MENI

Da li oldtajmer može da se registruje na samo mesec dana?

Danas je moguće registrovati oldtajmera na period kraći od cele godine, što je minimalan period za registraciju običnog automobila, ali u praksi je to često teško izvodljivo ili uopšte nema ekonomske računice. Na sreću, stanje bi trebalo uskoro da se popravi.

Zakon o bezbednosti saobraćaja, čl. 268, dozvoljava da se oldtajmer, tj. starovremensko vozilo, registruje na primer samo na mesec dana ili na tri meseca, pošto mnogi vlasnici svoje ljubimce ne voze više od nekoliko puta godišnje i to samo leti, kada posećuju izložbe ili okupljanja.

Međutim, malo vlasnika oldtajmera u Srbiji koristi ovu mogućnost, a neki od razloga su:

  1. U mnogim gradovima lokalne vlasti i policija nisu upoznati sa ovom problematikom. Mi smo se raspitali u nekoliko policijskih stanica u Beogradu, gde nam je rečeno da su čuli za tu mogućnost, ali da do sada nisu imali nijedan slučaj u praksi, niti imaju konkretne informacije kako čitava priča funkcioniše. Uputili su nas na Upravu saobraćajne policije u Ljermontovoj ulici, gde sve može da se završi bez problema.
     
  2. Neophodno je da od Srpskog Saveza za Istorijska Vozila (u daljem tekstu SSIV - www.ssiv.rs )  nabavite dokaz da je vaš automobil zaista starovremensko vozilo.

Uslov da je vozilo istorijsko definisan je po statutu FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens), s obzirom na to da je SSIV autorizovan od strane FIVA da izdaje nacionalnu knjižicu, kao i međunarodnu FIVA identifikacionu knjižicu.

Tehnička komisija SSIV vrši pregled vozila i izdaje Nacionalnu knjižicu za istorijsko vozilo, a na osnovu nje se izdaju potvrde-sertifikati za registraciju. Da biste dobili ovaj sertifikat, neophodno je da budete član nekog kluba oldtajmera koji je u okviru SSIV. Cena je 1.000 dinara.

  1. Trenutno je samo jedna osiguravajuća kuća „prijateljski“ raspoložena prema oldtajmerima koji ne žele da se registruju na celu godinu - Uniqua osiguranje. Cena obaveznog osiguranja se srazmerno smanjuje u odnosu na period na koji želite da registrujete auto.
     
  2. Prilikom svake registracije morate da platite novu saobraćajnu dozvolu i registarske tablice, kao i da ih odjavite/vratite po isteku perioda na koji ste registrovali vozilo.
     
  3. Porez na upotrebu motornog vozila se takođe srazmerno smanjuje, ali mnogi oldtajmeri imaju motore velike kubikaže i malu snagu. Na primer, ovaj porez za automobil stariji od 20 godina sa motorom od preko 3,0 litra iznosi 43.886 dinara (za celu godinu).

Primeri troškova registracije na godinu, tri meseca i mesec dana

Za primer smo uzeli dva oldtajmera, pri čemu kod registracije na celu godinu nismo uzimali u obzir troškove novih registarskih tablica i saobraćajne dozvole pod pretpostavkom da ih u tom slučaju već imaju:

a) Peugeot 404 iz 1967. godine sa motorom od 1.616 ccm, snage 57 kW

 

1 godina

3 meseca

1 mesec

Osiguranje

13.100 din

3.470 din

1.169 din

Komun. taksa

2.140 din

2.140 din

2.140 din

Porez

2.120 din

 530 din

177 din

Nalepnica

440 din

440 din

440 din

Tablice

/

2.190 din

2.190 din

Saobraćajna

/

1.314 din

1.314 din

Ukupno

17.800 din

10.084

7.430


b) Cadillac Deville iz 1959. godine sa motorom od 6.400 ccm, snage 243 kW

 

1 godina

3 meseca

1 mesec

Osiguranje

21.534 din

5.629 din

1.897 din

Komun. taksa

5.350 din

5.350 din

5.350 din

Porez

43.886 din

10.971 din

3.657 din

Nalepnica

440 din

440 din

440 din

Tablice

/

2.190 din

2.190 din

Saobraćajna

/

1.314 din

1.314 din

Ukupno

71.210 din

25.894 din

14.848 din

Napomena: Ovo su samo okvirni primeri – cene mogu osetno da variraju u zavisnosti od osiguravajuće kuće, premijskog stepena, opštine, itd. Treba dodati i proviziju banke ili pošte za svaku uplatnicu, kao i i cenu tehničkog pregleda.
 

Ubrzo stiže rešenje?

Razgovarali smo sa Daliborom Ružićem, predsednikom Srpskog saveza za istorijska vozila i saznali da je upravo ovo udruženje uspelo da pokrene aktuelnu primenu registracije istorijskih vozila na kraći period, ali da se na tome nije stalo:

„Savez je pokrenuo veliku akciju izmene propisa koji treba da regulišu ovu oblast u duhu evropskih integracija. Napravljen je akcioni plan, koji je u januaru ove godine prihvatilo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i prosledilo ga na realizaciju.

Trenutno registracija oldtajmera na kraći period u potpunosti funkcioniše u Beogradu, ali se u unutrašnjosti javljaju problemi. Lokalne vlasti i policija nisu upoznati s tim. Mi se trudimo da ih informišemo.

Neke stvari su rešene prilikom poslednjih izmena propisa, kao što je npr. registrovanje oldtajmera sa volanom na desnoj strani (čl. 116. Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobračaju na putu). Nažalost, u praksi ovo kao da nepostoji.

Trenutno se prilikom svake registracije obavezno vade nove tablice i nova saobraćajna, zato što to još uvek nije regulisano zakonom. Jednostavno, zakon ne prepoznaje istorijska vozila u meri u kojoj bi trebalo. Naš predlog je da se ubuduće registarske tablice ne vraćaju, već da ostaju trajno uz vozilo, kao i da imaju poseban izgled, tj. da se jasno razlikuju od standardnih tablica“.

Ovaj i druge predloge koji bi znatno olakšali život vlasnicima oldtajmera možete da vidite u akcionom planu na sajtu SSIV, klikom na sledeći link www.ssiv.rs/dokumenta:

- definicija istorijskog vozila
- praktična pitanja registracije na period kraći od jedne godine, uključujući i posebne tablice za           istorijska vozila
- porez na upotrebu istorijskih vozila
- tehnički pregled
- registracija istorijskih vozila sa uredjajem za upravljanje sa desne strane
- registracija istorijskog vozila bez potpune dokumentacije
- upotreba svetala u saobraćaju


Autor: Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti