Šta sve morate da uradite kako biste ugradili kuku za vuču?
Koliko košta ugradnja kuke? Šta je potrebno od dokumentacije? Koji su ostali uslovi? Gde može da se obavi i koliko košta atest? Dajemo odgovore na ova pitanja.
Zakon kaže da kuka za vuču na automobilima koji su prvi put registrovani u Srbiji nakon 1. jula 2011. godine, ili je kuka naknadno ugrađena posle tog datuma, ne sme premašiti dužinu gabarita automobila kada ne vuče prikolicu.
Dakle, obavezno je da ugradite tzv. euro-kuku koja može da se demontira kada ne vučete prikolicu.
Inače, iako je bilo najavljeno da će od ove godine za ugradnju kuke za vuču morati prvo da se pribavi odobrenje Agencije za bezbednost saobraćaja, ova obaveza je odložena za godinu dana, a ukoliko se steknu uslovi, biće i u potpunosti ukinuta.
Šta je sa vozilima koja imaju stari atest?
Ukoliko ste ugradili kuku pre npr. desetak godina po tada važećim pravilima, dovoljan je atest koji ste tada dobili. Dakle, ako u međuvremenu niste izgubili atest možete bez problema da nastavite sa vožnjom vašeg automobila.
Mogu li sam da ugradim kuku za vuču?
Ne – kuku za vuču smeju da ugrađuju samo pravna lica.
Gde da ugradim kuku?
Kuku za vuču možete da ugradite u bilo kom servisu. Obično na istom mestu možete da kupite i kuku, a možete i da je donesete na ugradnju.
Koliko košta ugradnja kuke?
Oko 20.000 dinara ukupno (kuka plus ugradnja) za automobile kao što su Citroen Xsara i Fiat Brava. Cene mogu osetno da se razlikuju u zavisnosti od modela vozila i vrste kuke, pa proverite na više mesta pre nego što donesete konačnu odluku.
Koliko košta atestiranje?
- Smernice (potvrda) proizvođača vozila: cena zavisi od marke vozila
- Ispitivanje (atestiranje): 3.000 dinara
- Izdavanje uverenja: 3.000 dinara
- Republička administrativna taksa: 290 dinara
- Tehnički pregled: npr. 1.000-1.500 dinara
Potvrda (smernice) proizvođača
Da biste mogli da atestirate kuku, neophodno je da nabavite i potvrdu da je prepravka izvršena u skladu sa smernicama proizvođača automobila, što npr. za automobile marke Audi, Seat i VW košta 3.000 dinara, a za automobile marke Fiat preko 10.000 dinara.
Neke marke vozila su problematične, pošto je za njih gotovo nemoguće dobiti potvrdu proizvođača. Potvrdu tražite isključivo od glavnog zastupnika za tu marku u Srbiji, pošto u slučaju da pitate neku dilersku auto kuću, može se desiti da vam kažu da takvu potvrdu ne izdaju uopšte ili izdaju samo ako kuku ugradite kod njih.
Neophodna dokumentacija
Kompletno uputstvo i neophodnu dokumentaciju možete da nađete na sajtu Agencije za bezbednost saobraćaja https://www.abs.gov.rs/zahtev%20za%20ispitivanje.html :
a. Dokumentacija o vozilu, opremi i delovima (saobraćajna dozvola, račun, kupoprodajni ugovor, carinska deklaracija, itd.)
b. Podaci o vozilu koje je predmet prepravke (marka i tip vozila, kao i osnovne tehničke karakteristike)
c. Naznaka i opis prepravke
d. Tehnička dokumentacija (opis, skice, crteži…)
e. Dokaz da je prepravka izvršena u skladu sa smernicama proizvođača vozila koje se prepravlja ili na način za koji je proizvođač potvrdio da se može izvesti na vozilu, a potvrdu mogu izdati samo zvanična pravna lica
f. Izjavu izvršioca prepravke o njenoj usaglašenosti sa prilogom proizvođača vozila ili ugrađenih delova
g. Dokaz o plaćenoj republičkoj administrativnoj taksi u iznosu od 290 dinara
h. Dokaz o plaćenoj ceni usluge izdavanja uverenja o ispitivanju vozila u iznosu od 3.000 dinara
Za detalje se raspitajte u servisu u kojem planirate ugradnju ili pozovite neku od institucija koje se bave ispitivanjem (atestiranjem).
Gde može da se obavi atestiranje?
1. Mašinski fakultet u Beogradu;
2. Centar za motorna vozila AMSS;
3. Institut za nuklearne nauke Vinča;
4. Fakultet inženjerskih nauka u Kragujevcu;
5. Mašinski fakultet u Nišu;
6. Tehnički fakultet u Novom Sadu
Da li i sama kuka mora da ima atest?
Da – morate da ugradite kuku koja je u skladu sa evropskim standardima.
Šta da rade oni koji su imali atest, ali su ga izgubili?
Oni moraju da skinu staru kuku i da ugrade novu, pri čemu su obavezni da isprate kompletnu proceduru ugradnje i ispitivanja.
Šta je sa vozilima koja imaju fabrički ugrađenu kuku?
Za fabričku kuku nije potreban atest, već samo homologacija iz koje se vidi da je kuka stvarno fabrički ugrađena.
Šta ako me zaustavi policija sa neatestiranom kukom?
Ukoliko saobraćajac odluči da ispoštuje sva pravila, može doći do isključenja iz saobraćaja, skidanja registarskih tablica i novčane kazne od 6.000 do 20.000 dinara.
Autor: Dragan Romčević