipa, itd.
Nezavisno prednje ogibljenje sa horizontalno (uzdužno) smeštenim oprugama posebno je zanimljivo – svrha ovakvog rešenja bila je da se pod haubom ostavi što više slobodnog prostora za velike i snažne turbo motore. Nažalost, do njihove ugradnje nikada nije došlo.
Zadnje ogibljenje je takođe nekonvencionalno – De Dion. Disk kočnice na svim točkovima u ono vreme mogle su da se nađu samo na vozilima visoke klase, s tim što su zadnji diskovi smešteni kod diferencijala.
Generalno, Rover P6 je bio veoma bezbedan automobil, zahvaljujući izbalansiranom oslanjanju, odličnim kočnicama, jakoj karoseriji, ali i brojnim naprednim tehničkim detaljima koji su štitili putnike: deformacione zone, motor koji se podvlačio ispod putničkog prostora u slučaju udesa, uklanjanje oštrih i tvrdih ivica ukabini, upravljač koji neće probiti pluća vozaču, pojasevi sa tri tačke vezivanja na zadnjim sedištima...
U martu 1966. pojavila se verzija sa osnaženim motorom sa dva karburatora, a 1968. počeo je da se ugrađuje V8 motor od 3.500 kubika pozajmljen od limuzina marke Buick.
Tehnički podaci:
Radna zapremina: 1.978 ccm
Snaga: 90 KS pri 5.000 o/min
Maks. brzina: 169 km/h
Ubrzanje 0-100 km/h: 13 s
Dužina: 4.550 mm
Masa (sa 23 litra goriva): 1.280 kg
Potrošnja: 11,8 l/100 km
Dragan Romčević